Novým rakouským kancléřem se stal Karl Nehammer. Je už třetím šéfem vlády za dva měsíce

Dosavadní lidovecký ministr vnitra Karl Nehammer složil v pondělí přísahu, a stal se třetím rakouským kancléřem za poslední dva měsíce. V čele vlády nahradil Alexandra Schallenberga, který úřad převzal teprve 11. října. Spolu s Nehammerem prezident Alexander Van der Bellen jmenoval do funkce také nové ministry, informovala agentura APA.

Nový rakouský kancléř Karl Nehammer (vlevo) vedle svého předchůdce Alexandra Schallenberga
Zdroj: AP (ČTK) Autor: Lisa Leutner

Nehammer nastoupil do nejvyšší vládní funkce poté, co minulý týden oznámil úplný odchod z politiky exkancléř Sebastian Kurz.

Ten v říjnu kvůli korupční aféře rezignoval na post kancléře, ponechával si však vedení rakouské lidové strany (ÖVP). V reakci na Kurzův odchod do ústraní rezignoval také Schallenberg.

Nehammer povede také lidovou stranu, kterou dosud vedl exkancléř Kurz. Z řad lidovců se ozývalo, že nový šéf ÖVP by měl stanout také v čele kabinetu. Na tom, že oba posty obsadí právě ministr vnitra a bývalý voják Nehammer, se předsednictvo strany usneslo v pátek.

V důsledku kancléřské rošády doznala rakouská vláda změn i na úrovni ministrů. Na Nehammerovu uvolněnou pozici usedl poslanec dolnorakouského parlamentu Gerhard Karner, vlivný post ministra financí obsadil Magnus Brunner, který dosud působil jako státní tajemník na ministerstvu životního prostředí.

Odstoupivší kancléř Schallenberg se vrací do čela rakouské diplomacie. Nové vedení má i resort školství.

Koalice chce pokračovat, opozice volá po volbách

Problémy rakouské vlády, kterou s lidovci tvoří také Zelení, do velké míry souvisejí s policejním vyšetřováním, kterému čelí Kurz.

Státní zastupitelství jej i několik nejbližších kolegů obvinilo pro podezření, že v roce 2016 nechali za více než milion eur (přes 25 milionů korun) z peněz daňových poplatníků vypracovat průzkumy veřejného mínění zfalšované v Kurzův prospěch. Podle obvinění to mělo zajistit postup mladého politika do čela strany i vlády.

Lidovci a Zelení chtějí zemi dovést k řádným volbám v roce 2024. Opozice mluví o chaosu a volá po předčasných volbách, i když by byly už třetí v řadě.

Video Události
video

Události: Rakousko s novým kancléřem

Zpravodaj ČT: Nového kancléře čeká tvrdá debata o lockdownu

Prezident jmenování nové vlády nezdržoval, řekl zpravodaj ČT Petr Obrovský. „(Lidová strana) si nicméně musí uvědomit, že se jedná o obsazení nejvyšších úřadů ve státě, nikoliv o stranickou logiku,“ řekl prezident. 

Už ve středu bude nový kancléř řešit se zemskými hejtmany, co dál s plošným lockdownem, který platí do soboty 11. prosince. Podle médií se dá čekat tvrdá debata, protože názory na to,  jak uvolňovat a co všechno, se zásadně liší. Jediná shoda panuje v tom, že uvolnění se bude týkat jen očkovaných proti covidu a těch, kdo nemoc prodělali, uvedl zpravodaj.

Dodal, že vláda bude muset brzy dotáhnout také návrh zákona o povinném očkování. Proti tomu o víkendu opět demonstrovaly desetitisíce lidí.

Profil

Karl Nehammer

Nehammer, který je členem vládních lidovců (ÖVP), zastával ve vládě lidovců a Zelených od ledna 2020 funkci ministra vnitra. Ve funkci kancléře nahradil Alexandera Schallenberga a předsedá také lidovcům, které před ním vedl exkancléř Sebastian Kurz.

Nehammer byl v letech 2016 až 2018 generálním tajemníkem lidoveckého svazu zaměstnanců a zaměstnavatelů ÖAAB, od roku 2018 do 2020 generálním tajemníkem ÖVP, v letech 2017 až 2020 byl poslancem Národní rady, dolní komory rakouského parlamentu.

Nehammer se před nedávnem v Rakousku dostal pod palbu kritiky a čelil výzvám některých opozičních politiků k odstoupení hlavně kvůli tomu, že rakouská kontrarozvědka nenahlásila neúspěšný pokus o nákup munice na Slovensku příslušným justičním orgánům.

Po útoku v listopadu 2020 ve Vídni, kde dvacetiletý Vídeňan s albánskými kořeny zastřelil čtyři lidi, Nehammer slíbil lepší koordinaci a sdílení informací tajných služeb a úřadů v boji s terorismem. Pachatel, který patřil mezi příznivce teroristické organizace Islámský stát, byl již v roce 2019 odsouzen kvůli teroristickému spolčení, ale byl brzy předčasně propuštěn. Nehammer prohlásil, že útočník dokázal ošálit justici předstíranou snahou o deradikalizaci, díky čemuž byl osvobozen, a ministr vnitra také přiznal další chyby, kterých se dopustily rakouské úřady před atentátem.

Vystudoval politickou komunikaci na univerzitě v Kremži. Nehammer, který dosáhl vojenské hodnosti poručíka, pracoval mimo jiné jako instruktážní školitel pro informační důstojníky na ministerstvu obrany a jako školitel pro strategickou komunikaci pro různé instituce.

Narodil se 18. října 1972 ve Vídni. Je ženatý, manželka Katharina byla v roce 2020 mluvčí rakouského ministerstva obrany. Má dvě děti.