Do lékáren jde domácí test na virus HIV

Praha - Na českém trhu se tento týden objeví domácí test na zjištění viru HIV. Stát bude 450 až 500 korun a z malé kapky krve zjistí s téměř stoprocentní spolehlivostí, zda má testovaný člověk virus způsobující nevyléčitelnou nemoc AIDS. U příležitosti dnešního Světového dne boje proti AIDS novinku představili lékaři, upozornili však, že virus je zjistitelný až po dvou měsících od nakažení, dříve jej test neodhalí. V ČR se v současnosti eviduje 1493 nakažených virem HIV. Veškeré informace najdou zájemci na internetových stránkách Aidstest.

„Je lepší vědět, jak na tom jsme, než onemocnět AIDS, a navíc ohrozit své okolí,“ podpořil domácí test sexuolog Radim Uzel. Test odhalí, zda jsou v krvi obsažené protilátky proti HIV. Pokud ano, je jedinec s 99,97procentní pravděpodobností HIV pozitivní a na testu se ukážou dva puntíky. Definitivně však může určit diagnózu jen lékař po sérii testů. Testování u lékaře totiž zjišťuje v krvi přítomnost samotného viru, a to trvá několik dní až týdnů. Domácí test je podle odborníků potvrzen stovkami studií a 11 miliony otestovanými dobrovolníky po celém světě. Testovací sada byla schválena pro prodej ve 45 zemích světa včetně České republiky.

V rámci Světového dne boje proti AIDS se koná po celé republice řada akcí. V centru Prahy, Brna, Plzně, Hradce Králové a Olomouce rozdávali dobrovolníci z organizace Lékaři bez hranic kondomy. Chtěli tak upozornit veřejnost na stále vzrůstající počet HIV pozitivních lidí. Do rozdávání prezervativů se zapojili například i herec Vojta Dyk nebo filmařka Linda Jablonská. Sdružení Rozkoš bez rizika zaměřené na prevenci a léčbu sexuálně přenosných chorob u lidí s rizikovým chováním zase nabídlo možnost nechat se zdarma otestovat.

Domácí test na HIV
Zdroj: ČT24/www.aidstest.cz

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda projedná zastropování marží distributorů paliv či snížení spotřební daně

Vláda ve čtvrtek na mimořádném zasedání projedná opatření proti vysokým cenám pohonných hmot v Česku. Jedním z nich by měla být regulace marží distributorů paliv, které jsou podle kabinetu v některých případech neadekvátní. Dalším bodem by mohlo být snížení spotřební daně u pohonných hmot, ministerstvo financí mělo v minulých dnech zpracovat několik variant úpravy daně.
před 27 mminutami

Reorganizace Agentury pro sociální začleňování budí obavy obcí i krajů

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) sloučilo Odbor bydlení a Agenturu pro sociální začleňování do Odboru rozvoje bydlení a soudržnosti a zrušilo patnáct pracovních míst. Města a obce, které se dlouhodobě potýkají se sociálním vyloučením, varují, že by mohlo dojít k narušení zavedeného systému pomoci. Resort ale tvrdí, že jde pouze o reorganizaci a podpora zůstane zachována. Odbory přesto vyhlásily stávkovou pohotovost a upozorňují na možné ohrožení projektů i spolupráce s obcemi.
před 8 hhodinami

Video„Máme asi jinou kalkulačku.“ Šéf MOLu odmítl Babišova slova o vysokých maržích

Generální ředitel českého MOLu Ľuboš Dinka ve středu ráno – ještě před schůzkou největších provozovatelů čerpacích stanic v tuzemsku s premiérem Andrejem Babišem (ANO) – pro ČT odmítl dřívější slova předsedy vlády, že by čerpadláři měli na každém litru paliva až desetikorunovou marži. „Já o takových maržích nic nevím, my máme asi jinou kalkulačku,“ nechal se slyšet Dinka. Drahým palivům kvůli pokračující válce na Blízkém východě se bude ve čtvrtek na mimořádné schůzi věnovat vláda, probírat by měla například možnost snížení spotřební daně nebo regulaci marží. Šéfka státní kasy Alena Schillerová (ANO) věří, že kabinet „dospěje k nějakému rozhodnutí“.
před 9 hhodinami

