ČT: V korupční kauze Tatra bude obviněn exministr Barták

Ostrava – V kauze údajné korupce kolem nákupu nákladních vozů Tatra pro armádu policie v nejbližší době obviní dvě osoby. Podle informací České televize jsou jimi bývalý ministr obrany Martin Barták a Michal Smrž, podnikatel, který zajišťuje zbrojní zakázky. Policie je obviní kvůli údajné korupci, která měla doprovázet nákup vozů Tatra pro českou armádu. Prověřování případu dnes skončilo, s tím i činnost speciálního týmu Tatra, potvrdil žalobce Krajského státního zastupitelství v Ostravě Dušan Táborský. Policie už obvinění rozeslala. Další informace uvolní až ve chvíli, kdy si je oba obvinění převezmou.

Hned jako první se do hledáčku policie dostal exministr Barták. Později experti na finanční kriminalitu začali prověřovat i představitele společnosti Praga Petra Ptáčka a podnikatele zajišťujícího zbrojní zakázky Smrže. Informace o dvou obviněních potvrdil i mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej. „Mohu potvrdit, že k dnešnímu dni končí činnost pracovního týmu Tatra. Navíc i to, že z pokynu dozorujícího státního zástupce bude pracovníky ostravské expozitury vydáno usnesení o zahájení trestního stíhání proti dvěma osobám,“ uvedl mluvčí.

Barták: Budu se bránit právní cestou nejrazantnějším možným způsobem

Podle ředitele protikorupčního útvaru Tomáše Martince byl speciální tým zřízen v říjnu loňského roku, svou činnost tak uknočil zhruba po roce: „V rámci prověřování, které se týkalo trestného činu přijímání úplatku, pracovníci týmu společně se státním zástupcem dospěli k názoru, že byl spáchán konkrétní trestný čin a je tu odůvodnění, aby bylo sděleno obvinění konkrétním osobám.“

Martin Barták pro ČT: „Bude-li proti mně zahájeno trestní stíhání, což mi zatím není známo, budu se bránit právní cestou nejrazantnějším možným způsobem. Doložím, že celá záležitost je od začátku výrazně nestandardní a provázena celou řadou účelových pochybení.“ 

Policie se údajnou korupcí zabývá od loňského listopadu. Tehdy bývalý americký velvyslanec v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss Mladé frontě Dnes řekl, že v únoru 2008 po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany Barták miliony dolarů za to, že Tatra už nebude mít problémy s armádní zakázkou. To potvrdil i Cabanissův kolega Duncan Sellars, který se rovněž zúčastnil rozhovoru s Bartákem. Barták ale od počátku tvrdí, že jde o vykonstruovanou záležitost. „Je to lež a já pevně věřím, protože žijeme v právním státě, že orgány činné v trestním řízení v co nejkratší době naprosto prokáží nesmyslnost tohoto tvrzení,“ řekl ČT před rokem v reakci na článek MF DNES.  

V pozadí všeho byl podle žalobce Táborského údajně zájem společnosti Praga. S Tatrou spolupracovala jako subdodavatel automobilových dílů – náprav a převodovek. V polovině prosince 2006 Tatra podepsala s ministerstvem obrany smlouvu na dodávku terénních nákladních vozidel za 2,7 miliardy korun. O několik měsíců později ale severomoravská automobilka ukončila kvůli údajně nekvalitním dodávkám dílů spolupráci s Pragou.

Martin Barták
Zdroj: ČT24

„Tatra se subdodavatelem vypověděla smlouvu. Firma se ale cítila ukřivděna a snažila se vrátit do hry,“ řekl Táborský. Dodal, že Praga mohla na dodávkách Tatry pro armádu vydělat stamiliony korun. Po ukončení spolupráce se Tatře dodávky armádě začaly zadrhávat. A právě tyto problémy podle Cabanisse měly vyřešit peníze, o kterých prý Barták v USA mluvil.

