Světlík chystá v Gongu koncert k uctění památky Rabíndranátha Thákura

Ostrava - Program zrekonstruovaného plynojemu Gong v Dolních Vítkovicích v Ostravě je stále pestřejší. Mluvčí průmyslníka Jana Světlíka Eva Kijonková dnes oznámila, že v Gongu bude 21. listopadu unikátní koncert věnovaný velkému bengálskému umělci a držiteli Nobelovy ceny za literaturu Rabíndranáthu Thákurovi.

„Koncert se uskuteční k výročí 150 let od narození tohoto umělce,“ uvedla Kijonková. Dodala, že podrobnosti sdělí vedení společnosti až na pondělní tiskové konferenci ve Vítkovickém zámku. Účast slíbil také indický velvyslanec Venkatesan Ashok.

Rabíndranáth Thákur byl básník, prozaik, dramatik, hudební skladatel, malíř, pedagog, filozof a významný hlasatel sbližování Východu a Západu. „Jeho sbírka Gitanjali se setkala v Evropě i v Americe s takovým ohlasem, že mu přinesla v roce 1913 - jako prvnímu příslušníku asijského národa - Nobelovu cenu za literaturu. Thákur byl také první neevropský lauretát této ceny,“ zdůraznila Kijonková.

Koncert v Gongu ale není první, který připomene výjimečného Thákura v jeho jubilejním roce. Počátkem října byl koncert k uctění jeho památky v Betlémské kapli v Praze. Tam vystoupila Komorní filharmonie Pardubice a smíšený sbor Pražští pěvci pod indickým dirigentem Debashishem Chaudhurim. Hráli mimo jiné kompozici složenou z Thákurových textů a dále evropské hudební zpracování jeho nejslavněšjí sbírky Gitanjali.

Vydáno pod