Cirkusům ubývá prostor. Města jim pod vlivem petic přestávají pronajímat své pozemky

Nahrávám video
UDÁLOSTI: Některá města už nechtějí svoje pozemky pronajímat cirkusům se živými zvířaty
Zdroj: ČT24

Některé radnice začínají být zdrženlivé při pronajímání svých pozemků cirkusům s živými zvířaty. Reagují tak na petice nebo výsledky internetových anket, ze kterých vyplývá, že se část veřejnosti staví kriticky k cirkusovým drezurám a podmínkám, ve kterých zvířata žijí. Cirkusy ale pohrozily místním samosprávám, že se obrátí na soudy.

Ve Znojmě či Zábřehu na Šumpersku přestaly radnice pronajímat prostranství cirkusům a o podobném opatření uvažuje i Brno. V některých dalších městech sice zatím probíhají cirkusová představení nerušeně, ale vznikly již petice za jejich omezení.

V Táboře sbírá podpisy pro to, aby radnice pozemky cirkusům s živými zvířaty nepronajímala, Jiří Mrňa. „Asi na začátku školního roku to ukončíme. Uvidíme, kolik budeme mít podpisů, a předáme to radě města,“ plánuje. Lidé, kteří přicházejí petici podepsat, argumentují jasně. „Přijde mi, že drezury jsou vůči zvířatům kruté,“ řekla jedna z táborských petentek.

Táborská radnice již o omezení pronájmu jediného městského pozemku vhodného pro cirkusy uvažuje. Podobným směrem jdou i úvahy představitelů Brna. Město se svých obyvatel na vhodný přístup k cirkusům zeptalo v internetové anketě. „Data vyhodnotíme, případně dáme doporučení městským částem, které mají ve správě jednotlivé pozemky,“ upřesnil náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti).

Majitelé cirkusů se ale zlobí. Hovoří o žalobě kvůli diskriminaci, byť podle Jana Kubaly ze společnosti Frank Bold advokáti nemohou cirkusy očekávat, že by u soudu uspěly. „Pokud potřebuje cirkus ke svému podnikání nájem pozemku, jedná se o jeho podnikatelské riziko, které spočívá v tom, že mu osoba, kterou o nájem pozemku požádá, nevyhoví,“ míní.

Některé cirkusy se ostatně již raději obracejí na majitele soukromých pozemků, a tak se odmítavého postoje radnic nebojí. Cirkusy nicméně zápolí i s odlivem návštěvníků, byť ti stálí chodí dál.

Majitel Národního cirkusu originál Berousek Jiří Berousek soudí, že problémy, které cirkusy dnes mají, souvisejí s kauzou jednoho ze členů široké rodiny, který však paradoxně cirkus neprovozuje. Ludvíka Berouska nedávno potrestal soud podmínkou, když se zjistilo, že se v jeho zooparcích nelegálně zabíjeli tygři.

Podle Jiřího Berouska se potíže cirkusů stupňují od doby, kdy policie informace o případu zveřejnila. „Začalo to až od loňského roku. Myslím si, že to udělal pan jmenovec Berousek, který nemá s cirkusem absolutně nic společného. Je to podnikatel se zvířaty. Od té doby se to rozvířilo,“ míní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Odvolací soud zrušil Drtinovi trest za hrnky s nacistickou tematikou

Odvolací soud zrušil tříletý podmíněný trest, který dostal ředitel nakladatelství Naše vojsko Emerich Drtina za prodej hrnků, triček či obrazů s nacistickou tematikou. Kauzu postoupil městskému úřadu k přestupkovému řízení. Uvedla to mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 5 Marika Zahradníčková. Obvodní soud uznal Drtinu loni v březnu vinným z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Jemu i nakladatelství uložil také peněžitý trest.
10:15Aktualizovánopřed 2 mminutami

Vrchní soud za policejní úniky potvrdil vinu u devíti obžalovaných, část vrátil

Olomoucký vrchní soud v rozsáhlé kauze úniků policejních informací potvrdil vinu u devíti z 23 obžalovaných, mírně jim upravil podmíněné a peněžité tresty. Část případu znovu vrátil na podnět státního zástupce brněnskému krajskému soudu.
před 30 mminutami

Ceny na čerpacích stanicích v podstatě nerostou, tvrdí Schillerová. Skopeček vyčítá nekoncepčnost

Na čerpacích stanicích v Česku platí cenová regulace. Resort financí stanovuje na každý den maximální ceny pohonných hmot. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) argumentovala, že vládní opatření fungují a cena dle ní „v podstatě neroste“. Kabinet se prý snažil zakročit proti vysokým maržím prodejců. Naopak místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS) namítl, že se vláda chová „od samého začátku nekoncepčně“. Diskusí v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
před 32 mminutami

ČEZ bude vyvíjet s francouzskou firmou Framatome palivo pro Dukovany

Skupina ČEZ bude spolupracovat na vývoji palivových souborů nové generace pro reaktory dukovanského typu s francouzskou firmou Framatome a dalšími evropskými provozovateli. ČEZ pokračuje v aktivitách zaměřených na diverzifikaci dodavatelů paliva pro jaderné elektrárny. V Dukovanech zatím slouží ruské palivo TVEL, loni elektrárna dostala první palivo od společnosti Westinghouse.
05:53Aktualizovánopřed 41 mminutami

Mrazivá rána vydrží do konce týdne, po víkendu se oteplí

Chladná a na mnoha místech i mrazivá rána vydrží v Česku do konce týdne. V pátek bude na horách v Čechách sněžit, přes den teploty vystoupají k deseti stupňům Celsia. O víkendu se budou maximální denní teploty pohybovat kolem patnácti stupňů, v příštím týdnu se oteplí k dvaceti stupňům, vyplývá z předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 2 hhodinami

Video„Generál nebe“ František Peřina se narodil před 115 lety

František Peřina patřil k nejúspěšnějším československým stíhačům druhé světové války. Říkalo se mu generál nebe a byl hrozbou pro Luftwaffe při bitvě o Francii i během obrany Velké Británie. Do války vstoupil už jako legenda. V roce 1937 reprezentoval vlast v letecké akrobacii v Curychu. Potkal se tam i s piloty z Francie, se kterými později bojoval bok po boku. „Tohle je důkaz, že jsem sestřelil sedm aeroplánů ve třech dnech, což kromě mě nikdo během té francouzské kampaně nedokázal,“ ukázal v roce 1995 svou medaili Peřina. Narodil se před 115 lety.
před 3 hhodinami

Soud podruhé projedná propuštění nejdéle vězněného Čecha

Okresní soud v Mostě se bude opět zabývat návrhem na propuštění nejdéle vězněného Čecha Zdeňka Navrátila, dříve Vocáska. Spis se prvoinstančnímu soudu vrátil z odvolacího soudu v Ústí nad Labem. Navrátil, který si odpykává trest za dvě vraždy, za mřížemi dosud strávil téměř 39 let. Jednání začne v deset hodin dopoledne, v soudní síni se očekává velký zájem médií.
před 7 hhodinami

Průměrná sazba hypoték je podle Hypoindexu nejvýše od roku 2024

Průměrná sazba hypoték počátkem dubna výrazně meziměsíčně stoupla o 0,29 bodu na 5,18 procenta, reagovala na dopady konfliktu na Blízkém východě. Je tak nejvýše od prosince 2024. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro osmdesát procent hodnoty nemovitosti.
před 10 hhodinami
Načítání...