TÉMA

Korál

Extrémy z Karibiku. Výjimečné horko škodí lidem i korálům, úlevu mohou přinést hurikány
Letošní rok je ve znamení mnoha meteorologických a klimatických extrémů a překonávání historických rekordů. Možná trochu v pozadí zájmu, alespoň ze středoevropského hlediska, zůstává Karibská oblast a obecně Střední Amerika. Ale neprávem, i tamní počasí je letos mimořádně extrémní a svým způsobem to ovlivňuje i vznik a vývoj tropických bouří a hurikánů.
2. 10. 2023|Michal Žák
Život na oteplující se planetě je komplikovaný. Dokazují to příběhy z celého světa
Oteplování globálního klimatu už dnes dělá paseku ve všem: od rostlin a živočichů po průmyslové aktivity. Uvádí to agentura Bloomberg, která vybrala čtyři příklady pro ilustraci života ve světě s teplotním průměrem o 1,2 stupně Celsia nad úrovní z konce 19. století. V rozsáhlé analýze popisuje, jak měnící se klima zasahuje jaderné elektrárny ve Francii, sklizeň obilí v Indii, korály na Floridě i výskyt jistého amerického kůrovce.
20. 8. 2023|
Voda kolem Floridy je stále teplejší. Vědci se snaží zachránit před smrtí tamní korály
Jih amerického státu Florida je v těchto dnech dějištěm „podmořské záchranné operace“. Výzkumníci se tam snaží ochránit populaci korálů, které hrozí zkáza v důsledku extrémně dlouhých veder. Přepravují stovky vzorků do nádrží na souši, zatímco v moři korály hubí mimořádně vysoká teplota vody.
31. 7. 2023|
Ryby zmatené bělením korálů nepoznají nepřítele od konkurenta
Stále častější bělení korálů podle nového výzkumu ztěžuje některým druhům útesových ryb rozeznávání svých konkurentů. Jaké mohou být dlouhodobé dopady těchto změn a které ryby se jim snaží přizpůsobit, zatím není úplně jasné.
4. 1. 2023|
Středozemní moře se letos zásadně otepluje, fauna a flóra jsou obětí podmořské výhně
Ve Středozemním moři je letos obzvlášť horko, teplota vody u pobřeží Španělska, Itálie a Francie je až 6,5 stupně Celsia nad normálem. Mořští koráli i rostliny kvůli tomu ve velkém vymírají, což ryby a korýše nutí k migraci. Vědci se dokonce obávají, že by extrémní horko mohlo mít nezvratné následky pro podmořský život, píše francouzský deník Le Monde.
1. 8. 2022|
Korály nebo pižmo, nejčastější ilegální suvenýry z cest. Za pašování hrozí pokuta až 1,5 milionu
Už v 21 případech letos celníci na ruzyňském letišti zabavovali nelegální zvířecí suvenýry. Loni jich bylo 134. Nejčastěji si lidé z dovolených přivážejí mořské korály nebo produkty čínské medicíny obsahující pižmo. Většinou jde o nevědomost cestovatelů, za pašování přitom hrozí pokuta až 1,5 milionu korun. ČT to řekla mluvčí Celního úřadu Praha Ruzyně Šárka Miškovská.
18. 6. 2019|Ilona Zasidkovyčová
U Itálie objevili jedinečný korálový útes. Vydržel v moři, kde ostatní koráli vymřeli
Přírodovědci objevili v moři nedaleko italského města Monopoli neznámý korálový útes. V moderní době je to první korálový útes, který byl v italských vodách nalezen. Navíc je velmi neobvyklý.
19. 3. 2019|