Vážná chyba, kritizuje Turecko sankce uvalené Spojenými státy

Turecko hrozí odvetou za sankce uvalené Spojenými státy. Ty se týkají nákupu ruských raket S-400, které americké vedení považuje za hrozbu pro systémy NATO. Sankce se dotknou zástupců obranného průmyslu. Ankara označila sankce mezi partnery NATO za vážnou chybu.

Video Události
video

Události: Turecko reaguje na sankce

Turecko získalo protiletadlový raketový systém od Ruska. Tvrdí, že nejde o překážku pro NATO.

„Od Spojených států jakožto spojence NATO očekáváme podporu v našem boji proti teroristickým organizacím a silám, které působí v našem regionu, nikoliv sankce,“ ohradil se  turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo tvrdí, že sankce vůči tureckému obrannému průmyslu demonstrují vůli Spojených států plně uplatňovat zákon o protiruských sankcích. USA dle něj nepřipustí významné obchody s ruským obranným sektorem.

Turecko letos v říjnu potvrdilo, že již začalo systém S-400 zakoupený v roce 2017 testovat i přes opakované protesty Washingtonu a čelných představitelů NATO. Ankaru za nákup ruské techniky již USA potrestaly tím, že Turecko vyjmuly z programu stíhaček F-35, na jejichž výrobě se Turci podíleli a které chtěli koupit.