Doplnění ropných zásob vláda neschválila, Česko dál porušuje zákon

Kabinet Bohuslava Sobotky neschválil doplnění ropy nebo ropných produktů do státních zásob, které požadovala Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Česká republika přitom letos přestala splňovat evropskou směrnici o výši nouzových zásob těchto produktů. Unie totiž požaduje po státech, které ropu netěží, aby měly zásoby minimálně na 90 dní, Česko má ale zásoby na 87 dní.

„Nebylo přijato žádné usnesení, tudíž otázka nákupu v tuto chvíli padá. Budeme se ještě snažit jednat s koaličními partnery o možnosti, jak se k tématu vrátit. Ale bez změny jejich postoje nebude možné materiál na jednání vlády znovu zařadit. Není to, myslím, dobrý signál, protože Česká republika neplní své závazky ať už z domácí, tak z evropské legislativy,“ prohlásil po jednání vlády ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD).

„Znamená to pro nás, že nadále budeme porušovat zákon ČR a evropskou směrnici o povinnosti mít zásoby minimálně na 90 dnů. Zároveň budeme i nadále platit 50 milionů korun ročně za prázdnou nádrž v Meru (nádrž státního správce ropovodů v Nelahozevsi na Mělnicku),“ konstatoval po rozhodnutí předseda SSHR Pavel Švagr.

Správa navrhovala buď nákup 80 tisíc tun takzvané sladké ropy, nebo 50 tisíc metrů krychlových nafty a 26 tisíc metrů krychlových benzinu. Obě varianty měly navýšit tuzemské zásoby o necelé čtyři dny. Zmíněný druh ropy navíc v zásobách SSHR chybí. Švagr preferoval nákup ropy, v případě nakoupení benzinu i nafty by totiž podle něj správa potřebovala od vlády další peníze na jejich skladování.

Hmotné rezervy Česka
Zdroj: Správa státních hmotných rezerv

S návrhem na dokoupení zásob nesouhlasilo ministerstvo financí (MF). V připomínkách resort uvedl, že pokles úrovně nouzových zásob ropy do značné míry odráží specifickou situaci na trhu v roce 2016, která byla způsobena omezením provozu obou rafinérií na českém území. Podle ministerstva se dá se předpokládat, že v letošním roce se průběh zpracování ropy vrátí do normálního stavu. „Navrhujeme tedy případný nákup ropy či ropných produktů prozatím nerealizovat a vyčkat na skutečnost dovozů za rok 2017,“ uvedlo v podkladech pro vládu MF.

O možném přikoupení ropy do nouzových zásob se jednalo už v předloňském roce. Mělo jít o 100 tisíc tun takzvané sladké ropy, tedy nízkosirné neruské ropy, za více než miliardu korun. Bezpečnostní rada státu ale nákup nepodpořila. Nákup ropy podporoval tehdejší ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), podle dřívějších informací s ním naopak nesouhlasil bývalý ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ten na Twitteru obvinil ČSSD ze snahy utratit za ropu, kterou nepotřebujeme.

SSHR má na skladování a obměnu ropy a ropných produktů smlouvy se státními společnostmi Mero a Čepro, v jejichž nádržích jsou komodity uloženy. V materiálech pro vládu správa uvádí, že v současnosti udržuje nouzové zásoby ropy a ropných produktů v celkové výši téměř dvě milionů tun. Z tohoto množství tvoří největší podíl ropa, které je uskladněno milion tun, následuje nafta (přibližně 700 tisíc tun) a benzin (více než 300 tisíc tun). SSHR do zásob počítá i zhruba dvoudenní zásobu nafty, kterou ČR postupně převáží zpět ze skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v bavorském Kraillingu.