VideoMinisterstvo pro místní rozvoj se chystá na centralizaci stavební správy

Ministerstvo pro místní rozvoj zahájilo proces k zavedení nové státní stavební správy a od středy zřídilo sekci a odbor věnované stavebnímu právu. Celkem 626 stavebních úřadů se má příští rok sjednotit pod jediný. Vedení obcí i profesní svazy mají k připravovaným změnám výhrady, upozorňují především na personální problémy – již dnes mají často nedostatek pracovníků. Pod centrální stavební úřad chce podle svazu přejít pouze třetina zaměstnanců. Ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO) rozhodnutí ministerstva brání, podle ní má naopak novela s nedostatkem lidských zdrojů pomoci. Šéfka resortu dále uvedla, že aktualizované cenové odhady na vznik centralizovaného úřadu sdělí na setkání se zástupci samospráv 13. dubna.
před 9 hhodinami

Část smlouvy s Vatikánem je v rozporu s ústavním pořádkem

Ústavní soud rozhodl, že část smlouvy s Vatikánem je v rozporu s českým ústavním pořádkem. Nález brání dokončení ratifikace, řekl předseda soudu Josef Baxa. Problematickými body smlouvy jsou podle ÚS zpovědní tajemství a přístup k církevním archivům, ve zbytku je dokument v pořádku. Vláda podle ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) zváží ohledně smlouvy Česka s Vatikánem další postup. Návrh na posouzení takzvaného konkordátu podala skupina senátorů, pochybnost vyjádřil i prezident Petr Pavel. Naopak někdejší vláda Petra Fialy (ODS) smlouvu hájila, stejně jako Česká biskupská konference.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

VideoSituace na Blízkém východě může ovlivnit i ceny elektřiny, míní Vlček

V celé debatě o řešení rostoucích cen pohonných hmot chybí vládě cíl, myslí si bývalý ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). „To, že vláda tlačí na marže, je přirozená věc,“ konstatoval Vlček s tím, že prodejci pohonných hmot se dle něj zastropování marží velmi brání. Konflikt na Blízkém východě však může mít dalekosáhlé hospodářské důsledky, poznamenal Vlček v Interview ČT24. „Největším strašákem je dlouhotrvající, prohlubující a zvyšující se inflace – inflační šok, hospodářské šoky. Tam si osobně myslím, že by ten úkol měl být především prioritní,“ míní první místopředseda hnutí STAN. Vlček se také obává, že současná situace na Blízkém východě může mít do budoucna i negativní vliv na ceny elektrické energie. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 10 hhodinami

ŘSD letos zahájí výstavbu téměř stovky kilometrů dálnic

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) letos zahájí výstavbu 98,5 kilometru nových dálnic a více než sedmdesáti kilometrů silnic I. třídy. Prvního dubna začala stavba dálnice D11 z Jaroměře do Trutnova. Ještě letos by měla začít také výstavba dvou úseků D35 od Svitav k Mohelnici, které vzniknou ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru (PPP). Loni se dálniční síť rozrostla o 66,7 kilometru, v roce 2024 o 110,6 kilometru.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Zlín si připomíná 150. výročí narození Tomáše Bati

Zlín si připomíná 150 let od narození Tomáše Bati. Ten založil obuvnickou firmu, která zaměstnávala tisíce lidí nejen v tehdejším Československu. Památník Tomáše Bati ve Zlíně otevřel novou expozici Vysněné město, vzpomínkové akce se konaly u Baťovy sochy v Otrokovicích i u hrobu na zlínském Lesním hřbitově. Program připravila také Nadace Tomáše Bati v Baťově vile. Výročí Baťova narození je zařazeno i do Kalendáře výročí UNESCO.
před 11 hhodinami
Načítání...