Česko převezme osmdesát syrských běženců z Turecka, tajné služby už prověřují složky

Česko přijme v rámci dohody mezi EU a Tureckem o výměně uprchlíků osmdesát Syřanů z tureckých uprchlických táborů. Informují o tom Lidové noviny (LN). Podle vládní zprávy by měli dorazit do konce října. Tajné služby nyní prověřují složky zájemců.

Video Události
video

Události: Česká pomoc pro syrské uprchlíky

Sobotkova vláda minulý rok slíbila, že Česko dobrovolně přijme celkem 400 uprchlíků přímo z táborů mimo EU. Před dvěma týdny dorazily od Vysokého komisariátu OSN složky migrantů, kteří mají o přesídlení zájem.

„Postupujeme důsledně, především v souvislosti s důkladnými bezpečnostními prověrkami všech osob, jejichž přesídlení je zvažováno,“ sdělila mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

 

Syřané projdou před odjezdem z Turecka rychlokurzem českých reálií, po příjezdu je čeká azylový tábor. Charita ČR, která pro ministerstvo jako smluvní partner zajišťuje integraci cizinců, zatím nemá informaci o počtu migrantů ani době jejich příjezdu.

„Postupujeme ale u všech stejně. Pokud projeví zájem o státní integrační program, hledáme pro ně podle individuálního plánu bydlení, pomáháme s jazykovými kurzy a nalezením práce. Spolupracujeme při tom s neziskovými organizacemi i obcemi,“ řekl deníku generální sekretář charity Jakub Líčka.

Některé uprchlické rodiny v tuzemsku spokojeně žijí, z nedávno přesídlených Iráčanů ale víc než polovina z Česka odešla: 25 jich požádalo o azyl v Německu, 24 pak odletělo zpátky do Iráku. To jen posílilo argument české vlády, která odmítá povinné kvóty na přerozdělování migrantů s tím, že řada těchto lidí do Česka nechce.

Březnová dohoda EU s Tureckem znamená, že za každého vráceného nelegálního migranta z řeckých ostrovů zpět do Turecka přijmou země EU jednoho uprchlíka z táborů v Turecku. Zatím bylo tímto způsobem přemístěno 802 uprchlíků.

Unie chce pomocí dohody s Turky snížit počty běženců přicházejících na starý kontinent, což se do jisté míry i díky uzavření balkánské trasy daří, uprchlíci i lidskoprávní organizace ale mimo jiné varují, že Turecko není pro utečence bezpečná země. Více z nich navíc volí ještě riskantnější cestu – přes Středozemní moře do Itálie.

Ankara zatím o bezvízový styk bojuje marně

Brusel v rámci dohody slíbil Turecku bezvízový styk, země ale musí splnit 72 podmínek, což se dle Unie dosud nestalo – nelíbí se jí kupříkladu protiteroristické zákony.

Turci pravidelně EU varují, že dohoda přestane platit, pokud se nebudou moci začít volně pohybovat v schengenském prostoru bez hraničních kontrol. Mezitím ale došlo v zemi k pokusu o vojenský převrat a prezident zavedl výjimečný stav, což situaci ještě zkomplikovalo.

EU také finančně pomáhá Ankaře se zajišťováním uprchlíků na tureckém území. Loni v listopadu jí slíbila tři miliardy eur (81 miliard korun), po jejich vyčerpání EU poskytne Turkům do roku 2018 další tři miliardy eur.