Hrozí, že na konci roku bude v nemocnicích sedm tisíc lidí s covidem, varuje Dušek

Události: Epidemie v Česku roste (zdroj: ČT24)

Česká republika se krátce před Vánoci potýká s opětovným nárůstem případů nemoci covid-19. Vláda na svém středečním jednání prodloužila nouzový stav až do 22. ledna a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) oznámil, že od neděle 27. prosince dojde k dalšímu zpřísnění režimu. Rizikové skóre v systému PES se už šest dní pohybuje na úrovni nejhoršího (pátého) stupně, ve středu vzrostlo na 81 bodů ze sta. „Je objektivní realitou, že epidemie v Česku roste,“ uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

On-line přenos

Šíření koronaviru - prosinec

 • 23:52

  WHO schválila pro nouzové použití vakcínu firem Pfizer-BioNTech. Tento krok podle WHO pomůže zemím urychlit jejich vlastní schvalovací procesy.

 • 23:50

  Jeden ze dvou republikánských kandidátů v senátních volbách v americkém státě Georgie je krátce před důležitým druhým kolem hlasování v karanténě. Volební tým Davida Perduea oznámil, že obhajující senátor byl v kontaktu s nakaženým koronavirem.

 • 23:49
  Česko

  V Praze, Ostravě nebo Olomouci lidé dnes večer protestovali proti vládním koronavirovým opatřením. V hlavním městě se podle policie demonstrace zúčastnilo několik desítek lidí. Shromáždění na Václavském náměstí ze všech míst trvalo nejdéle, demonstranti se přes výzvy policie odmítali rozejít. Policisté zajistili tři lidi, při zákroku se nestala žádná zranění.

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, dosahuje hodnoty 1,25, uvedl Ladislav Dušek na středeční tiskové konferenci k vývoji epidemie.  

Podle Duška trvá riziko, že v následujících 7 až 14 dnech vzroste počet hospitalizovaných lidí s covidem-19. Hrozí, že na konci roku bude v nemocnicích sedm tisíc lidí s těžkým průběhem onemocnění, z toho 1100 na intenzivní péči, uvedl.

Nyní je v nemocnicích asi 4700 lidí, přes 700 vyžaduje intenzivní péči. Počty hospitalizovaných už v některých regionech rostou, to platí například pro Olomoucký nebo Moravskoslezský kraj. 

Problémem je také vysoký podíl nakažených mezi lidmi nad 65 let. V této věkové kategorii bylo za poslední týden zaznamenáno asi 8200 nových případů. Dušek zopakoval, že asi 30 až 40 procent z nich má vysokou pravděpodobnost, že kvůli nemoci skončí v nemocnici.

Pokud by nebyla přijata přísnější opatření, mohlo by podle Blatného denně přibýt asi 15 tisíc nově diagnostikovaných případů.

Tisková konference ministra zdravotnictví k vývoji epidemie (zdroj: ČT24)

PES bude upraven, aby zohledňoval zátěž nemocnic

Na denním nárůstu nových případů se podle Duška podílí také plošné antigenní testování veřejnosti, které začalo 16. prosince. Od té doby se udělalo asi 158 tisíc testů, z toho zhruba 9400 bylo pozitivních. Mezi pozitivně testovanými bylo asi 5200 lidí, kteří neměli žádné příznaky onemocnění.

U antigenního testování dosahuje pozitivita pěti procent, u PCR testů, na které chodí spíše lidé se žádankou od lékaře, je to podle Duška asi 30 procent. Antigenní testování se v posledních dnech podle něj podílí asi na 20 procentech denních nových případů.

Od ledna bude upraven výpočet rizikového skóre, podle kterého se v zemi přijímají opatření proti šíření epidemie. Podle Duška by se nadále hodnota pohybovala mezi nulou a 100, ale skóre by se nemělo měnit skokově jako nyní. Změní se také parametry, ze kterých se hodnota vypočítává.

„Pozitivita testů v něm s vysokou pravděpodobností nebude,“ uvedl Dušek. Naopak se bude zohledňovat počet pacientů v nemocnicích. Důvodem je to, že při plošném testování veřejnosti je možné zachytit bezpříznakové nemocné ještě před tím, než mohou někoho nakazit. Větší počet nových případů se pak nemusí projevit v počtu hospitalizovaných. 

Před vánočními svátky vrcholí nápor v odběrových centrech. Šance objednat se na test, ať už antigenní, nebo PCR, je však mizivá. Lidé, kteří měli kontakt s nakaženým anebo mají příznaky a na test se nedostanou, se mají podle ministra zdravotnictví preventivně považovat za pozitivní a vyčkat na nejbližší možný termín.

Vláda prodloužila nouzový stav

Na jaře trval v Česku nouzový stav kvůli koronavirové krizi 66 dnů, nynější je zatím na 79 dnech a v polovině ledna se přehoupne přes stovku. Kabinet Andreje Babiše (ANO) v úterý v Poslanecké sněmovně získal souhlas pro to, aby se nouzový stav prodloužil až do 22. ledna. Vláda to nyní schválila na svém středečním jednání.

Ministr Blatný už v úterý prohlásil, že prodloužení nouzového stavu je neradostné, ale kvůli vývoji epidemie nezbytné. Opětovný útlum má zabránit zahlcení zdravotnického systému.

