Izrael se snaží dodržovat pravidlo přiměřenosti, Hamás by se během pauzy přeskupil, říká Foltýn

11 minut
Bezpečnostní analytik Foltýn: Izraelský postup v Gaze je v rámci možností ohleduplný
Zdroj: ČT24

Pokud by Izrael připustil humanitární přestávku v bojích, přišel by tím o svou vojenskou výhodu a teroristé z Hamásu by se stihli přeskupit a změnit pozice. V pořadu Události, komentáře to uvedl bezpečnostní analytik Otakar Foltýn. K humanitárním pauzám vyzval izraelské vedení americký ministr zahraničí Antony Blinken. Podle Foltýna se podobná vojenská operace v hustě obydlené oblasti bez civilních ztrát neobejde. Izraelci se alespoň snaží dodržovat pravidlo přiměřenosti a varovat včas civilisty, hodnotí expert.

Blinken v pátek zopakoval, že Izrael má právo na obranu, současně ale vyzval k větším ohledům vůči civilistům v Pásmu Gazy. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ale nepřipouští přerušení bojových operací do doby, než teroristé propustí rukojmí, která drží od 7. října.

„Z hlediska mezinárodního práva nemá Izrael přímo povinnost vyhlašovat příměří, kdykoli ho k tomu někdo vyzve, na druhou stranu Američané svou vojenskou přítomností mají odstrašit Írán a jeho proxies v oblasti, a na další stranu se upřímně snaží zabránit humanitární katastrofě. Blinken jasně říká, že i přes to, co Hamás udělal, tak řešením je vznik palestinského státu. Ta nabídka se nepochybně netýká hnutí Hamás, ale Palestinců jako takových,“ hodnotí Foltýn izraelskou návštěvu šéfa americké diplomacie.

Bezprostřední cíle Izraele v Gaze jsou jasné – zničení Hamásu a osvobození rukojmích. Podle Foltýna by židovský stát humanitární pauzou ztratil vojenskou výhodu.

„Ten první cíl je důležitější, protože pro Izrael nyní není jiné cesty, jak si zachovat schopnost odstrašení. Každé příměří dává Hamásu možnost se přeskupit. Izraelská armáda obklíčila město Gaza a veškerý průzkum jí umožňuje zjistit, kde jsou palestinské pozice. V momentě, kdy se vyhlásí příměří, tak Palestinci se tomu samozřejmě přizpůsobí – mluvíme tu o bojovnících Hamásu,“ zdůraznil bezpečnostní analytik.

Ohleduplnost v rámci možností

Připomněl, že Izrael umožňuje proudění humanitární pomoci do Pásma Gazy. Opakovaně také vyzýval obyvatele, aby se evakuovali na jih enklávy.

„Izraelci alespoň v minulosti posílali zprávy civilistům v oblasti, která byla bezprostředně ohrožena. Díky prostředkům Sigintu, čili elektronických zpravodajských metod, jsou schopni říct, kde se nacházejí konkrétní civilisté, a těm posílat na telefony zprávy. Toto v intenzivním konfliktu nedělá žádná jiná armáda, je to další důkaz, že Izraelci se snaží být v rámci možností ohleduplní,“ míní Foltýn.

Izraelská armáda podle něj musí dodržovat pravidlo přiměřenosti i přesto, že při varování civilistů poté z oblasti utečou i teroristé. „Z mého pohledu je zřejmé, že se Izrael stejně jako v jiných případech snaží toto pravidlo dodržovat, snaží se i dodržovat zásadu rozlišování, kdo je bojovníkem a kdo je civilistou. Na druhou stranu v takto hustě obydlené oblasti to nejde dělat bez civilních ztrát,“ podotkl Foltýn.

Lidské štíty

Pod celou Gazou a v oblasti hranic je rozsáhlá síť tunelů. Hamás je používá jak k průnikům na izraelské a egyptské území, tak i jako úkryty. Umístěny jsou často pod školami nebo nemocnicemi, které jim slouží jako štít.

„Je velmi omezená technická možnost objevit všechny ty tunely, navíc ony velmi rychle rostly i v období mezi roky 2021 a současností. Mít dokonalý přehled možné není. Říká se tomu gazanské metro, předpokládá se, že těch tunelů je tam víc než 500 kilometrů. Část už Izraelci zničili, ale podstatně větší část je čeká,“ obává se bezpečnostní analytik s tím, že Hamás navíc civilisty využívá jako lidské štíty.

2 minuty
Události: Tunely Hamásu v Pásmu Gazy
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 6 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 7 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 8 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 8 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 14 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 14 hhodinami
Načítání...