Drahoš mění před druhým kolem strategii: Vyrazí mimo Prahu

18 minut
Jiří Drahoš hodnotí výsledek prvního kola voleb
Zdroj: ČT24

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš, který postoupil do druhého kola voleb, ocenil své protikandidáty, s nimiž se setkával v debatách, za kultivovanou kampaň. Doufá, že od nich dostane podporu do druhého kola. V něm plánuje změnit volební strategii, vyjede za voliči hlavně mimo Prahu.

Účastník druhého kola prezidentských voleb Jiří Drahoš označil výsledek ve volbách za skvělý pocit. Je to podle něj ale jen postup ze skupiny do finále.

Drahoš se domnívá, že u voleb byla drtivá většina voličů současného prezidenta Miloše Zemana. Současnou hlavu státu zároveň kritizoval: jednak za tvrzení, že nedělá předvolební kampaň, jednak za to, že se Zeman neúčastnil žádných debat. 

„Já si kladu otázku, s kým vlastně budu soupeřit. Jestli s Milošem Zemanem, to je kandidát, který postoupí zřejmě z prvního místa, nebo s jeho spolupracovníky. Já mám pocit, že soupeřím s pány Mynářem, Ovčáčkem a Nejedlým,“ prohlásil Drahoš na brífinku ve volebním štábu.

obrázek
Zdroj: ČT24

Pokud by se měl se svým protikandidátem utkat ve dvou televizních debatách, bude požadovat, aby jedna z nich byla v České televizi. Výběr druhé z nich nechá na týmu Zemana, řekl serveru Novinky.cz. 

Drahoše pro 2. kolo podpořili další čtyři prezidentští kandidáti

Jiří Drahoš doufá, že i v druhém kole bude účast dobrá a dostane hlasy od voličů, kteří volili i jiné kandidáty. Sám prý ale o podporu ostatní soupeře z prvního kola žádat nebude.

Pro podporu Drahošovi se už během soboty vyslovili Marek Hilšer, Michal Horáček, Mirek Topolánek i Pavel Fischer, kteří dostali během prvního kola dohromady skoro 1,65 milionu hlasů.

Vyzyvatel Miloše Zemana chce před finále prezidentské kampaně změnit strategii předvolebního boje. Přeskupí svůj tým a převezme jeho vedení. Plánuje také skoro celé dva týdny strávit mimo Prahu, třeba v moravských krajích totiž ve srovnání se současným prezidentem příliš nebodoval.

„Všichni, kteří máte zájem o změnu, přijďte k volbám, přijďte k volbám a přijďte k volbám. A já pevně věřím, že to nebude marné, nebude to marné, nebude to marné,“ doplnil.

Na tiskové konferenci mimo jiné reagoval na srovnání se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou. „Říkal jsem si, že i člověk úplně mimo politiku, s úplně jiným zázemím, člověk, který není 30 let v politice, netáhne si za sebou různé politické stíny minulosti, že může zvítězit proti velmi zkušenému politikovi. Takže Andrej Kiska je pro mě určitě velkou inspirací,“ uvedl Drahoš. Dodal, že jeho první návštěva by byla na Slovensko a velmi rád by se s Kiskou setkal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSněmovna vyzvala Pavla, aby jmenoval členy vlády bezodkladně a bez hodnocení

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Poslanci by měli projednávat i zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků a novelu ke stabilizaci hospodaření menších zdravotních pojišťoven. Odpoledne je čeká volba čtvrtého místopředsedy dolní komory. Jediným kandidátem je předseda opozičního hnutí STAN a bývalý ministr vnitra Vít Rakušan.
04:21Aktualizovánopřed 3 mminutami

Lidé si připomínají památku Jana Palacha

Lidé si v pátek na několika místech v Česku připomínají památku Jana Palacha, který se před 57 lety polil hořlavinou a zapálil na pražském Václavském náměstí ve snaze vyburcovat společnost z letargie po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) si Palachův čin dopoledne připomněl u památníku v horní části Václavského náměstí. Stejně tak učinil předseda sněmovny Tomio Okamura (SPD).
11:06Aktualizovánopřed 29 mminutami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádné tiskové konferenci to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do jihoamerické země posílá letadlo.
09:37Aktualizovánopřed 55 mminutami

Hosté Událostí, komentářů rozebrali sněmovní důvěru Babišově vládě

Čtvrteční vyslovení důvěry vládě premiéra Andreje Babiše (ANO) a rekordně dlouhé jednání sněmovny o této věci rozebrali v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou zástupci opozice i vládní koalice. „Legitimita, kterou vláda získala, je třešnička na dortu,“ uvedl poslanec David Pražák (ANO). Podle Radka Kotena (SPD) se může vláda s důvěrou naplno pustit do naplňování předvolebního programu. Předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel uvedl, že se na její vládnutí netěší, zmínil mimo jiné obavy z nezodpovědného hospodaření. Barbora Pipášová (Piráti) a Jan Berki (STAN) komentovali i samotné jednání. Podle Pipášové rozprava nebyla dostatečná, Berki míní, že téměř žádná skutečná debata mezi opozičními poslanci a vládními zástupci neprobíhala. Pozván byl také zástupce Motoristů – ti do debaty ale nikoho nevyslali.
před 2 hhodinami

Prezident Pavel přijel vlakem do Kyjeva

Český prezident Petr Pavel pokračuje druhým dnem v návštěvě Ukrajiny. Ráno přijel vlakem do Kyjeva, kde jej na hlavním nádraží uvítal šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha. Prezident by se měl v pátek setkat se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským a dalšími představiteli země.
08:08Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Premiér ocenil zisk hlasů všech koaličních poslanců. Šéf ODS uvedl, že jeho důvěru vláda nemá

Poslanci ve čtvrtek večer rozhodli o vyslovení důvěry vládě ANO, SPD a Motoristů, kterou vede premiér Andrej Babiš (ANO). Hlasování předcházela debata, která trvala celkem zhruba 26 hodin čistého času. Babiš na následné tiskové konferenci ocenil zisk hlasů všech 108 koaličních poslanců. Podle expremiéra a předsedy ODS Petra Fialy se nedalo očekávat, že vláda důvěru nezíská. Na síti X Fiala také uvedl, že jeho důvěru nemá.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Komunisté před 55 lety normalizovali poměry. Pomocí lží i vražd

Zpátky k normálu – to byl cíl komunistů po srpnové okupaci v roce 1968. Rozjitřená společnost, která doufala ve změnu, se měla vrátit do doby před obrodným procesem (pražským jarem), takzvaně se normalizovat. Komunisté ale potřebovali vysvětlit a před lidmi obhájit vojenskou invazi z 21. srpna 1968. Posloužit k tomu měl oficiální dokument, který vyšel před 55 lety, byl plný lží a invazi nazýval „bratrskou pomocí“. Vtloukat do hlavy si ho měly i děti ve školách.
před 5 hhodinami

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 5 hhodinami
Načítání...