Drápal: Pecinův sociální stát nepřichází v úvahu

Praha - Konzervativci odmítají socialismus ve všech podobách. Tedy i té, která je blízká ČSSD. Uvedl to ve včerejších Událostech komentářích Dan Drápal, účastník prvního z večerních duelů představitelů politických stran, které kandidují v blížících se volbách. Jeho protivník, současný ministr vnitra úřednické vlády Martin Pecina, obhajoval sociální stát jako základ celé západní Evropy. Duel ČSSD a Konzervativní strany odstartoval sérii krátkých debat kandidátů do Poslanecké sněmovny.

Zatímco ČSSD jde s dvacetitisícovou členskou základnou do voleb jako zkušený matador, který brázdí českou politickou scénu už od roku 1878 a který byl v letech 1998 a 2002 i volebním vítězem, Konzervativní strana se s několika desítkami členů řadí spíše mezi volební outsidery a chce se letos voličům hlavně představit. Lídr kandidátky Konzervativců v Olomouckém kraji Dan Drápal láká voliče na program, který se primárně bude snažit zamezit prohlubování státního dluhu. Pecina, kandidující v Praze, spoléhá na tradici strany a výmluvné výsledky, které po sobě ČSSD zanechala po dvojitém vládním období 1998-2006.

Martin Pecina

- lídr pražské kandidátky ČSSD

- současný ministr vnitra úřednické vlády

Předvolební duel ČSSD - Konzervativní strana (zdroj: ČT24)

Socialismus skandinávského typu, který Pecina považuje za ideál, odsoudil Drápal hned zkraje s tím, že by se lidé měli starat sami o sebe a nespoléhat na stát. Díky změnám v demografickém vývoji pak bude prý ubývat právě pracujících lidí, kteří by byli schopni jakýkoli sociální stát živit. Martin Pecina prosazuje verzi fungující v Německu a Rakousku, kterou považuje za základ celé západní Evropy.

Konzervativci by se sociálními demokraty vytvořili koalici jen těžko

Dan Drápal

- lídr kandidátky Konzervativců  v Olomouckém kraji

- šéfredaktor Konzervativních listů

Ohledně státního dluhu Drápal tvrdí, že ČSSD bude chystaným programem zemi dále zadlužovat, a to například třináctým důchodem, který podle něj vůbec není potřeba. Konzervativní strana prý chce řešit problémy dlouhodobou reformou, která přetváří celý společenský systém a která přesahuje čtyřleté volební období. V takových obzorech, jak poukazuje, prý většina stran vůbec neuvažuje. Konzervativci chtějí prosadit vysokou fiskální zodpovědnost, která bude bránit opatřením zvyšujícím schodek státního rozpočtu. Sociální demokraté mají v plánu navýšit daně podle vzoru z let 2005-2007 a dále šetřit na státní správě, například snížením investic do dopravní infrastruktury.

Co se týče ožehavé otázky poplatků ve zdravotnictví, pak by Pecina vrátil zákon opět o tři až pět let zpět do doby, kdy nebyly zavedeny. Oproti tomu Dan Drápal jejich význam vyzdvihuje a tvrdí, že regulační poplatky svoji funkci splnily a pomohly stabilizovat zdravotnictví. Konzervativci by tedy byli pro zachování.

Na závěr se oba představitelé zamysleli nad tím, zda by byli ochotni vstoupit do společné povolební koalice a došli ke shodě, že nikoli. Pecina i Drápal vidí ve volebních programech stran tak odlišná stanoviska na ekonomiku a vývoj společnosti, že by to nebylo možné. Konzervativci by tak hypoteticky spolupracovali s ODS, TOP 09 či KDU-ČSL, tedy se stranami, jež jsou jim programově nejblíže. Martin Pecina zopakoval dřívější stanovisko sociálních demokratů, že se do otevřené koalice s KSČM nechystá, určitou podporu však nevyloučil.