Češi mají pokřivené vnímání spravedlnosti

Praha – Současný společensko-ekonomický systém není spravedlivý. Takto smýšlí dvaačtyřicet procent Čechů podle průzkumu společnosti Faktum Invenio pro speciál České televize nazvaný Planeta Země 2012. Na otázku, kde spravedlnost začíná a kde končí, by se ale odpověď hledala jen stěží. Roli práva a spravedlnosti v naší společnosti podle kardinála Miloslava Vlka snižuje chybějící respekt k autoritě, podle právníka Tomáše Sokola ji snižuje také mylné vnímání informací lidmi.

V Česku stále zůstává řada kauz, které nebyly, a některé ani nikdy nebudou, dořešeny. Na druhou stranu jsou zde i kauzy, za které pykají neviní. Takovým příkladem za všechny je kauza Věry Jourové, která byla obviněna z přijetí dvoumilionového úplatku. Později se ukázalo, že se jednalo o omyl. Není tedy překvapením, že společnost se často ptá, kde je ona spravedlnost.

Miloslav Vlk:

„Z dob komunismu jsme zdědili zničení citu pro právo a spravedlnost. V naší společnosti tak není respekt k právu.“

  • Advokát Tomáš Sokol autor: ČT24, zdroj: ČT24
  • Kardinál Miloslav Vlk autor: ČT24, zdroj: ČT24

Podle právníka Tomáše Sokola je klasickým modelem situace, kdy od civilního soudního procesu odchází vždy jeden, který je přesvědčen, že spravedlnost zvítězila a druhý, který je přesvědčen, že byla zašlapána do země. „Lidé si spravedlnost vykládají velmi individuálně podle toho, jak oni cítí, že by to mělo dopadnout,“ konstatuje Sokol.

To ovšem neznamená, že by zákony nevznikaly na principu spravedlnosti. Podle Sokola neexistuje nikdo, kdo by rezignoval při tvorbě zákona na jeho spravedlnost. Problémem ale nastává ve Sněmovně, kdy dochází v mnoha případech i k destrukci samotného zákona pomocí různých dodatků a připomínek. 

Eliška Wagnerová, místopředsedkyně ÚS

„Zákony zohledňují hlavně zájmy většiny. Interpretace zákona je ale dána soudcům a ten by měl uvažovat v intencích individuální spravedlnosti.“

  • Žháři z Vítkova u Vrchního soudu v Olomouci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2404/240329.jpg
  • Radovan Krejčíř zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/33/3288/328792.jpg
  • Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr zdroj: ISIFA http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2738/273727.jpg
  • Martin Koptiš bojuje se soudy kvůli údajné jízdě načerno zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/31/3036/303540.jpg

Druhým úskalím jsou podle Sokola mylná vnímání informací a jejich nedostatek. K lidem se totiž nedostávají kompletní informace o jednotlivých kauzách. Proto si obrázek o celém sporu vytvářejí z obrazu, který nabízejí jednotlivá média a sami si pak rozdělí, kdo je hodný a kdo zlý. V případě, že se ale případ vyvine jinak, dochází k další deformaci ve vnímaní spravedlnosti.

Otázkou zůstává, jak pokřivené vnímání spravedlnosti napravit. Situaci navíc zhoršuje podle místopředsedkyně Ústavního soudu Elišky Wagnerové to, že lidé pociťují, že došlo k jistým činům, které zůstaly nepotrestané. „Cítí tedy, že politický systém ztrácí legitimitu tím, že se nechová tak, jak sám sobě předepsal, že by se chovat měl – podle zákonů,“ míní Wagnerová.

Eliška Wagnerová, místopředsedkyně ÚS

„Stát se neumí svým případným obětem, které podrobil bezpráví, jakýmsi řádným způsobem omluvit.“

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropští žalobci zahájili trestní řízení kvůli dotacím pro Agrofert, píší SZ

Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) zahájil trestní řízení kvůli vyplácení dotací holdingu Agrofert. Reaguje tak na trestní oznámení, jež podali Piráti kvůli údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Žalobci prověřují mimo jiné politiky a úředníky, kteří vyplácení dotací umožňují. Zajímá je také, proč Česko nevymáhá po holdingu dotace z minulosti, píše server Seznam Zprávy (SZ). Babiš vložil v únoru akcie Agrofertu do svěřenského fondu RSVP Trust a střet zájmů tím má za vyřešený.
08:42Aktualizovánopřed 53 mminutami

