Policista zraněný granátem se stále zotavuje

Krnov – Přepadení směnárny v Krnově otřáslo před třemi lety celým městem. Že by v poklidném obchodním domě někdo odpálil granát, nikdo nečekal. Extrémní situaci ale výborně zvládli policisté i lidé okolo a díky jejich statečnosti zemřel na místě jen lupič. Policista Robert Závěšický, který byl tehdy nejvážněji zraněn, na událost díky trvalým následkům, bolestem a jizvám nezapomene nikdy.

Před třemi lety přepadl muž s granátem v ruce směnárnu v Krnově. Desítky lidí se ocitly v ohrožení života. Policisté i svědci lupiče spoutali a vzali mu zbraň, podpraporčík Robert Závěšický pak útočníka zalehl. Ten pod sebou ale odpálil granát. „Byla to ohromná rána, spousta kouře, chvilku jsem nic nevěděl, co se stalo, až pak jsem zjistil, že jsem o tři metry dál, než původně,“ vzpomíná policista Robert Závěšický.

Zranění byli i ostatní policisté a dva svědkové. Robert Závěšický na tom byl nejhůře. Kvůli vážnému poranění břicha i horních končetin putoval okamžitě do Fakultní nemocnice v Ostravě. Podstoupil několik operací a půl roku rehabilitoval v Hrabyni. „Měl nejtěžší zranění, a tak jsme měli velkou obavu, zda se nám vůbec do služby vrátí. Jsem strašně rád, že všichni policisté, kteří prošli těžkým zákrokem v Krnově, jsou zpátky ve službě,“ uvádí náměstek policejního prezidenta pro vnější službu Tomáš Tuhý.

Reportáž Ireny Vojkůvkové (zdroj: ČT24)

Práci v terénu už Robertu Závěšickému neumožňuje zdeformovaný kloub, bolestivý loket, velké jizvy a střepiny v břiše. V současné době pracuje na služebně jako dozorčí. Jeho žena je ráda, zvláště kvůli osmiměsíčnímu synovi. „Ten úraz se stal měsíc po svatbě, tak jsem si říkala, že už máme vybráno do konce života a že už se mu snad nic nestane. Ale pořád se bojím, samozřejmě,“ přiznává Pavla Závěšická. „I když mám dnes syna, zareagoval bych stejně jako před tím. Situace to vyžadovala, udělal bych to znovu, dodává zraněný policista Robert Závěšický.

Příští týden čeká Roberta Závěšického ve Fakultní nemocnici v Ostravě další operace kloubu a vytahování střepin.

Vydáno pod