Šanovu hrozí, že bude bez pitné vody. Soudí se s dodavatelem

Šanov - Odstřižení od dodávky pitné vody hrozí Šanovu na Zlínsku. Malá obec s pěti sty obyvateli se dostala do sporů s dodavatelem, vodárenskou společností Veolia. Ta napadla platnost smlouvy uzavřenou s předchozím dodavatelem, podle níž má obci dodávat vodu zdarma. Šanovským dala ultimátum – buď začnete platit, nebo budete od června bez vody. Spory se už zabývá zlínský okresní soud.

Smlouvu s obcí v roce 1993 podepsal předchozí dodavatel Jihomoravské vodovody a kanalizace. Obě strany se tehdy dohodly, že dodávky vody budou bezplatné. Výměnou za to se obec bude na vlastní náklady starat o údržbu vodovodu. Firmu Veolia Moravské vodárenské obec automaticky považuje za nástupce Jihomoravských vodovodů. Vedení společnosti je ale přesvědčeno, že stará smlouva je neplatná, a po obci požaduje uhradit dluh přesahující 70 tisíc korun. V opačném případě obci přeruší dodávku vody.

„Nechápeme to. Dvacet let se nic nedělo a najednou společnost smlouvu prohlásí za neplatnou a chce po nás peníze. To nemůžeme uznat,“ uvedla starostka Božena Sukaná (nez.).

Pokud by se naplnily nejčernější scénáře, zůstalo by 500 obyvatel od června odkázaných pouze na pitnou vodu z cisteren. „Máme i vlastní zdroje vody, jenomže ty by asi nestačily,“ uvedla starostka. Podle ní je obec v ohrožení a obrátila se i na soud.

Všichni musejí mít stejné podmínky, argumentují vodárny

Mluvčí firmy Veolia Helena Koutná zdůraznila, že společnost musí měřit všem stejným metrem. „Ostatní za vodu platit musejí. Máme cenové předpisy a není možné někomu dodávat vodu bezplatně,“ tvrdí Koutná. K požadované částce se Veolia podle ní dostala vlastním výpočtem, ve vodojemu totiž není instalován měřič.

  • Starostka Šanova Božena Sukaná zdroj: ČT Brno
  • Sídlo firmy Veolia zdroj: ČT Brno

Veolia je ochotná přistoupit na kompromis – dluh obci smaže, ale pouze pod podmínkou, že si nechá nainstalovat měřič a za dodávky vody začne platit jako ostatní. Šanov má však úplně jiné plány – rád by si vybudoval vlastní vrt, díky kterému bude na dodávce vody nezávislý. To ale může trvat i tři roky. Do té doby od původní dohody odstoupit nehodlá.

Na rozhodnutí zlínského okresního soudu si znesvářené strany budou muset počkat do 29. května, na kdy soudce Milan Polehla jednání odročil. Naznačil ale, že by mohl dát za pravdu obci. „Smlouva je určitá a spravedlivá,“ uvedl.