Soud potvrdil trest za „vojenské lékárničky“

Kroměříž – Okresní soud v Kroměříži nevyhověl odvolání bývalého velitele Základny zdravotnického materiálu v Bystřici pod Hostýnem Jiřího Pláška. Ten byl letos v dubnu odsouzen k dvouleté podmínce za pochybení při nákupu autolékárniček pro armádní vozidla. Čtyřiapadesátiletý muž potvrdil jejich převzetí, vybavení však bylo dodáno se zpožděním. Plášek tak podle obžaloby ošidil stát o smluvní pokutu za prodlení ve výši 362 tisíc korun. Okresní soud dnes potvrdil předchozí verdikt – 1 rok odnětí svobody s podmíněným odkladem na 2 roky. Jiří Plášek se proti verdiktu odvolal.

Na počátku případu stála zakázka na nákup zdravotnického materiálu. Tendr za 15 milionů korun vypsalo Ministerstvo obrany, které vybralo dodavatele a podepsalo potřebné smlouvy. Když 30. listopadu 2011 velitel základy v Bystřici pod Hostýnem Jiří Plášek vybavení od firmy přebíral, chyběly v dodávce lékárničky a defibrilátory, které byly dodány se zpožděním. „Z celkem více než sta položek bylo dodáno vše až na dva druhy lékárniček a defibrilátory. Nedodané zboží za 9,8 milionu korun však tvořilo dvě třetiny zakázky,“ upozornil už dříve státní zástupce Pavel Pukovec. 

Firma chybějící vybavení nepřivezla najednou, ale postupně. Poslední dodávka proběhla 20. ledna 2012, tedy 48 dnů po termínu. „Obviněný přesto podepsal předávací protokol a zahájil fiktivní reklamační řízení. Umožnil tak pozdější dodávku materiálu,“ vysvětlil žalobce. 

Hovoří bývalý velitel základny Jiří Plášek (zdroj: ČT24)

Celkem šlo o 5 a půl tisíce kusů lékárniček do osobních automobilů, z nichž jedna stála asi 880 korun, 3 tisíce kusů lékárniček do nákladních vozidel – jedna asi za 1 260 korun, a 30 defibrilátorů po 40 tisících korunách za kus.

Jiří Plášek se hájí tím, že byl pod velkým tlakem. O zakázce se podle svých slov dozvěděl den před uskutečněním dodávky. „Devadesát procent dodávky dorazilo včas. Museli jsme autolékárničkami vybavit všechna vozidla Armády České republiky, protože od nového roku platila nová pravidla silničního provozu s novými autolékárničkami. Dohodli jsme se s kolegy na převzetí dodávky, aby zakázka nepropadla. Tím by armáda ztratila celou zakázku za 15 miliónů korun. Zbytek zakázky měl být dodán do poloviny ledna 2012,“ vysvětloval svůj postup před soudem Jiří Plášek. 

Hovoří soudkyně Okresního soudu v Kroměříži Hana Machalová (zdroj: ČT24)

Policie prověřuje i další případy 

Pražská firma, která byla dodavatelem zakázky, podle státního zástupce v průběhu trestního řízení smluvní pokutu sama dobrovolně uhradila. Trestní oznámení ve věci podala loni v červnu Inspekce ministra obrany. Ta od ledna vyšetřovala také zadávání dalších zakázek na bystřické základně. Ministr obrany Alexandr Vondra tehdy uvedl, že čtyři společnosti reprezentované dvěma dodavateli zde získaly jen za roky 2009 až 2010 zakázky ve výši 51 milionů korun. Vyšetřování v této věci stále neskončilo. 

Policie kromě toho také prověřuje údajné zneužívání prostor zámečku v Bystřici, kde základna sídlí. Plášek je prý dával bezplatně k dispozici svým známým a přátelům na různé oslavy. Vysvětloval to tím, že se snažil svým lidem kompenzovat náročnou službu. Ani prověřování této kauzy není dosud uzavřeno. Plášek stál v čele základny od roku 1994, zproštěn funkce byl loni v lednu.

Vydáno pod