Gazdík: Společná koalice je to nejlepší, co Starostové a lidovci mohli pro tuto zemi udělat

Nahrávám video
Gazdík pro Týden v politice: Pro voliče jsme ideální třetí varianta
Zdroj: ČT24

Spolupráce s lidovci není dobrá jen pro KDU-ČSL a Starosty, ale je hlavně dobrá pro tuto zemi. Je to to nejlepší, co Starostové a KDU-ČSL mohli pro tuto zemi udělat. V pořadu Týden v politice to řekl staronový předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík. Český volební systém totiž podle něj menším stranám, i když by obě uspěly i samostatně, přiděluje výrazně menší počet mandátů než takovým stranám kandidujícím v koalici. „Ten rozdíl může být 10–12 mandátů. A to jsou právě ti poslanci, kteří v budoucnu rozhodnou o směřování naší země,“ dodal Gazdík.

Gazdík nicméně v rozhovoru přiznal, že dalo hodně práce vysvětlovat, proč je koaliční spolupráce s lidovci výhodná. „My jsme jako předsednictvo skutečně objeli několikrát celou zemi a s mnoha členy a registrovanými příznivci jsme mluvili, že spolupráce není dobrá jen pro KDU-ČSL a Starosty, ale že je hlavně dobrá pro tuto zemi,“ řekl.

Na celorepublikový sněm hnutí STAN, na němž Gazdík obhájil post předsedy, dorazil krom předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka také třeba předseda hnutí ANO Andrej Babiš, místopředseda ČSSD a stranický volební manažer Jan Birke, ale i místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek a místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

„Naší snahou společně s KDU-ČSL bude vytvořit třetí sílu a volby pokud možno vyhrát nebo v nich výrazně uspět tak, abychom si partnera mohli vybírat my a nemuseli se komukoliv podřizovat,“ řekl Gazdík s tím, že v současné chvíli hnutí řeší volební program a kandidátní listiny spíše než možné budoucí koaliční partnery.

Nové předsednictvo hnutí STAN
Zdroj: ČT24

Gazdík byl v sobotu znovu zvolen předsedou Starostů, když coby jediný kandidát získal podporu 135 z celkových 145 delegátů, tedy 93 procent. Prvním místopředsedou hnutí bude i nadále kolínský starosta Vít Rakušan. Gazdík nicméně odmítá, že by hnutí trpělo jakousi personální nouzí. „Silných jmen máme mnoho,“ dodal.

„Po tom vypjatém volebním roce, kdy Starostové výrazným způsobem uspěli v krajských volbách, je to potvrzení toho, že předsednictvo tak, jak fungovalo, fungovalo správně,“ komentoval výsledky sněmu staronový předseda v pořadu Týden v politice.

Nově se do vedení hnutí dostal také senátor a dlouholetý starosta Božího Daru Jan Horník, který je současně předsedou třetího nejsilnějšího klubu v Senátu. „To je velký závazek, protože pokud říkáme, že naše demokracie může být ohrožena, čekají nás parlamentní a následně prezidentské volby, máme trochu strach, že stát by mohl být řízen jako firma nebo by se mohl posunout více - řekněme - na východ, tak tady dostává smysl Senát jako pojistka demokracie,“ dodal Gazdík.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna podpořila pravomoc NKÚ prověřovat hospodaření ČT a ČRo

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) možná získá ústavní pravomoc prověřovat hospodaření České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo). Senátní novelu podpořila v úterním úvodním kole sněmovna. Poslanci také zrychleně schválili návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) na doplnění významných dnů o Den české vlajky. Připadnout má na 30. března. Novelu projedná Senát. Na úvod schůze vystoupil s projevem k poslancům prezident Petr Pavel. Babiš poté seznámil poslance s průběhem repatriace Čechů z Blízkého východu.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Armádní speciál přepravil do Prahy Čechy z Jordánska

V Praze přistál v úterý večer první armádní repatriační let s Čechy, kteří uvázli v Jordánsku kvůli úderům na Blízkém východě. Tento menší z armádních airbusů má kapacitu čtyřicet míst. Do tuzemska již dříve během dne přiletěla z oblastí ohrožených konfliktem na Blízkém východě dvě letadla Smartwings s celkem čtyřmi stovkami lidí. Jedno z ománského města Salála, druhé z Maskatu také v Ománu. Slovensko v úterý vpodvečer dvěma evakuačními letadly dopravilo do Bratislavy z Jordánska více než sto lidí, mezi nimiž byli i tři Češi.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoTaxi na hranice a zdržené letadlo. Češi popsali návrat z Blízkého východu

