Česko vyjednává o pokračování gripenů, neobejdou se ale bez modernizace

5 minut
Události: Pokračování gripenů
Zdroj: ČT24

Česká republika se chce se Švédskem dohodnout na prodloužení pronájmu stíhacích letounů JAS-39 Gripen. Bude je totiž potřebovat až do roku 2035, kdy by je měly plně nahradit modernější americké stroje F-35 Lightning II. Provoz gripenů je zatím domluvený pouze do roku 2027. Navíc budou potřebovat modernizaci, aby zůstaly kompatibilní se systémy spojenců v NATO.

Stát v současnosti platí za pronájem čtrnácti letounů Gripen 1,7 miliardy korun ročně. Vzhledem k jejich stárnutí resort obrany signalizuje, že to může být více. Neprodloužením smlouvy by ale Česko podle opozice přišlo o část protivzdušné obrany a muselo by žádat o pomoc sousedy.

„Se Švédy se to vyvíjí dobře a věřím, že do konce roku budou všechny potřebné kontrakty uzavřeny,“ prohlásila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Její slova potvrdil i mluvčí švédského velvyslanectví v Česku Martin Severýn.

Švédské stíhačky ale budou potřebovat modernizovat – úprav se zřejmě dočkají zbraňové systémy, komunikace nebo tankování za letu. Opozici bude zajímat hlavně cena. Podle předsedy sněmovního výboru pro obranu Lubomíra Metnara (za ANO) byla chyba nejednat o prodloužení gripenů dříve, už při rozhodování o nákupu F-35. „Uvidíme, co se jim podaří. Mě bude zajímat, kolik bude stát v tom základním srovnání, to znamená nájem čtrnácti gripenů, výcvik pilotů a základní servis, abychom si mohli porovnat porovnatelné,“ poznamenal.

„Snažíme se se Švédy samozřejmě vyjednat co nejpříznivější podmínky pro českou stranu, ale na druhou stranu chápeme, že tím, že těch provozovaných letounů je poměrně málo, tak je to samozřejmě náročnější,“ doplnila Černochová.

Všestranné stroje

Víceúčelové stíhače JAS-39 Gripen mohou sloužit pro stíhací, útočné i průzkumné operace. Mohou nést širokou škálu zbraní, od raket vzduch-vzduch až po prostředky elektronického boje. Česká armáda tato letadla zařadila do výzbroje v roce 2005, nahradily staré sovětské stíhačky MiG-21.

„Na létání je to hrozně příjemné, bezpečné, jednodušší než ty staré stroje,“ vysvětlil brigádní generál Jaroslav Tomaňa z 21. základny taktického letectva v Čáslavi. Podle něj jsou současné české gripeny díky softwareovým upgradům mnohem modernější, než byly v roce 2005.

Zprvu byly pronajaté na deset let, poté Česko kontrakt prodloužilo v roce 2014 do roku 2027 s dvouletou opcí. Už tehdy byla součástí balíčku modernizace, včetně nočního vidění nebo schopnosti ničit pozemní cíle.

Úkolem gripenů je ostraha vzdušného prostoru Česka, ale armáda je začala posílat i do zahraničí. Od roku 2009 se pravidelně zapojují do misí NATO Baltic Air Policing, tedy ostrahy vzdušného prostoru pobaltských republik. Nedávno začaly bránit také nebe nad Slovenskem. V letech 2015 a 2016 české gripeny hlídaly vzdušný prostor Islandu. Kromě Švédů a Čechů létají na těchto strojích piloti Maďarska, Thajska, Brazílie a Jihoafrické republiky.

V roce 2035 by je měly v českých vzdušných silách plně nahradit americké letouny F-35. Ty bývají označovány za nejmodernější sériově vyráběné stíhací letouny na světě. První z nich mají v Čáslavi přistát v roce 2031.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Riziko nákazy od klíšťat roste

Vysoká aktivita klíšťat v přírodě bude v příštích dnech ještě narůstat. Pomáhá tomu kombinace dešťů a následného oteplení. S tím roste i riziko nákazy některou z nemocí, které tihle paraziti přenášejí. Jen lymskou boreliózu od nich ročně dostane několik tisíc lidí. Infekce ale můžou být i mnohem vážnější a s následky, které pacient cítí roky.
před 14 mminutami

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 8 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 9 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 9 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 9 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...