Ázerbájdžán a Arménie se po prudkých bojích na hranici dohodly na příměří, uvádějí média

Ázerbájdžán a Arménie se dohodly na klidu zbraní, informovala s odvoláním na své zdroje místní média. Situace na několika místech hranice ale zůstává krajně napjatá, uvedlo později arménské ministerstvo obrany. Mezi oběma kavkazskými zeměmi se v noci na úterý rozhořely boje. Jerevan tvrdí, že Baku ostřelovalo arménské území. Ázerbájdžán nejprve tvrdil, že reagoval na „rozsáhlou diverzní akci“, následně popřel, že by jeho vojska vpadla na území Arménie. Jerevan i Baku hlásí oběti na životech.

„Obě strany se dohodly na klidu zbraní od 9:00 místního času (7:00 SELČ). Arménská strana dohodu vzápětí porušila, ale od 9:15 (7:15 SELČ) byla obnovena,“ napsala ázerbájdžánská agentura Trend. Situace na kontaktní linii je od 9:00 relativně stabilní, píše arménský server Armenpress.

Arménský premiér Nikol Pašinjan uvedl, že situace se sice poněkud uklidnila, ale Ázerbájdžánci pokračují v útocích. Ozbrojené síly Ázerbájdžánu zahájily od půlnoci místního času ofenzivu v šesti nebo sedmi směrech, řekl Pašinjan v parlamentu. „Nyní ázerbájdžánská strana pokračuje v útocích už jenom v jednom nebo dvou směrech,“ uvedl premiér a dodal, že obvinění z provokací ze strany Baku jsou falešná.

„Momentálně arménské ministerstvo obrany hovoří o 49 mrtvých vojácích. Nejde však o finální počet, informace je třeba upřesnit,“ řekl také Pašinjan poslancům. Ázerbajdžánská média poté večer přinesla podle agentury TASS zprávu, že na hranici obou zemí zemřelo padesát příslušníků ázerbájdžánské armády . 

Arménské ministerstvo obrany kolem poledne středoevropského času uvedlo, že situace na hranici s Ázerbájdžánem zůstává „mimořádně napjatá“. Nepřítel se podle něj nadále pokouší o postup na čtyři arménské obce ležící u společné hranice.

Jerevan tvrdí, že Baku ostřelovalo arménské území

Útok podle Jerevanu začal krátce po půlnoci místního času (pondělí 22:05 SELČ), ázerbájdžánská armáda ostřelovala arménské území v okolí měst Goris a Džermuk, použila také drony, napsal arménský web Armenpress. Arménské ministerstvo obrany ohlásilo, že ostřelování zasáhlo i civilní infrastrukturu a že útoku čelily oblasti okolo měst Vardenis a Kapan, uvedl server news.am. Ostřelování čelilo podle Jerevanu i město Sotk.

Ázerbájdžánská strana nejprve uvedla, že reagovala na „rozsáhlou diverzní akci“ arménské strany, která si vyžádala oběti na životech. „Informace šířené v arménských médiích a na sociálních sítích o údajné invazi ázerbájdžánských vojsk na území Arménie jsou absurdní,“ uvedlo později ministerstvo v prohlášení citovaném agenturou TASS.

I podle informací na sociálních sítích se útoky odehrály také mimo oblast sporného Náhorního Karabachu.

Jerevan požádal o pomoc spojence z vojenského paktu Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB), jehož členy jsou také Rusko, Tádžikistán, Bělorusko, Kazachstán a Kyrgyzstán. Inicioval rovněž zasedání Stálé rady Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Francie oznámila, že boje na Kavkaze nadnese v Radě bezpečnosti OSN.

