Spojené státy postihly tureckého podnikatele. Erdoganův spolužák pomáhal Íránu obcházet sankce

Turecký podnikatel Sitki Ayan, který má blízko k tureckému prezidentovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi, pomáhal několik let Íránu vyhýbat se mezinárodním sankcím. Napsal to server Politico. Podle uzavřených kontraktů Ayanova společnost ASB pomohla Teheránu od roku 2020 prodat ropu za několik miliard dolarů. Prospěch z toho měly například elitní íránské jednotky Kuds. Ve čtvrtek večer Spojené státy uvalily na Ayana a jeho firmy sankce.

Podle bankovních a obchodních dokumentů, ke kterým měl server Politico přístup, Ayanova společnost pomohla od roku 2020 zprostředkovat prodeje íránské ropy v rozporu s mezinárodními sankcemi. Podle uzavřených kontraktů měla společnost prodat do zahraničí ropu za dvě miliardy dolarů ročně (zhruba 48 miliard korun).

Čtvrtinu výnosů měly dostat jednotky Kuds, které podle serveru Politico z obchodů získaly přinejmenším jednu miliard dolarů. „Sitki Ayan v současnosti vede největší síť financování jednotek Kuds v Turecku a možná i ve světě,“ řekl serveru jeden diplomat. Elitní íránské jednotky podle diplomatů používaly výnosy k financování žoldnéřů a spřátelených skupin v zahraničí, například libanonského Hizballáhu, který USA a EU mají na seznamu teroristických organizací.

Experti: Obchody zřejmě probíhaly s tichým souhlasem Erdogana

Ve čtvrtek večer americké ministerstvo financí oznámilo, že na Ayana a jeho firmy uvaluje sankce. Podle serveru Politico se přitom USA zdráhaly postihnout tureckého podnikatele právě kvůli vazbám, které má s tureckým prezidentem. „Ayanovy firmy vytvořily mezinárodní síť prodeje íránské ropy zahraničním nákupčím, dojednaly ropné dodávky a pomohly tomu, aby se transakce zdály čisté, tak, že zamlčely íránský původ ropy a zájmy (jednotek Kuds) na prodeji,“ odůvodnilo sankce ministerstvo.

Ayan a Erdogan navštěvovali stejnou náboženskou střední školu v Istanbulu a pocházejí ze stejného společenského prostředí. Ayan má také velmi blízko k bratrovi tureckého prezidenta Mustafovi. Podle diplomatů je nepravděpodobné, že by Ayan obchodoval s íránskou ropou bez Erdoganova tichého souhlasu.

Turecko, které je členem NATO, udržuje s Íránem těsné hospodářské vztahy a patří mezi největší obchodní partnery Teheránu. V létě obě země oznámily záměr zčtyřnásobit objem svého vzájemného obchodu na 30 miliard dolarů.

Ankara s Teheránem spolupracuje i v některých dalších oblastech, podle analytiků se ale nejedná o pevnou alianci. „Někdy sdílí stejné zájmy, jindy se nacházejí na opačné straně,“ řekl o vztazích Turecka a Íránu washingtonský analytik Behnam ben Taleblu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 1 hhodinou

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Izraelská vláda zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa tajné služby Šin Bet Ronena Bara

Izraelská vláda v úterý zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara, který v pondělí oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Nevládní organizace, které citoval server The Times of Israel, označily úterní krok kabinetu Benjamina Netanjahua za „cynický a jasný trik“, který má zastavit jednání nejvyššího soudu. Ten se zabývá stížnostmi, podle nichž předchozí rozhodnutí vlády o Barově odvolání bylo osobní a politicky motivované.
před 4 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Evakuovat se musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
před 7 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 7 hhodinami

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set vojáků KLDR, tvrdí Soul

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set severokorejských vojáků, kteří pomáhali ruské armádě, uvedl podle agentur AFP a Reuters jihokorejský poslanec na základě informací tajných služeb. Severokorejské ztráty činí celkem 4700 vojáků, z toho bylo dva tisíce zraněných přepraveno zpět do vlasti. Pchjongjang vyslal do bojů v ruské Kurské oblasti dohromady ve dvou vlnách osmnáct tisíc vojáků, sdělil poslanec.
06:14Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Uzbecká vláda zabavuje půdu ve prospěch „plíživého Pekingu“

Uzbečtí farmáři tvrdí, že je vláda pod záminkou státem podporovaného rozvoje nutí přenechávat půdu čínským podnikům, čímž místním obyvatelům odebírá tisíce hektarů úrodných bavlníkových a pšeničných polí, napsala stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). K převodům pozemků má oficiálně docházet dobrovolně, zemědělci však pro server popsali zastrašování a výhružky ze strany tamních úředníků. Ve Střední Asii tak rostou protičínské nálady a obavy z plíživého vlivu Pekingu.
před 7 hhodinami
Načítání...