Řeckou armádu posílí vojáci, stíhačky i fregaty. Atény tak reagují na chování Turecka

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis ohlásil posílení řecké armády o patnáct tisíc vojáků. Vojsko rovněž nakoupí osmnáct francouzských stíhaček Rafale a čtyři fregaty. Důvodem je rostoucí napětí ve vztazích s Tureckem, které zahájilo průzkum ropných ložisek v mořských vodách, na něž si dělá nárok Řecko. Mitsotakis také oznámil sociální opatření reagující na koronavirovou krizi.

Řecká armáda
Zdroj: Reuters Autor: Costas Baltas

Mitsotakis se ve čtvrtek zúčastnil summitu zemí jižní části Evropské unie a hovořil tam s francouzským premiérem Emmanuelem Macronem. Plán posílit armádu oznámila vláda v pondělí, nyní doplnila detaily.

Mitsotakis řekl, že v příštích pěti letech armádu posílí dalších patnáct tisíc vojáků, že vojsko nakoupí osmnáct stíhaček Rafale, vrtulníky a čtyři fregaty. Dále podle něj armáda „obohatí“ své obranné schopnosti novými zbraněmi, torpédy a střelami a Řecko zrenovuje zbrojní průmysl.

Macron na čtvrtečním summitu řekl, že se vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana chová nepřijatelně a je třeba proti ní tvrdě vystupovat. Účastníci summitu vyzvali Turecko, aby skoncovalo s konfrontační politikou na východě Středozemního moře, a pohrozili sankcemi, pokud bude Ankara Řecku a Kypru upírat právo na průzkum plynu v této oblasti. 

Erdogan v sobotu vyzval Řecko, aby se „drželo stranou“ chybných akcí podporovaných zeměmi jako Francie, která v srpnu zvýšila svou vojenskou přítomnost v dané části Středozemního moře. Na konci měsíce vyslala do oblasti tři své stíhačky a jednu fregatu s vrtulníkem, které se účastnily společného vojenského cvičení s Řeckem, Itálií a Kyprem.

„Pane Macrone, vaše problémy se mnou neskončily,“ varoval Erdogan v televizním vystoupení a nařkl francouzského prezidenta z neznalosti historie. Francie vzhledem ke své koloniální minulosti v Alžírsku podle Erdogana nemůže dávat Turecku lekce v otázce lidskosti.

Vláda přechodně zruší daň z nemovitosti na některých ostrovech 

Mitsotakis ohlásil také opatření, která mají zmírnit ekonomický dopad epidemie koronaviru. Vláda prozatím ruší daň z nemovitosti na 26 ostrovech a sníží příspěvky sociálního pojištění pro zaměstnance i zaměstnavatele. „Naší prioritou nemůže být nic jiného než ochrana zaměstnanosti,“ řekl premiér.

Na řeckou ekonomiku opírající se o příjmy z cestovního ruchu těžce dopadly důsledky restrikcí vyhlášených ve snaze bránit šíření koronaviru. V červnu míra nezaměstnanosti přesáhla 18 procent, což je nejvíc za minulých 16 měsíců.

Mitsotakis dále ohlásil prodloužení výplat příspěvků v nezaměstnanosti o dva měsíce. V říjnu má vláda navíc doplatit 1,4 miliardy eur (37 miliard korun) penzistům, jejichž příjmy byly sníženy v době dluhové krize.

Premiér navíc upozornil, že také nově ohlášené posílení armády umožní vytvořit několik tisíc pracovních míst.