Další hradní humbuk. Jakl hájil neonacistické kapely

Praha – Tajemník prezidenta Ladislav Jakl poskytl rozhovor do knihy Deset tisíc extremistů, jejímž spoluautorem je manažer neonacistické hudební skupiny Conflict 88 Robert Fürych. Jakl v rozhovoru mj. uvedl, že všechny kapely „včetně pankáčů a nácků“ mají právo zpívat si, co chtějí, a že by policie neměla omezovat jejich svobodu projevu. Proti Jaklovým výrokům se již včera ohradila Strana zelených, dnes se připojili někteří představitelé vládních stran i lidé, kteří přežili holocaust.

„Podle mého nejhlubšího přesvědčení není žádný důvod, aby policie zase znovu šmírovala muzikanty, nasazovala jim štěnice do sálů a kontrolovala jejich texty, jestli nejsou závadné a nebezpečné, to je téměř skandální,“ uvedl Jakl v interview s Robertem Fürychem, manažerem neonacistické hudební skupiny Conflict 88. Na rozhovor upozornila Mladá fronta Dnes.

Název kapely Conflict 88 odkazuje svou číslicí ke zdvojenému písmenu H, čili nacistickému pozdravu Heil Hitler. Jak upozornil právník Českého helsinského výboru František Valeš, je tato neonacistická kapela pocházející z Plzeňska napojena i na organizaci Blood and Honour – neonacistické uskupení, které bývá považováno za teroristické.

Jakl: Zpívají voloviny, ale zavírat je za to?

„Ti kluci sice někdy zpívají nebetyčné voloviny a pitomosti, ale zavírat za to?! Opravdové nebezpečí pro demokracii číhá někde jinde…,“ uvádí dále Jakl v knize Deset tisíc extremistů s tím, že rasistické a xenofobií texty jsou jen projevem hlouposti některých muzikantů.

Podle předsedy České rady pro oběti nacismu Oldřicha Stránského ovšem jde o nebezpečné žonglování se slovy. Od propagování násilí, tak jak to dělají neonacistické hudební skupiny, totiž může dojít až k jeho realizaci.

Nahrávám video
Reportáž Zuzany Tvarůžkové a Richarda Samka
Zdroj: ČT24

Schwarzenberg: Státní úředník by měl respektovat své postavení

S rozpaky se k případu vyjádřili i představitelé vládních stran. Podle Karolíny Peake z Věcí veřejných je Ladislav Jakl známým zastáncem svobody slova, která stojí stejně jako v USA nade vším. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg konstatoval, že státní úředník by měl respektovat meze svého postavení.

„Pro mě svoboda slova má samozřejmě určité hranice,“ uvedl na adresu Jaklových výroků místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). „Podpora nebo tolerance neonacismu nebo antisemitismu je nepřijatelná a měla by být nepřijatelná pro každého demokrata.“

Zelení chtějí prověrku, Jakl je označil za extremisty

Podle zelených Jakl svými výroky ztratil bezpečnostní způsobilost, protože „podpořil skupiny vystupující proti ústavnímu zřízení ČR, jehož součástí je zákaz diskriminace a Listina základních prav a svobod“. Zelení to uvedli v tiskovém prohlášení s tím, že se ve věci chtějí obrátit na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Podobně se vyjádřil i poslanec ČSSD František Bublan: „V podstatě je to vyjadřování názorů, které s demokracií nemají nic společného. Ohrožují naši svobodu.“

Jakl se ovšem neobává, že by mohl přijít o bezpečnostní prověrku. Je podle něj naopak třeba mít se na pozoru před „zelenými extremisty“. V reakci na slova politiků pouze uvedl, že „je zajímavé, kolik se najde lidí ochotných trestat člověka za názor, že není správné trestat člověka za názor“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda bude denně určovat maximální cenu paliv

Vláda ve čtvrtek na mimořádném zasedání projednala opatření proti vysokým cenám pohonných hmot v Česku. Rozhodla o regulaci marží na 2,50 koruny u nafty i benzinu a snížení spotřební daně. Ta u nafty klesne o 2,35 koruny. U benzinu se daň měnit nebude. Kabinet také denně určí maximální cenu paliv, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Opatření začnou platit od středy 8. dubna.
05:40Aktualizovánopřed 58 mminutami

GIBS obvinil dvacet policistů z dálničního oddělení Domašov

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila 20 policistů z dálničního oddělení v Domašově na Brněnsku, a to pro podezření ze zneužití pravomoci a část i z přijímání úplatků, napsal Deník.cz. GIBS nechce případ konkrétněji komentovat. Mluvčí žalobce stíhání potvrdil.
15:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

