TÉMA

Telemedicína

Porodnice v Praze zavádí do prenatální péče telemedicínu. Její využívání v Česku stoupá
První porodnice v Česku zavádí telemedicínu do prenatální péče. Těhotné ženy přes aplikaci posílají lékaři aktuální údaje o svém stavu. V pražském Podolí se tak snaží minimalizovat rizika infekce nebo zbytečné dojíždění, zároveň jde o doplnění běžných kontrol. Loni v tuzemsku využívání prostředků telemedicíny meziročně stouplo zhruba o třetinu. Častěji ji volí soukromá zařízení a většina úkonů není hrazena z veřejného pojištění.
21. 10. 2023|
Záchranářům v západním příhraničí má usnadnit komunikaci 5G síť
Po jednáních v tomto týdnu nabývá konkrétní podoby 5G koridor Mnichov–Praha. Jde o společný projekt ministerstva průmyslu a obchodu a Bavorského státního kancléřství. Jeho cílem je vybudovat 5G infrastrukturu. Pro zdravotnickou záchrannou službu jsou totiž nestabilní mobilní sítě problémem, na který často při zásazích naráží.
28. 8. 2021|
Novela o zdravotních službách stále chybí, měla řešit i dříve vyslovená přání pacientů
Epidemie covidu a výměny ministrů zdravotnictví zbrzdily některé důležité zdravotnické zákony. Resort například nedokončil novelu o zdravotních službách, která měla přinést nová pravidla pro léčitele nebo proplácení léčby na dálku. Chybět ale budou i jasná pravidla pro takzvaná dříve vyslovená přání pacientů pro případ, že by se už později nemohli vyjádřit. Novela měla také usnadnit předávání těchto dokumentů mezi lékaři.
14. 8. 2021|
Pacienti v Olomouci do nemocnice nemusejí. Problémy s lékaři mohou řešit přes internet
Odborníci z Národního telemedicínského centra při Fakultní nemocnici v Olomouci vyvinuli webovou aplikaci pro dálkovou videokonzultaci pacienta s lékařem. Reagovali tak na situaci, kdy pandemie nového typu koronaviru letos na jaře výrazně omezila kontakt zejména chronicky nemocných pacientů s ošetřujícími lékaři. Novou aplikaci nabízí výzkumníci z Olomouce zdarma dalším nemocnicím v Česku.
2. 7. 2020|