Benátky - Slavný cyklistický etapový závod Giro d'Italia slaví sto let své existence. Letošní ročník se proto nese ve slavnostním duchu. Na start 92. ročníku se postavil i sedminásobný vítěz Tour de France, Američan Lance Armstrong. Do dějin Gira se chce zapsat jako jeden z mála Italů, kteří ho dokázali vyhrát. Od prvního ročníku, který se jel 13. května 1909, nenašli Italové až do roku 1950 na domácích silnicích přemožitele. Jako první zahraniční jezdec se prosadil až Hugo Koblet ze Švýcarska.
Giro D'Italia: Stoletá dáma v rozkvětu
Druhá příčka patří se sedmi triumfy Belgii, přičemž hned pět z nich má na kontě Eddy Merckx. Před ním se pětinásobnými vítězi stali už pouze domácí borci Alfredo Binda a Fausto Coppi. Merckx a Binda navíc zatím jako jediní závodníci v historii vyhráli třikrát za sebou.
Jen čtveřici cyklistů se podařilo po výhře v úvodní etapě dotáhnout závod do zdárného konce. Tím prvním byl roku 1919 Ital Constante Girardengo, později ho napodobili i jeho krajané Binda a Gianni Bugno a ani v tomto výčtu nechybí legendární Merckx. K dalším obdivuhodným číslům nejlepšího sportovce Belgie minulého století ve statistikách Gira patří rekordních 78 etap, v nichž oblékl růžový trikot vedoucího závodníka. Nejvíc etapových vítězství, plných 42, nasbíral Mario Cipollini.
Na Giru, jehož dlouhou historii narušily pouze válečné události (nekonalo se v letech 1915-18 a 1941-45), se během jeho existence vystřídaly stovky jezdců. Jen domácí Vladimiro Panizza se však zúčastnil rekordních 18 ročníků.
Nejdelší trasu musel peloton překonat roku 1954, a to 4337 kilometrů, nejmenší dávka 2448 km naopak čekala na průkopníky Gira v roce 1909. Doposud nejdelší etapa, kterou v roce 1914 orámovala města Lucca a Řím, měřila 430 km.