O pronájem pozemků u Hustopečí zasažených benzenem má zájem Diamo

Pozemky soukromých vlastníků v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, které před více než rokem zasáhl toxický benzen při nehodě vlaku, by si mohl pronajmout státní podnik Diamo. Firma to nabídla majitelům pozemků, kterých je 45. Projednat to s nimi chce v polovině dubna na veřejném slyšení, zjistila agentura ČTK. Pozemky, které procházejí sanací, mají rozlohu zhruba jedenáct hektarů, od nehody vlaku leží ladem. Odškodnění se jejich majitelé zatím nedočkali, požadovat ho budou moci až po viníkovi nehody. Vyšetřování dosud nebylo ukončeno, řekla policie.
před 2 hhodinami

Důvěra v armádu dál roste, věří ji nejvíce lidí za několik let, ukázal výzkum

Důvěra lidí v armádu dál roste, věří jí přibližně tři čtvrtiny respondentů. To je nejvíce zhruba od poloviny roku 2022, vyplývá z průzkumu, který ve čtvrtek zveřejnila agentura STEM. Policii důvěřuje 77 procent lidí, od minulého měření loni v září je to ale o dva procentní body méně.
před 3 hhodinami

Správa železnic zahájí i modernizaci tratě Ruzyně–Kladno

Správa železnic (SŽ) do dvou týdnů zahájí modernizaci tratě z Ruzyně do Kladna. Pokračovat bude také v přípravě vysokorychlostních tratí. Mezi důležité projekty, které letos začnou, patří rekonstrukce železničního uzlu v Hradci Králové, příprava zakázky na elektrizaci trati z Českých Velenic do Veselí nad Lužnicí nebo rekonstrukce nádražních budov v Chebu a Táboře. V letošním roce bude Správa železnic podle schváleného rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury hospodařit se 72,2 miliardy korun, což je meziročně o 9,5 miliardy více.
12:29Aktualizovánopřed 4 hhodinami

VideoJak zvýšit porodnost? Politici diskutovali o možných řešeních

Čechům se rodí podle statistik stále méně dětí a národ vymírá. V tuzemsku se dokonce loni narodilo nejméně dětí za 240 let. Je to problém a nejen u nás, uznali ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO) a jeho předchůdce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Pokles porodnosti dle nich souvisí nejen s ekonomickými faktory, ale také s nejistotou. Stát by měl motivovat lidi, zajistit jim zázemí a nabídnout možnosti péče o dítě, míní místopředsedkyně poslanců STAN Pavla Pivoňka Vaňková. Problém je podle místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Lucie Šafránkové (SPD) také partnerská nejistota, kdy dochází k poklesu svateb a roste zároveň i počet rozvodů. Účastníci debaty se shodli na tom, že je nutné se zaměřit na dostupné bydlení, zajistit dostatečnou infrastrukturu a podmínky pro sladění pracovního a rodinného života. Události, komentáře moderoval Lukáš Dolanský.
před 5 hhodinami

Polská tajná služba potvrdila zatčení muže a ženy kvůli požáru v Pardubicích

Polská kontrarozvědka (ABW) potvrdila zatčení dvou polských občanů v souvislosti se zapálením haly zbrojovky LPP Holding v Pardubicích. Stanice TVP Info ve středu informovala o zadržení dvou polských aktivistů v minulém týdnu. Dvojice je podle ABW podezřelá z napomáhání při založení požáru a soud oba na tři měsíce umístil do vazby. Zadržení – muž a žena – se k činu nepřiznali, dodala ABW.
před 5 hhodinami

VideoVesecká je pro snížení věku trestní odpovědnosti. Chybí prevence, míní Decroix

„Jsem zastáncem snížení věkové hranice trestní odpovědnosti pod 15 let. Čísla hovoří o tom, že dochází k nárůstu násilné a mravnostní trestné činnosti. Dále sociální a mravní vývoj generace mladistvých výrazně pokročil,“ řekla k možnému snížení věkové hranice trestní odpovědnosti dětí na 13 let předsedkyně sněmovního ústavně-právního výboru Renata Vesecká. „Věková hranice by se rozhodně snižovat neměla. Data říkají opak. Kriminalita u nejzávažnějších trestných činů u dětí nestoupá. (…) Jde o populistický výkop. Chybí nám psychiatři, preventivní opatření a opatření pro práci s mládeží. Vláda místo toho osekala rozpočet na tato opatření,“ oponovala bývalá ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS). Diskusí v Událostech, komentářích provázel Lukáš Dolanský.
před 8 hhodinami
Načítání...