Bývalý šéf ROP svědčí proti bývalým i současným regionálním politikům

Bývalý šéf Regionálního operačního programu Severozápad Petr Kušnierz přiznal, že manipuloval s penězi z evropských fondů. Česká televize už dřív informovala, že s policií začal spolupracovat, teď svědčí proti bývalým i současným krajským politikům ODS a ČSSD.

Hlavní postava kauzy dotačních podvodů na severu Čech, pravomocně odsouzený Petr Kušnierz, v minulosti vždy vinu odmítal. Teď se ale vyjadřuje jinak. Policie získala jeho ručně psané poznámky.

„ (…) pro osoby, pro které jsem v minulosti na ROPu pracoval, jsem na jejich žádost ovlivňoval proces hodnocení projektů,“ uvedl Kušnierz.

3 minuty
Události: Kušnierz poskytl policii své poznámky
Zdroj: ČT24

Ve svých poznámkách uvádí řadu údajně ovlivněných dotačních projektů v kraji: například opravu hotelu Větruše, ústeckého muzea nebo zakázky v nemocnici. Už ho několikrát vyslechli detektivové Útvaru odhalování organizovaného zločinu.

„Snažíme se dostat až k těm úplně posledním informacím a k tomu, kdo stál za celou tou trestnou činností," potvrzuje ředitel ÚOOZ Robert Šlachta.

Kušnierz detektivům potvrdil, že jeho ručně psané poznámky jsou autentické. „Tento dopis jsem napsal z obav o svou rodinu. Bylo mi řečeno, že pokud budu spolupracovat, nejvíce ztratím já,“ uvedl. Detektivům dal také seznam projektů se jmény politiků, kteří je údajně ovlivňovali.

Přiznání Petra Kušnierze
Zdroj: ČT24

Aktéry rozdělil do tří kategorií. Jde podle něj o lidi kolem ústecké ODS s podnikatelem Patrikem Oulickým a exhejtmanem Jiřím Šulcem i o ústeckou a karlovarskou ČSSD s exhejtmankou Janou Vaňhovou a bývalým šéfem výboru pro regionální rozvoj Tomášem Hybnerem. Všichni to ale odmítají.

„Byl jsem jeden z mála, který ho tenkrát nechtěl do úřadu vůbec jmenovat,“ uvedl Hybner pro ČT. Bývalá hejtmanka Vaňhová označila Kušnierzovu výpověď za tendenční, Jiří Šulc na telefonický dotaz odpověděl, že „o ničem neví“.

O zařazení Kušnierzova přiznání soudkyně teprve rozhodne

Žalobci chtějí Kusnierzovy dopisy přečíst také u probíhajícího soudu kolem údajných dotačních podvodů. Spolu s Kušnierzem před ním stojí i jeho nástupce v čele dotačního úřadu Pavel Markvart – ale i předchůdce Petr Vráblík – či bývalý náměstek ústecké primátorky Pavel Kouda.

„Obsah těchto listin nesouvisí s tím, co je kladeno mému klientovi za vinu,“ argumentuje pro nepoužití materiálu Koudův advokát Vencislav Sabotinov. Markvart je přesvědčen, že mu nové důkazy – pokud k nim soud přihlédne – nemohou uškodit. „Protože jsem nikdy nic nezákonného nečinil,“ tvrdí.

Soud v kauze dotací by měl v Ústí nad Labem pokračovat v druhé polovině února. Soudkyně by měla mimo jiné rozhodnout, zda jako důkaz zařadí přiznání, které od Kusnierze policie získala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Senát bude volit adepty na ombudsmana a řešit zahraniční a bezpečnostní politiku

Především volbou kandidátů na funkci veřejného ochránce práv se ve středu bude zabývat Senát. Ze šesti nominovaných, mezi něž patří zástupce současného ombudsmana Vít Alexandr Schorm nebo bývalá vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, mají sněmovně navrhnout dva adepty. České konference rektorů už navrhla Schorma a právničku z úřadu ombudsmana Evu Kostolanskou.
před 1 hhodinou

