Britská policie označila útok nožem v Readingu za terorismus. Zemřeli při něm tři lidé

Britská policie vyšetřuje sobotní útok nožem v jihoanglickém městě Reading, při němž zemřeli tři lidé, jako teroristický čin, potvrdil národní koordinátor pro boj s terorismem Dean Haydon. Vyšetřovatelé dosud hovořili o tom, že motiv útočníka je nejasný a že chtějí v tomto ohledu zůstat otevření všem možnostem.

Policejní stráž u brány parku v Readingu
Zdroj: ČTK/AP Autor: Jonathan Brady

Útok v parku Forbury Gardens si kromě třech obětí vyžádal i tři vážně zraněné. Na místě byl zatčen 25letý muž pro podezření z vraždy, po nikom jiném policie nepátrala. V sobotu večer policisté prohledali i jeho byt v Readingu.

Policie pachatele oficiálně neidentifikovala, agentura Press Association nicméně napsala, že se jedná o Libyjce Chajriho Saadalláha (v anglickém přepisu Khairi Saadallah). Stanice Sky News uvedla, že muž požádal v Británii o azyl. Podle agentury AP byl v minulosti trestán, loni strávil dva měsíce ve vězení za napadení pracovníka záchranné služby.

Vyšetřovatelé čin nejprve s terorismem nespojovali, později ale policie věc přehodnotila a vyšetřování případu převzalo protiteroristické oddělení.

„Nic nenaznačuje, že do útoku byl zapojen ještě někdo další…, ale zdaleka není jasné, co bylo motivací tohoto hrůzného činu,“ řekl v neděli policejní komisař Neil Basu. Podle něj nic nenapovídá, že by existovalo nebezpečí dalšího útoku nebo že by pobyt na veřejných místech byl rizikový.

Podle svědků se útok odehrál kolem 18:00 místního času (20:00 SELČ) v parku Forbury Gardens ve městě Reading, které se nachází asi 65 kilometrů západně od Londýna. 

V Readingu bylo v sobotu večer slunečno a park byl plný lidí, kteří si sem přišli popovídat s přáteli. Kvůli koronavirovým opatřením jsou v Británii zavřené hospody a podobná zařízení, takže hodně lidí se schází venku, napsala agentura Reuters.

Svědek Lawrence Wort zpravodajskému serveru BBC News řekl, že útočník se zničehonic rozběhl ke skupině asi osmi až deseti lidí a začal je bodat nožem do krku a dalších částí těla. Potom se rozběhl i za Wortem, ale tomu se podařilo uprchnout.

Podle policie vraždění s demonstrací nesouviselo

K útoku došlo na místě, kde se dříve v sobotu uskutečnila poklidná demonstrace hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) proti rasismu a policejnímu násilí. Policie nicméně sdělila, že vraždění s demonstrací nesouviselo.

„Objevily se zprávy, že tento incident je spojený s protestem hnutí Black Lives Matter, který se konal v Readingu v sobotu odpoledne. Mohu potvrdit, že incident s demonstrací není spojen. Došlo k němu asi tři hodiny poté, co demonstrace skončila,“ sdělil Hunter.

Premiér Boris Johnson řekl, že myslí na všechny, kteří byli „děsivým incidentem“ v Readingu postiženi. Poděkoval také záchranným složkám na místě. Ministryně vnitra Priti Patelová na Twitteru sdělila, že je zprávami o útoku „hluboce znepokojena“. „Mé myšlenky jsou se všemi, kterých se incident týká, včetně policie a záchranářů na místě činu,“ napsala.

Británie zažila v posledních letech řadu teroristických útoků, jejichž pachateli byli radikální islamisté a příslušníci krajní pravice. V roce 2017 zabil sebevražedný útočník při výbuchu trhaviny na koncertě Ariany Grandeové v Manchesteru 22 lidí, při několika útocích pachatelé použili rovněž nože nebo najížděli do obětí auty.

Naposledy letos v únoru policie v Londýně zastřelila muže, který nožem zaútočil na několik lidí a nejméně tři zranil, z toho jednoho těžce. Loni v listopadu útočník ubodal na mostě London Bridge dva lidi, později se ukázalo, že šlo o člověka, který byl v minulosti odsouzen za terorismus.