Zpřísnění nastane 27. prosince

Kabinet současně rozhodl, že se Česko přesune do pátého, a tedy nejpřísnějšího stupně protiepidemického systému PES. Naměřené skóre mu už v úterý odpovídalo pátým dnem v řadě, ve středu dokonce překonalo dosavadní hodnoty a vystoupalo ze 76 na 81 bodů (ze stobodové škály).

V pátém stupni je index PES ve všech krajích s výjimkou Prahy. Nejhorší situace je v Karlovarském kraji, který má 86 bodů ze sta. Nejvíce krajů, sedm, má skóre 81 bodů.

Podle dřívějších informací ministerstva zdravotnictví měla Česká republika přecházet do příslušného (rizikovým skórem naznačeného) stupně ve chvíli, kdy mu měřené body odpovídají aspoň po dobu tří dní. Dosud platí omezení čtvrtého stupně, navíc s řadou výjimek (otevřené zůstávají obchody).

Při pátém stupni pohotovosti bude platit zákaz nočního vycházení už od 21:00 do 05:00. Stejně jako ve čtvrtém stupni mají být zavřeny restaurace, provozovny služeb a obchody s výjimkou prodeje základních potřeb. „Jsou to jedna z nejrazantnějších ochranných opatření. Jsou nastavena tak nejlépe, jak to jde,“ prohlásil ministr Blatný.

Brífink po jednání vlády 23. prosince (zdroj: ČT24)

Přípravy na vakcinaci

Česko se současně dál připravuje na očkování. V úterý vyjednalo navýšení o dalších 50 tisíc kusů, celkem by mělo v lednu dorazit zhruba 320 tisíc dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, která má zatím jako jediná registraci v EU.

Celkem má Česko zajištěno téměř 12 milionů dávek vakcíny pro téměř sedm milionů osob, uvedl Blatný na odpolední tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví.

První dodávka asi 9750 dávek, která by měla dorazit 26. prosince, bude podle Blatného využita během následujících tří dnů. Distribuci bude zajišťovat přímo Pfizer, která ji poveze ze své továrny v belgickém Puursu, kde se také očkovací látky vyrábějí. První dodávka bude mířit do čtyř pražských a dvou brněnských nemocnic.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek k aktuální epidemické situaci (zdroj: ČT24)

Očkování začne v neděli. Podrobnosti o distribuci nechce úřad sdělovat. Další dodávka o velikosti asi 20 tisíc dávek se čeká před koncem roku a pak budou dodávky podle ministra pokračovat v týdenních intervalech.

Dodávky vakcín se budou rozvážet do 31 center, která mají mrazáky pro přechovávání vakcíny. Vakcína firem Pfizer a BioNTech se totiž musí skladovat při teplotě minus 70 stupňů Celsia. Očkovací dávky budou převáženy v boxech, které podle Blatného rovněž umožňují skladovat vakcínu bezpečně po dobu 30 dnů. Kromě očkování v centrech se podle Blatného počítá s tím, že budou vyjíždět mobilní týmy do domovů pro seniory.

Až budou schváleny také vakcíny jiných firem, které nevyžadují tak přísné skladování, bude očkování podáváno asi na dvou stovkách míst a u zhruba 5 tisíc praktických lékařů. Pro masivní očkování budou využity rovněž polní nemocnice, které byly na podzim postaveny v Praze a Brně.

Od února bude spuštěn centrální rezervační systém, který umožní objednat se na očkování lidem z dalších skupin obyvatel mimo zdravotnická zařízení či domovy seniorů. Podle Blatného se bude jednat o doplnění systému pro rezervace na antigenní testování, objednávat se bude možné také na lince 1221. „Bude rovněž zprovozněno vystavování certifikátu o provedeném očkování,“ dodal.

O vakcinaci mají zájem některé firmy. Automobilka Škoda Auto už připravuje plán očkování svých zaměstnanců. Vakcínu chce získat od státu nebo od výrobce. V závodech v Mladé Boleslavi, Vrchlabí a Kvasinách chystá 15 stacionárních očkovacích center a tři mobilní. Zdravotníci firmy budou denně schopni očkovat až 1200 zaměstnanců. Firma už zajistila jehly a injekční stříkačky.

Z Británie do Česka

Od středečních 12:00 získávají Češi možnost se letecky vrátit z Velké Británie domů. Oznámil to ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Podmínkou je před nástupem do letadla předložit negativní antigenní nebo RT-PCR test, který byl proveden ve Spojeném království. Nesmí být starší 72 hodin, po příletu platí karanténa.

ČSA kvůli svátečnímu přesunu Čechů vypraví ve středu z Londýna speciální let do Prahy, na Ruzyni by měl přistát po desáté večer. Česko přerušilo letecké spojení s Velkou Británií v uplynulých dnech kvůli obavám z nové mutace koronaviru, která se podle britských úřadů začala šířit na jihovýchodě Anglie včetně Londýna.

Komplikace trvají v pozemní dopravě; většina českých kamionů, které na Ostrovech po uzavření hranic uvízla, se do Česka do Štědrého dne zřejmě nestihne vrátit. Sdružení autodopravců Česmad Bohemia se ale pro řidiče snaží vyjednat výjimku z pravidel dob řízení a odpočinku a rovněž ze zákazů jízd, aby se jejich přesun maximálně urychlil.