Z olomouckého divadla odchází šest herců

Olomouc - Moravské divadlo v Olomouci výrazně obměňuje tváře. Odchází najednou šest herců, na jejich místo přijdou absolventi brněnské Janáčkovy akademie. Svého místa v divadle se vzdává také ředitel Václav Kožušník a s koncem roku divadlo opustí i šéf baletu Jiří Sekanina a umělecká vedoucí opery Ludmila Machytková.

Šest herců se rozhodlo angažmá ukončit. Podle ředitele Kožušníka jde o běžnou obměnu: „Pomáhal jsem činohře udělat seznam herců, kteří tady za posledních 10-15 let byli, a dohromady jich je 70,“ říká. „Jestliže odchází šest lidí ze souboru, ať už odcházejí z jakéhokoli důvodu, není to přirozená věc,“ namítá Pavel Juřica - jeden z herců, kteří soubor opouštějí. Kožušník označuje vlastní odchod za generační výměnu.
 
„Nikdo není nenahraditelný. V některých případech je odchod iniciován třeba i z mé strany, protože si myslím, že je zde kvalitativně lepší náhrada, takže je to opravdu z různých důvodů,“ řekl po telefonu šéf činohry Roman Groszmann.
 
Divadlo po čtrnácti letech opouští také Dušan Urban. Pavel Juřica odchází po téměř dvaceti letech. Kývl na angažmá do Švandova divadla v Praze. Urban zahájí sezonu v ostravském divadle Petra Bezruče. Důvodů proč odcházejí je více, oba prý chtějí zkusit něco nového.
 
„Soubor je už úplně jiný než byl před lety, kdy jsem sem nastupoval, i to je jeden z důvodů, proč měním angažmá,“ říká Urban. „Když se tady změní poměry, vrátím se,“ tvrdí Juřica.
 
Do Olomouce přijdou mladí herci z Brna. „Patří k nejúspěšnějším z ročníků a já věřím, že příchodem této generační skupiny nastane nové období olomoucké činohry,“ říká Groszmann.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...