Česko přijme deset uprchlíků z Řecka, prošli bezpečnostní prověrkou

Česko přijme z Řecka deset uprchlíků na základě evropských přerozdělovacích kvót. Po příjezdu s nimi české úřady zahájí řízení o mezinárodní ochraně. Vyplývá to z aktuální zprávy ministerstva vnitra na středeční jednání vlády. Bezpečnostní služby také prověřují 81 syrských uprchlíků, kteří jsou v Turecku. Na základě prověrek se bude rozhodovat o jejich přesídlení.

Tři rodiny již prošly bezpečnostní prověrkou. Datum příjezdu zatím nebylo stanoveno. Česko by mělo do konce roku 2017 přijmout 2691 lidí ze středomořských zemí, které nejvíc zasáhla migrační krize.

Země se nejprve v rámci přerozdělovacích kvót dobrovolně zapojila do relokačního programu se závazkem přijmout 1100 uprchlíků z Itálie a Řecka. Později bylo při jednáních uvnitř EU schváleno rozšíření o dalších 1591 uprchlíků, přestože Česko a několik dalších zemí tehdy hlasovalo proti rozšíření původních kvót.

Česko přijme uprchlíky z Turecka (zdroj: ČT24)

Česká republika letos v únoru nabídla přesídlení dvaceti lidí z Řecka a deseti z Itálie. Po bezpečnostních prověrkách na konci letošního dubna dorazili čtyři syrští uprchlíci z Řecka. Původně jich mělo přijet sedm, tři z nich ale opustili zařízení, kde na přesídlení čekali. Zbývajících 13 lidí Česko po bezpečnostních prověrkách nechtělo přijmout, protože neměli dostatek dokladů, které by potvrdily jejich totožnost.

Přesidlování uprchlíků je pomalé

Aktuální zpráva ministerstva vnitra uvádí, že Česko oběma zemím nabídlo dalších deset volných míst. „Nabídku konkrétních osob zatím ČR obdržela pouze od Řecka. Na základě výsledků bezpečnostních prověrek souhlasila ČR s přijetím těchto deseti osob,“ stojí ve zprávě ministerstva vnitra. Od Itálie podle vnitra žádná nabídka nepřišla.

Zpráva také upozorňuje na to, že přesídlování uprchlíků z obou zemí zatím ve všech směrech vázne a je velmi pomalé. Podle dokumentu nabídly členské státy EU místa pro 7500 uprchlíků, přesídleno jich bylo téměř 2200.

Faltová: Pomoci můžeme i více lidem (zdroj: ČT24)

Kromě uprchlíků z Řecka a Itálie převezme Česko také osmdesát syrských běženců z Turecka. Podle vlády by měli dorazit do konce října, tajné služby nyní prověřují složky zájemců.

Některé uprchlické rodiny v tuzemsku spokojeně žijí, z nedávno přesídlených Iráčanů ale víc než polovina z Česka odešla: 25 jich požádalo o azyl v Německu, 24 pak odletělo zpátky do Iráku. To jen posílilo argument české vlády, která odmítá povinné kvóty na přerozdělování migrantů s tím, že řada těchto lidí do Česka nechce.