Czech Press Photo vyhrála fotografie horníka z dolu OKD

Nejlepší fotografií 31. ročníku Czech Press Photo byl vyhlášen snímek ze série s názvem „Práce horníků na dole ČSM – Sever (OKD)“ Lukáše Kaboně z Deníku. Uspěl v konkurenci téměř 300 fotografek a fotografů, kteří do soutěže zaslali 5250 fotografií. „Zavírání dolů v České republice představuje uzavření významné etapy průmyslové historie a proměnu vztahu společnosti k životnímu prostředí. Těžba uhlí po desetiletí formovala krajinu i životy lidí, často s negativními dopady přesahujícími hranice Moravskoslezského kraje. Uzavření posledního černouhelného dolu ve Stonavě je symbolickou tečkou za érou hlubinné těžby na Ostravsku. Fotografovi Lukáši Kaboňovi se podařilo tento přelomový okamžik zachytit s věcnou přesností a silnou výpovědní hodnotou,“ uvedla porota. Ceny se letos udělovaly v devíti kategoriích. Oceněné fotografie budou k vidění v Nové budově Národního muzea od 11. května do 30. listopadu 2026.
před 7 hhodinami

Cestovní kanceláře registrují stále větší zájem vozíčkářů o dovolené

Cestovní kanceláře nabízejí hotely, u kterých garantují, že jsou vhodné i pro vozíčkáře. Na jejich testování spolupracují s centrem Paraple. Zhruba deset až patnáct procent lidí v Česku se potýká s nějakou formou omezení, jejich zájem o cestování ale roste. Výběr destinací a cena se přitom od klasické nabídky neliší. Jde zejména o Egypt, za kterým se umístily Turecko a Řecko. Průměrná cena zájezdu za loňský rok se podle asociace agentur pohybovala kolem 37 tisíc korun za osobu na osm dnů. Mimo sezonu lze ale odcestovat i za dvanáct tisíc.
před 7 hhodinami

Českem loni proudilo o čtvrtinu víc plynu, část šla na tranzit

Zahraniční dodávky plynu do Česka loni výrazně stouply. Podle poradenské společnosti EGU vzrostl čistý dovoz meziročně o čtvrtinu na téměř sedm miliard kubíků. Stojí za tím vyšší spotřeba, těžba ze zásobníků i rostoucí tranzit komodity na Slovensko a do Polska.
před 7 hhodinami

Letouny L-159 patří k protivzdušné obraně, jež je prioritou, řekl ministr Zůna

Bitevní letouny L-159 jsou součástí protivzdušné obrany státu, která je prioritou. Na úterním jednání sněmovního branného výboru to řekl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). O část strojů stojí Ukrajina. Podle Zůny mají letadla nalétánu zhruba pětinu životnosti a jejich prodej by nebyl z českého pohledu vzhledem k jejich bojové a užitné hodnotě vůči nižší zbytkové hodnotě výhodný. Prodej v pondělí odmítla i vláda.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Žalobce Šereda rezignoval na post šéfa odboru závažné kriminality v Olomouci

Státní zástupce Petr Šereda rezignoval na post ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun ČTK řekl, že Šeredova rezignace nemá žádný vliv na rozpracované trestní kauzy. Odbor se dvěma pobočkami v Ostravě a v Olomouci bude do výběru nového ředitele řídit náměstek vrchního státního zástupce Radek Bartoš, uvedl Dragoun.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Útočník v Chřibské vystřílel desítky nábojů. Případem se zbývá i GIBS

Útočník v pondělí na úřadě v Chřibské na Děčínsku vystřílel několik desítek nábojů a měl u sebe čtyři nelegálně držené zbraně, uvedla v úterý policie. Ta už ukončila ohledávání městského úřadu, kde muž zastřelil jednoho zaměstnance úřadu a sebe, dalších šest lidí zranil. Případem se zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Úřad v Chřibské je do odvolání uzavřený. Stav dvou osob, které skončily v nemocnici, je stabilizovaný.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Podruhé před soudem obstáli. Církev oslaví blahořečení kněží Buly a Drboly

Kněze Jana Bulu a Václava Drbolu na počátku 50. let komunisté popravili za vraždy tří funkcionářů národního výboru v Babicích. Těch se ale nikdy nedopustili. Komunistický režim je mučil a nutil, aby se vzdali své víry. Oba to odmítli, přestože by si tím možná zachránili život. Po roce 1989 je soud rehabilitoval. Čeští historici i duchovní se pak dlouhá léta snažili, aby jejich víru a odvahu ocenili i nejvyšší představitelé církve. Po 21 letech se to podařilo – papež oznámil loni v říjnu jejich blahořečení. Samotná slavnost blahořečení by se měla uskutečnit v Brně v polovině letošního roku. Případ pro Reportéry ČT připomněl Karel Vrána.
před 11 hhodinami
Načítání...