Poslanci začnou projednávat vládní návrh na zrušení zdražování dálničních známek

Poslanci posoudí v úvodním kole vládní návrh na zrušení každoročního zdražování dálničních známek. Opozice pokládá zmrazení cen za populistické. Na dálnice bude směřovat podle ní méně peněz od uživatelů, ale více z daní všech. Na programu sněmovní schůze jsou i další předlohy v úvodním kole, reagují na unijní předpisy.
05:52Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zájem o investiční byty klesá

Zájem o koupi investičních bytů začíná klesat. Důvodem jsou jarní zpřísnění podmínek centrální banky pro poskytování hypoték, ale i nižší výnosy z pronájmu. Takových nemovitostí je v tuzemsku zhruba čtvrt milionu.
před 4 hhodinami

VideoV Dyji klesla koncentrace kyslíku na nulu, uhynulo již zhruba sto kilogramů ryb

V řece Dyji pod vodní nádrží Nové Mlýny v noci na pondělí znovu klesla koncentrace kyslíku na nulu. Podle rybářů zatím uhynulo zhruba sto kilogramů ryb. Vodohospodáři vytvářejí rybám únikové cesty a hasiči provzdušňují vodu nad jezem v Břeclavi, kde je situace nejhorší. Včasný zásah masivní úhyn prozatím odvrátil, vyhráno ale ještě není. „Vodní elektrárny jsou vypnuté, manipulace probíhají, takže umožňujeme rybám, aby unikaly dál po toku, případně proti vodě, kde kyslík mají,“ uvedla technicko-provozní ředitelka Povodí Moravy Marie Kutílková. Masa sinic se po řece šíří už několik dní od Novomlýnských nádrží dál na jih. Problém není jen v hlavním korytu řeky, ale i v těch vedlejších. Mrtvé ryby plavou například v Zámecké Dyji. Riziko podle vodohospodářů potrvá celé prázdniny.
před 13 hhodinami

Napříč Evropou roste počet případů sexuálně přenosných chorob

Případů sexuálně přenosných chorob napříč Evropou přibývá – například počet nemocných kapavkou stoupl od roku 2015 o více než tři sta procent. Nejčastější infekcí jsou pak chlamydie, které výrazně zvyšují riziko neplodnosti. Odborníci s letní sezónou vyzývají k opatrnosti a zodpovědnému sexu.
před 13 hhodinami

Poslanec Turek měl v Praze nehodu, srazil se s nemocničním vozem

V Ječné ulici v Praze se po poledni srazil vůz pro převoz biologického materiálu s autem, které řídil poslanec Filip Turek (za Motoristy). Převozový vůz po nehodě skončil na střeše na tramvajových kolejích a jeho řidič byl zraněn. Doprava tramvají v úseku I. P. Pavlova – Karlovo náměstí byla proto necelou hodinu přerušena, uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčová. Příčiny nehody policisté vyšetřují.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Příslušníci StB přijali za perzekuci herce Töpfera dvouleté podmíněné tresty

Dva příslušníci komunistické Státní bezpečnosti (StB), kteří za minulého režimu perzekvovali herce Tomáše Töpfera pro jeho názory a původ, se dohodli se státním zástupcem na dvouletých podmíněných trestech. Dohody pravomocně schválil soud. Senátor za ODS a ředitel vinohradského divadla Töpfer po mužích nežádal žádnou náhradu škody. Soudce i státní zástupce se shodli na tom, že u tohoto typu trestné činnosti je důležitý zejména morální odsudek.
před 17 hhodinami

Česko zahájí s Rolls-Royce přípravu malých reaktorů v Dětmarovicích a Tušimicích

Česká republika příští týden uzavře smlouvu s britskou společností Rolls-Royce SMR o přípravě malých modulárních reaktorů v Dětmarovicích na Karvinsku a Tušimicích na Chomutovsku. Naváže tak na už zahájené přípravy prvního takového reaktoru v Temelíně, oznámil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO), kterého kabinet podpisem smlouvy v Británii pověřil. Vláda také projednala záměr revize krizové, obranné a související legislativy. Neprodloužila regulaci cen pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.