Fagan žaluje Česko na Floridě

Karlovy Vary - Americký právník Edward Fagan podal 12. prosince u soudu na Floridě žalobu na Česko i některé osoby kvůli dluhopisům Karlových Varů a údajné diskriminaci jejich vlastníků. Kromě českého státu je mezi žalovanými Česká národní banka, ministr financí Miroslav Kalousek, jeho náměstek Jan Gregor, město Karlovy Vary a jeho primátor Petr Kulhánek. Fagan délku procesu odhaduje na rok a půl s tím, že ho lze zastavit, pokud se s ním žalované strany dohodnou. Fagan si na základě dluhopisů z roku 1924 nárokuje zhruba 10 miliard korun. Karlovy Vary i ministerstvo financí ale považují závazky za promlčené.

Do Karlových Varů dnes Fagan přivezl kopii žaloby, kterou odevzdal v podatelně magistrátu. Kopie žaloby donesl odpoledne rovněž na ministerstva financí a spravedlnosti v Praze. Žalobou se Fagan domáhá nejen proplacení dluhopisů, které podle něho mohou vynést jejich držitelům až deset miliard korun, ale rovněž změny české legislativy. Podle Fagana v ní nejsou dostatečně ochráněna práva zahraničních investorů. „Tenhle proces vše může změnit,“ tvrdí Fagan. 

Americké soudy sice podle Fagana nemohou přimět český stát k tomu, že má dluhopisy proplatit, ale jeho verdikt může ukázat, že česká legislativa není v pořádku. Dokonce uvedl, že by se v tomto případě mohlo debatovat i o revizi Benešových dekretů. Fagan zdůraznil, že jeho současné počínání není možné v žádném případě spojovat s tím, zda jako advokát má, nebo nemá platnou licenci. „Žalobu jsem podal jako občan a majitel části dluhopisů. A u okresního soudu na jižní Floridě to bylo proto, že tam žiji,“ podotkl. 

Reportáž Jitky Szászové a Antonína Bruštíka (zdroj: ČT24)

Ministerstvo financí provedlo právní analýzu a rešerši všech historických dokumentů z archivu České národní banky a Národního archivu. Prostudovalo i právní podklady z USA. Z této analýzy vyplývá, že se někdejší Československá socialistická republika se závazky vyplývajícími z dluhopisů už vypořádala, a to odděleně jako součást takzvaného tuzemského a zahraničního bloku. Podle ministerstva nejde o první pokus Fagana uplatňovat nároky z dluhopisů vydaných evropskými emitenty před druhou světovou válkou. 

Karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA) uvedl, že i díky ujištění ministrestva financí nemá město z této žaloby obavy. „Právní pozice ČR je pevná. Já pevně věřím, že ji u soudu obhájíme, že Česko nebude muset platit ani korunu,“ uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

V soudních sporech ve státu New York, ve kterých Fagan vystupoval nejprve jako právní zástupce a později jako žalovaná strana, byly podle ministerstva tyto nároky zamítnuty mimo jiné právě kvůli uplynutí promlčecích lhůt. Fagan to komentoval jako zavádějící a nepravdivé. Podstata karlovarského případu podle Fagana spočívá v tom, že z USA bylo po druhé světové válce vráceno do Česka zlato zabavené nacistům s tím, že za to budou proplaceny veškeré platné dluhopisy. A to se nestalo, konstatoval. Spory o platnost starých dluhopisů prý otevře ještě před koncem roku také v Maďarsku, Polsku a Německu.