Lidé už se nebojí metanolu - další oběť, přes 60 stíhaných

Slaný/Orlová (Karvinsko) – Metanol má v Česku další oběť. V Orlové v nemocnici zemřela po požití jedovatého alkoholu šestapadesátiletá žena, která v nemocnici ležela necelé dva týdny. Policie předpokládá, že nebezpečný nápoj měla žena doma. Kvůli jinému případu, kdy metanol přiotrávil třiatřicetiletou ženu ze středních Čech, naopak policisté stíhají majitele dvou restaurací z Kladenska. V jedné z nich zřejmě žena nápoj se zvýšenou koncentrací metylalkoholu dostala.

To, před čím varovala policie koncem loňského roku, se podle její mluvčí Štěpánky Zatloukalové potvrzuje. Mezi lidmi zůstává na 10 tisíc lahví s obsahem metanolu a ten dále zabíjí. Od začátku roku zemřelo už 6 lidí, od podzimu celkem již 44, otrávilo se jich dokonce kolem 130. „Varovali jsme důkladně celou veřejnost, že lidé alkohol nevylili, nezlikvidovali, schovali,“ zdůraznila mluvčí. Druhá vlna podle ní přišla proto, že strach opadl a lidé odložené staré zásoby zase vytahují. Varování, aby byli lidé při konzumaci alkoholu opatrní, však stále platí. Vyhnout by se měli například dopíjení starých zásob nebo pití alkoholu neznámého původu, který není řádně označeny kolky.

Metanol má 45. oběť a dalšího stíhaného (zdroj: ČT24)

V Orlové zemřela žena, je 44. obětí

Šestapadesátiletá žena byla v nemocnici v Orlové hospitalizována po otravě metanolem už 20. března. „Pacientka byla hospitalizována na oddělení ARO-Orlová. I přes rozsáhlou léčbu byla ve velmi kritickém stavu. Bohužel ve včerejších odpoledních hodinách ve včerejších odpoledních hodinách zemřela,“ uvedla mluvčí nemocnice Radmila Fleischerová.

„Lékaři v době hospitalizace šestapadesátileté ženy konstatovali její intoxikaci metylalkoholem,“ uvedla mluvčí ostravské policie, Gabriela Holčáková. Množství jedovatých látek se lékařům sice podařilo výrazně snížit, ale žena byla stále ve vážném stavu, a nakonec otravě podlehla. Zda příčinou smrti byla skutečně otrava methanolem musí ještě nefinitivně potvrdit pitva - je ale velmi pravděpodobné, že výsledek pitvy ukáže na závadný alkohol.

Během pobytu v nemocnici žena nebyla schopna s policisty komunikovat, nebyla tedy vyslechnuta. Policie nalezla u ženy doma několik litrů neokolkovaného alkoholu bez etiket, expertizy v nich potvrdily přítomnost metylalkoholu. Byly to zásoby staré několik měsíců. Je tedy velmi pravděpodobné, že se žena otrávila právě po požití již dříve nakoupených alkoholických nápojů. „Prověřujeme i možnost, že žena mohla požívat alkohol jinde než doma,“ doplnila policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Stíhaných je přes šedesát

Policie v případu stíhá více než šedesát lidí. Většinu z nich obvinila z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Právě takovému obvinění čelí i majitel dvou restaurací na Kladensku, v jedné z nich se mohla otrávit třiatřicetiletá žena. Skončila v nemocnici ve Slaném a později v Praze. Podle dosavadních vyjádření lékařů by měla otravu přežít bez vážnějších následků, ovšem majiteli restaurace hrozí až dvouleté vězení.

Methylalkohol
Zdroj: ČT24

Policie restauraci, kde žena podezřelý nápoj vypila, zkontrolovala a totéž provedla ve druhé provozovně téhož majitele. Jeho samotného chtěli policisté poslat do vazby, tomu však zabránil soud. „Na základě závěrů kontrol, které provedli hygienici ve spolupráci s celní správou, byla jedna z provozoven uzavřena,“ uvedla policejní mluvčí Štěpánka Zatloukalová. Podezřelý alkohol nyní musí projít rozbory, které potvrdí, nebo vyloučí přítomnost metanolu. Podle Zatloukalové zřejmě jde o staré zásoby.

„Metanolový proces“ s lidmi obviněnými ze šíření nebezpečných nápojů, kde figuruje i šest stovek svědků, by měl začít letos na podzim. Půjde o největší proces v dějinách české kriminalistiky.

Vydáno pod