V této souvislosti manažery Tatry postupně kontaktovali tři lidé. Kromě Bartáka, který o problematické zakázce jednal během oficiální návštěvy USA, i představitel Pragy Ptáček. Třetím podezřelým je pak majitel zbrojařské firmy MPI Group a Bartákův známý Michal Smrž. Šéf Tatry Ronald Adams už dříve řekl, že jej navštívil prostředník „někoho vysoce postaveného“ a chtěl v souvislosti s nákupem tatrovek pro armádu úplatek pět milionů dolarů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Priessnitzovy lázně řeší výskyt 111 případů zažívacích potíží

Celkem sto jedenáct případů akutních zažívacích obtíží zaznamenala olomoucká krajská hygienická stanice za uplynulé dny mezi klienty a návštěvníky Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníkách. Lidé trpěli zejména zvracením, průjmem a bolestmi břicha.
před 24 mminutami

Národní koalici proti suchu povede Babiš, členy budou i ministři a experti

Ministři se v pondělí sešli na prvním zasedání vlády po dvoutýdenní dovolené. Zabývali se mimo jiné opatřeními pro zadržování vody v krajině. Obnovení práce takzvané Národní koalice proti suchu oznámil v reakci na dlouhotrvající velmi vysoké teploty a vysychání vodních zdrojů ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO). Na brífinku po jednání kabinetu doplnil, že orgán bude řídit. Členy budou i ministři zemědělství Martin Šebestyán (za SPD) nebo životního prostředí Igor Červený (Motoristé).
01:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Antimonopolní úřad potvrdil vysoké pokuty za kartel stravenkových firem

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil pokuty v celkové výši 280 milionů korun za kartelovou dohodu stravenkových firem Edenred, Pluxee (dříve Sodexo) a Up. Pokuty jsou pravomocné, firmy je musí zaplatit. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Společnosti Up a Pluxee reagovaly, že se kvůli pokutě obrátí na soud.
10:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vyšetřování dotací pro Agrofert zůstane v rukou evropských žalobců, rozhodlo NSZ

Vyšetřování údajně neoprávněně vyplacených dotací pro holding Agrofert zůstane kompletně v rukou Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO), rozhodlo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Podle rozhodnutí NSZ se tak EPPO má ve věci zabývat jak evropskými, tak i národními dotacemi dohromady, dle NSZ jde o jeden neoddělitelný celek. Rozhodnutí je konečné. Na webu NSZ o tom v pondělí informoval mluvčí instituce Petr Malý. EPPO bude dle mluvčí Tine Hollevoetové podle tohoto rozhodnutí dále postupovat.
10:03Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Celníci na Teplicku objevili skoro deset kilo heroinu, kokainu a pervitinu

Na Teplicku zajistili celníci téměř deset kilogramů drog – heroinu, kokainu a metamfetaminu neboli pervitinu. Společně s ústeckými kriminalisty zadrželi dva muže, informovala v pondělí Martina Kaňková z Celní správy ČR. Oba muži skončili ve vazbě. Pokud se jim u soudu prokáže vina, hrozí jim pět až 12 let vězení, doplnila na webu policie. Celníci a policisté také při zásahu zajistili výnos z trestné činnosti v řádu statisíců.
12:12Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Státní galerie i muzea budou pravidelně zdarma

Státní galerie a muzea budou každou první neděli v měsíci pro veřejnost od 6. září zdarma, zatím do konce roku a s předpokladem stálého trvání, uvedl v pondělí ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy). Dříve ministerstvo oznámilo volné vstupy na všechny státní hrady a zámky 30. srpna a 27. září. Bezplatné zpřístupnění muzeí a galerií, které jsou příspěvkovými organizacemi ministerstva, navazuje na jarní pilotní projekt. Seznam muzeí i galerií ministerstvo kultury zveřejnilo na facebooku.
před 4 hhodinami

Českem prochází bouřky. Mohou být i velmi silné, varovali meteorologové

Meteorologové dopoledne zpřísnili pro jihovýchod Česka výstrahu před velmi silnými bouřemi. V pondělí odpoledne je může doprovázet přívalový déšť, kroupy a nárazy větru o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. Hrozí komplikace například v dopravě nebo energetice. Pro zbytek země s výjimkou západu Čech platí varování s nižším stupněm nebezpečí, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). První bouřky se začaly tvořit již brzy odpoledne.
před 4 hhodinami

Voda může chybět i ve veletocích, varuje bioklimatolog

Letošní extrémní sucho, které postihlo významnou část Evropy, podle bioklimatologa a ředitele Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe Miroslava Trnky ukázalo, že zásadní problémy mohou mít i tak velké a obvykle vodnaté řeky, jako je Dunaj. Letošní sucho v povodí Dunaje se už v poslední době projevilo i u jiných významných toků. V roce 2022 postihlo Rýn, loni Labe a už opakovaně se s ním potýkají v povodí Pádu.
před 7 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.