Strach o děti a odhodlání riskovat, aby se pokud možno rychle a bezpečně dostali ze země ohrožené válkou. Takto popisují někteří Češi své pocity po návratu například z Dubaje. Někteří se rozhodli pro cestu přes poušť do ománského Maskatu, odkud už v pondělí odletěla první dvě evakuační letadla společnosti Smartwings. „Jeden taxík na hranice, druhý z hranic, přijeli jsme asi půl hodiny po plánovaným odletu letadla, ale ještě se podařilo ho zdržet a dostat se na palubu,“ popsal jeden z turistů vracejících se z Dubaje. Jiní pak využili armádních letadel, která vyslala vláda do Jordánska, Ománu a Egypta. Tisíce Čechů ale dál zůstávají v zemích, které blízkovýchodní konflikt ohrožuje. Někteří spoléhají na cestovní kanceláře, mnozí se snaží domů vrátit po vlastní ose.
před 2 hhodinami

Pavel vyzval poslance, aby se snažili o konsenzus v základních otázkách

Prezident Petr Pavel vyzval ve sněmovně poslance, aby nerezignovali na hledání shody a pokusili se vytvořit alespoň základní konsenzus mezi vládou a opozicí v otázkách bezpečnosti, vzdělávání, kvality zdravotní péče, energetické bezpečnosti nebo inovačního potenciálu. Zákonodárci by podle něj měli jít vzorem a ukazovat, že není nutné se vždy a na všem shodnout, ale je nutné spolu mluvit, poslouchat se a snažit se porozumět. Pavel mluvil ke stávající sněmovně poprvé. Prezident se mimo jiné vyslovil pro vyšší obranné výdaje a zastal se nevládních organizací.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Na jihu Moravy je nejvíc případů žloutenky v zemi

Situace kolem virové hepatitidy A v Jihomoravském kraji zůstává podle hygieniků nepříznivá. Od začátku roku přibyly stovky případů a kraj letos překonal Prahu, která měla loni nejvíce nemocných. V důsledku onemocnění zemřelo v Česku od ledna 2025 do února 2026 celkem 42 lidí, z toho šest na jižní Moravě. Epidemie však podle odborníků postupně slábne.
před 7 hhodinami

Akademický senát KTF UK zvolil Dvořáčka kandidátem na děkana

Akademický senát Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy (KTF UK) v úterý zvolil kandidátem na děkana církevního právníka Jiřího Dvořáčka. Pro bylo osm z devíti přítomných senátorů. Jeho protikandidát Jaroslav Brož z volby odstoupil. Vyjádřil překvapení nad tím, že volební zasedání nebylo zrušeno vzhledem k odkladnému účinku, který v únoru přiznal Brožově stížnosti Nejvyšší správní soud (NSS). Ten pozastavil účinek rozhodnutí bývalé rektorky UK Mileny Králíčkové o odvolání Brože z funkce děkana z loňského února.
před 8 hhodinami

Nikdo nám nedal žádné informace, stěžují si cestující, kteří se vrátili z Ománu

Cestující, kteří se do Česka vrátili druhým letadlem z Ománu, si po výstupu v Praze stěžovali na nedostatek informací i na dlouhý let s mezipřistáním. V Česku přistál letoun společnosti Smartwings před půl devátou dopoledne. Bylo v něm zhruba dvě stě lidí, většinou klientů cestovních kanceláří. Letoun, který odstartoval v pondělí z ománského města Salála, měl původně přistát v Praze v noci na úterý. Několik hodin ale strávil na mezipřistání v řeckém Heráklionu.
před 8 hhodinami

Konec uhlí přináší zlom, na který česká energetika není připravena

Řada hnědouhelných elektráren v Česku v současné době nevydělává peníze kvůli ceně emisních povolenek, jež musí platit. Vyplývá to z nového dílu ekonomické publicistiky ČT Bilance, který také upozorňuje, že překotný odchod od uhlí s sebou nese rizika pro české hospodářství.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...