Tisíce Poláků demonstrovaly proti vládě

Tisíce lidí se v polské metropoli sešly na demonstraci proti vládě vedené národně konzervativní stranou Právo a spravedlnost. Je to další z řady protestů, které se konají od doby, kdy polský ústavní soud rozhodl o dalším zpřísnění už tak omezujícího zákona o potratech. Demonstrace se navíc konala v den 39. výročí nastolení stanného práva, které zavedl tehdejší komunistický režim.

Protivládní demonstrace ve Varšavě
Zdroj: Reuters/Agencja Gazeta Autor: Slawomir Kaminski

Demonstraci pořádalo hnutí Strajk Kobiet (Ženská stávka). To je skupina, která stojí za řadou masových celonárodních protestů, jež se konají od 22. října, kdy bylo rozhodnuto o potratech.

Přidali se také další, například podnikatelé, kteří jsou frustrovaní z toho, jak se vláda snaží vypořádat s koronavirovou pandemií. Mnoho Poláků také obviňuje vládu, že se stále více chová jako autoritářský komunistický režim.

Protivládní demonstrace ve Varšavě
Zdroj: Reuters/Agencja Gazeta
Autor: Jacek Marczewski

Kvůli zákazu shromažďovaní více než pěti osob v reakci na pandemii nemoci covid-19 byla demonstrace organizována jako „spontánní procházka“. Demonstranti se shromáždili na centrální křižovatce a vydali se na pochod k domu šéfa vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského. Ten je sice pouze místopředsedou vlády, je ale považován za vůdce země.

Mnozí demonstranti nesli vlajky Evropské unie a také duhové vlajky, aby ukázali podporu liberálním západním hodnotám.

Pořádková policie protestující zablokovala a přiměla je vyrazit jinou cestou, než plánovali. Dům, kde bydlí Kaczyński, pak obklíčily stovky policistů.

Zdroj: Reuters/Agencja Gazeta
Autor: Jacek Marczewski

Menší protesty se konaly také v dalších městech, včetně Gdaňsku, Krakova, Poznaně, Lodži a Štětína.

V noci také protestovali rozzlobení farmáři, kteří nechali před domem Kaczyńského velkou hromadu vajec, brambor a mrtvé prase. Zemědělci si stěžují, že dostávají za svou produkci příliš málo, a obviňují vládu, že na to nereaguje. Policie pokutovala čtyři osoby za odhazovaní odpadků a blokování ulice.