Vyšetření na dálku se rozmáhá, asistuje i AI

7 minut
Události: Nové technologie ve zdravotnictví
Zdroj: ČT24

On-line objednávání, konzultace, ale i vyšetření – nové technologie a taky telemedicína jsou v Česku na vzestupu. Třeba v Moravskoslezském kraji fungují na pěti místech takzvané telemedpointy. Zájemci se tam mohou nechat vyšetřit, aniž by navštívili lékaře. Naměřené hodnoty s ním pak konzultují pomocí videohovoru.

Do telemedpointu chodí na pravidelná vyšetření Judita Ignácová. V obci funguje přes rok. Nejbližší lékař je totiž podle ní v pětadvacet kilometrů vzdálené Opavě. „Služba je opravdu výhodná, protože starší lidé nemají ani auto. Musí je tam někdo zavést a přivézt zpátky. Autobusy tady jezdí málo,“ říká žena.

Vyšetření má na starost v Nových Lublicích terénní sestra Radka Droběnová. Po domluvě vyráží i k pacientům domů. „Důležité je, pokud naměříme nějaké varovné hodnoty, abychom lidi motivovali, že je to důvod k tomu, aby navštívili lékaře. Měli jsme případ klientky, která nakonec skončila s kardiostimulátorem,“ popisuje sestra.

On-line pohotovost

Například v Jihočeském kraji a na Karlovarsku zase mohou lidé využít on-line pohotovost. Služba má ulevit těm přetíženým, kamenným. Celá registrace je otázkou několika minut. Teprve potom se pacient může spojit s lékařem. Přes počítač, tablet nebo chytrý telefon. Službu už využily tisíce lidí. Lékař Ondřej Tefr chválí, že přes devadesát procent z nich skutečně volá s obtížemi, které lze vyřešit na dálku.

„Infekce horních cest dýchacích, kterých s přibývajícím teplejším počasím trochu ubývá, ale určitě i tak tvoří minimálně třicet až čtyřicet procent všech případů. Alergické, dermatologické potíže, ekzémy, průjmová onemocnění,“ popisuje praktický lékař.

AI zapíše a lékař kopíruje do karty

Telemedicínu částečně využívají i v další ordinaci. Praktickému lékaři pomáhá virtuální sestra. Nově i s využitím umělé inteligence. „Je to skvělý systém hlavně pro objednávání na preventivní prohlídky, na vyšetření, zjišťování výsledků odběrů,“ míní pacient Robert Miklas.

Pacient může do aplikace zadat, co přesně ho trápí, a přidat i fotografii. „Mám tady nějakou teplotu, kašel, bolesti v krku. Umělá inteligence mi z toho udělá zase nějaký stručný zápis, kde vlastně všechny údaje jsou obsažené a já si to rovnou můžu zkopírovat do karty pacienta,“ uvedl praktický lékař pro dospělé Vojtěch Mucha.

Právě umělou inteligenci čím dál víc lidí využívá i k tomu, aby se o své zdravotním stavu poradili, a to ještě před návštěvou lékaře. „Máte bych řekl větší jistotu, že ta odpověď bude nějakým způsobem relevantní, než když se zeptáte úplně náhodně Googlu, kde vám vyskočí, že to je nějaká vzácnost, strašlivý nádor a okamžitě zemřete,“ domnívá se Mucha.

Podle něj je ale vždy na místě obezřetnost, aplikace mají sloužit jen jako rádce a pomocník. Vyšetření u odborníka v případě obtíží nahradit nemůže.

Telemedicínské služby můžou částečně pomoct lidem, kteří mají problém sehnat lékaře v blízkosti bydliště. Svého praktika nemá skoro milion Čechů, z toho 130 tisíc dětí. Upozorňuje na to kampaň s názvem „11 milionů důvodů“. Nejhorší situace je podle jejich zástupců ve venkovských oblastech.

Načítání...