Maďarsko porušovalo unijní směrnici o kvalitě ovzduší, rozhodl Evropský soud

Maďarsko porušilo své povinnosti vyplývající z práva Evropské unie, protože dlouhodobě nedodržovalo limity pro čistotu ovzduší. Ve středu o tom rozhodl Soudní dvůr EU, podle něhož úřady v regionu Budapešti a několika dalších oblastech nezajistily snížení dlouhodobě překračovaného povoleného množství prachových mikročástic ve vzduchu. Soud vyhověl žalobě Evropské komise a pokud se bude problém opakovat, Brusel může navrhnout finanční sankce.

Soudní dvůr EU
Zdroj: Reuters Autor: Francois Lenoir

Překročení povolených limitů pro polétavý prach (PM10) se podle soudu od roku 2005 týkalo regionu hlavního města a údolí řeky Slané (maďarsky Sajó) u hranic se Slovenskem. Od roku 2011 pak v oblasti města Pécs na jihu země. Ve všech třech oblastech byly limity překračovány do roku 2017.

K porušení unijní směrnice o kvalitě ovzduší podle soudu nevedl samotný fakt, že země stanovené hodnoty překročila, ale že nezajistila, aby byly porušovány „nejkratší možnou dobu“. Soud také neuznal maďarský argument, že v oblastech u hranic ke znečištění přispívala produkce prachu ze sousedních zemí.

Podle loňské zprávy Evropské agentury pro životní prostředí způsobily v roce 2018 prachové mikročástice obsažené ve vzduchu předčasná úmrtí 379 tisíc lidí. To je pouze mírné zlepšení proti začátku století a unijní země mají podle agentury stále v čistotě vzduchu co zlepšovat.

Maďarsko patřilo ve zmíněném roce po Polsku a Bulharsku mezi nejhorší země v předčasných úmrtích na obyvatele způsobených prachovými mikročásticemi. Pokud by země středeční verdikt nerespektovala a povolené hodnoty dále překračovala, Evropská komise může podat novou žalobu. Podobné rozsudky padly v minulosti také v případech dalších unijních zemí, mimo jiné Polska, Itálie či Švédska.