Čeští pacienti si nově mohou vyzvednout léky na elektronický recept i v řadě chorvatských lékáren

Češi si mohou nově vyzvednout léky na elektronický předpis ve více než 1 300 lékárnách v Chorvatsku. V tiskové zprávě o tom ve středu informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), zveřejnil také jejich seznam. Pacient tedy v chorvatské lékárně léky zaplatí, českou cenu mu pak na žádost vrátí zdravotní pojišťovna. Od poloviny června podobně funguje vydávání léků v Polsku. Ve všech zemích Evropské unie mohou pacienti uplatnit v lékárně původní papírový recept.

„Lékárny jsou i ve městech, která Češi ze svých cest dobře znají, a to například Záhřeb, Split, Dubrovník, Zadar a další. Pokud si tedy budeme potřebovat v Chorvatsku vyzvednout léky na eRecept, není potřeba namátkově zkoušet, ve které lékárně nám je vydají, ale stačí nahlédnout do tabulky zveřejněné na našem webu,“ uvedla ředitelka SÚKL Irena Storová.

Zapojení lékáren do systému přeshraniční preskripce je dobrovolné, stejná možnost pro pacienty z Chorvatska se podle SÚKL zatím připravuje. První čeští pacienti už si léky vyzvedli v Polsku. „Pro Polsko bylo zahájení přeshraniční preskripce premiérou stejně jako pro nás. Novinkou je tak i pro polské lékárny, které se s možností vydávat léky na zahraniční elektronický recept postupně seznamují. Systém je však plně funkční, potvrzují to první české eRecepty, které byly úspěšně uplatněné v Polsku,“ dodala Storová.

V zapojené chorvatské či polské lékárně pacient předloží svůj občanský průkaz nebo pas a kód z elektronického receptu, který může být i v e-mailu, mobilní aplikaci nebo SMS zprávě. Název léku nemusí být v Chorvatsku či Polsku stejný, lékárník proto vydá lék podle jeho účinné látky. Informace včetně příbalového letáku budou jen v jazyce dané země.

Využití eReceptu v Evropě
Zdroj: ČT24

Digitalizace jako klíčová agenda resortu zdravotnictví

Státní ústav pro kontrolu léčiv plánuje zavedení eReceptu i do dalších evropských zemí. V první vlně do Španělska, Portugalska nebo Finska. V dalších měsících by se do programu mělo připojit třeba i Maďarsko nebo Itálie.

Možnost ale podle studie Světové zdravotnické organizace (WHO) využívá zatím jen část zdravotnických zařízení. Požádat si o léky na výdej bez lékaře nabízí necelá třetina z nich, necelá pětina pak pacientům umožňuje objednat se na kontrolu on-line. „V následujících třech letech musí dojít k velké změně,“ míní náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Digitalizace a úbytek byrokracie jsou totiž jednou z klíčových agend současného vedení resortu zdravotnictví. Dle závěrů zmíněné studie je v tuto chvíli jedním z hlavních důvodů, proč digitalizace vázne, především zabezpečení citlivých informací.

Události: Digitalizace zdravotnictví (zdroj: ČT24)
Načítání...