Výzvy ke klidu

K ukončení bojů už dříve vyzval americký ministr zahraničí Antony Blinken. „Spojené státy jsou hluboce znepokojeny zprávami o útocích podél arménsko-ázerbájdžánské hranice, včetně údajných úderů na osady a civilní infrastrukturu na území Arménie. Jak jsme již dlouhodobě dávali najevo, tento konflikt nemůže mít vojenské řešení. Naléhavě vyzýváme k okamžitému ukončení jakýchkoli vojenských akcí,“ uvedl Blinken v prohlášení.

Arménský premiér Pašinjan si kvůli eskalaci konfliktu telefonoval s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem i předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Jerevan současně požádal o pomoc spojence z vojenského paktu Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) a inicioval také zasedání Stálé rady Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Francie oznámila, že boje na Kavkaze nadnese v Radě bezpečnosti OSN. 

Na vyostření konfliktu na Twitteru reagovalo i několik francouzských poslanců, dění označili za znepokojivé. „Francie a Evropa musí zabránit další válce,“ napsal francouzský europoslanec François-Xavier Bellamy.

Šéf diplomacie EU Josep Borrell hovořil o „nebezpečné eskalaci, která musí skončit“, nepřipsal však odpovědnost jedné či druhé straně. „Vyzýváme k okamžitému zastavení útoků a návratu k vyjednávacímu stolu. EU je v kontaktu s oběma stranami, aby přispěla k deeskalaci,“ napsal. K uklidnění situace vyzvala také Severoatlantická aliance.

9 minut
Horák z FSV UK: Zatím se jedná spíše o provokace
Zdroj: ČT24

Rusko stojí za Arménií, Turecko za Ázerbájdžánem

Arménie a Ázerbájdžán se desítky let přou o oblast Náhorního Karabachu. Rozsáhlejší konflikt na podzim roku 2020 skončil po šesti týdnech porážkou Arménie, která si ale i díky ruskému zprostředkování udržela kontrolu nad většinou regionu. Střety mezi ázerbájdžánskými a arménskými silami se v minulých měsících odehrávaly pravidelně.

Ruské ministerstvo zahraničí vyjádřilo v souvislosti s obnovením bojů „krajní znepokojení“ a obě znepřátelené strany vyzvalo k dodržování dohodnutého klidu zbraní. Kreml podle agentury TASS uvedl, že jeho šéf Vladimir Putin, který nyní vede útočnou válku na Ukrajině, dělá vše, co je v jeho silách, aby se situace zklidnila. 

V oblasti Náhorního Karabachu působí na základě dohody o příměří z listopadu 2020 ruští vojáci, Moskva je rovněž považovaná za hlavního ochránce Arménie. Už před měsícem Rusko obě strany opět vyzvalo ke zdrženlivosti poté, co Ázerbájdžán oznámil dobytí několika arménských pozic.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu uvedl, že se svým ázerbájdžánským protějškem jednal o „arménských provokacích“ na hranici s Ázerbájdžánem. Arménie by se podle něj měla soustředit na mírová jednání. Turecko stojí v konfliktu pevně na straně etnicky a jazykově spřízněného Ázerbájdžánu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 25 mminutami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 26 mminutami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 51 mminutami

Emiráty poslaly tři lidi na smrt za vraždu rabína

Ve Spojených arabských emirátech (SAE) byli odsouzeni k trestu smrti tři lidé, kteří loni v listopadu stáli za vraždou izraelsko-moldavského rabína Cviho Kogana. Čtvrtý pachatel má strávit zbytek života za mřížemi. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní agenturu WAM. Podle izraelských médii jde o Uzbeky.
před 2 hhodinami

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
15:06Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
před 3 hhodinami

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
před 4 hhodinami

Medvěd zřejmě zabil muže na středním Slovensku

U Detvy na středním Slovensku medvěd pravděpodobně zabil muže, uvedla Státní ochrana přírody Slovenské republiky (ŠOPSR). Muž byl podle médií nezvěstný od neděle, kdy se nevrátil z procházky. Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (za SNS) v reakci ohlásil plán odstřelit 350 medvědů.
10:09Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...