Téměř polovině druhů tropických korálů hrozí vyhynutí

Téměř polovině tropických druhů korálů, které tvoří korálové útesy, hrozí vyhynutí, uvádí zpráva Mezinárodního svazu ochrany přírody (UICN). Na vině je podle vědců klimatická změna způsobená člověkem.

Až 892 druhů korálů, které žijí v teplých vodách a v mělkých vodách tropických moří, je podle UICN ohroženo. Způsobilo to zvyšování globální teploty, které vede k tomu, že koráli blednou. Pokud je tento jev vážný a trvá dlouhou dobu, mohou uhynout.

UICN vydala aktualizovaný seznam ohrožených druhů v době, kdy se koná konference OSN o klimatu v ázerbájdžánském Baku (COP29). Někteří čelní představitelé největších ekonomik, které jsou zároveň největšími znečišťovateli životního prostředí, na ní chybí.

  • V češtině se používá podoba slov koráli i korály. Zatímco výraz koráli označuje živé organismy, pojem korály popisuje jejich kamenné schránky. První je tedy životné („koráli umřeli“), druhé neživotné („korály jsou poškozené“).

„Chladní“ koráli jsou neznámou

Organizace zaznamenala zhoršení stavu od roku 2008. Tehdy hrozilo vyhynutí třetině druhů. I proto vyzvala světové lídry na COP29 k urychlené reakci. „Zdravé ekosystémy, jako jsou korálové útesy, jsou důležité. Lidem přinášejí potravu, zpevňují pobřeží tím, že zabraňují erozi, a ukládají škodlivé látky typu uhlík,“ uvedla šéfka UICN Grethel Aguilarová v prohlášení.

Nevládní organizace zatím stále vyhodnocuje rizika, která hrozí korálům v chladných vodách. Ti žijí ve větších hloubkách, a jejich výzkum je tak náročnější. „Klimatická změna zůstává pro útesotvorné korály největší hrozbou a zároveň ničí ekosystémy, na kterých jsme závislí,“ uvedla dále Aguilarová. Dalšími hrozbami jsou znečišťování, nemoci, kterými koráli trpí, a neudržitelný rybolov.

Nejvíce útesotvorných korálů, včetně Velkého korálového útesu u australského pobřeží, se nachází v Tichém oceánu. Velký korálový útes za tento rok vybledl nejvíce za dobu své existence.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný

V úterý zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný, bylo mu 79 let. Informaci Institutu Cervantes potvrdila agentuře ČTK Monika Brenišínová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde Opatrný působil. Byl předním znalcem vývoje česko-latinskoamerických vztahů a uznávaným expertem na dějiny Kuby a obecné problémy světových dějin.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum

Vědci poprvé prokázali, že některé druhy lišejníků mohou přežít podmínky podobné těm na Marsu. A to včetně smrtícího ionizujícího záření, které těmto odolným organismům nedokázalo zabránit, aby téměř normálně rostly.
před 19 hhodinami

Vědci poprvé natočili „kolosálního kalmara“ u něj doma

Vědci na palubě výzkumného plavidla zachytili vůbec první potvrzené záběry exempláře kalmara Hamiltonova (Mesonychoteuthis hamiltoni) v jeho přirozeném prostředí. Dospělí jedinci s přezdívkou kolosální oliheň, kteří byli zatím zkoumáni jen díky nálezům v žaludcích velryb, náhodným výlovům nebo ze záběrů rybářů, mohou, podle Schmidtova oceánského institutu, dorůstat délky kolem sedmi metrů. Mládě na snímku měří 30 centimetrů.
před 19 hhodinami

Tričko, které upozorní řidiče na mikrospánek, vyvíjejí na univerzitě v Liberci

Blížící se mikrospánek nebo únavu řidiče za volantem pozná tričko, které vyvíjejí vědci na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Senzory změří zpomalující se dech a spustí alarm. Podle dopravních expertů stojí mikrospánek nebo nepozornost v důsledku únavy až za pětinou dopravních nehod.
včera v 05:30
Načítání...