Čína obvinila ze špionáže dva Kanaďany zadržované od roku 2018

Čína v pátek obvinila ze špionáže dva Kanaďany zadržované od roku 2018. S odvoláním na čínskou prokuraturu o tom informovala agentura AFP. Upozornila, že případ, jenž se týká Michaela Kovriga, který působil jako diplomat v Pekingu, a konzultanta se znalostí problematiky Severní Koreje Michaela Spavora, zatěžuje čínsko-kanadské vztahy. Prokuratura oznámila, že oba muži jsou obviněni ze „špionáže a vyzrazení státního tajemství“.

Zatčeni byli v prosinci 2018, krátce potom, co Kanada na žádost americké justice zatkla finanční ředitelku a dceru zakladatele čínské společnosti Huawei Technologies Meng Wan-čou. USA ji viní z porušení amerických protiíránských sankcí a případ této Číňanky vyvolal bezprecedentní krizi mezi Ottawou a Pekingem.

Jak napsala AFP, řízení, jež nyní Čína vede proti Kovrigovi a Spavorovi, se považuje na Západě za odvetné opatření za Meng, což Čína popírá a klade důraz na to, že je právním státem. Kauzy týkající se ohrožování bezpečnosti ale v Číně většinou zůstávají nejasné, píše AFP. Peking dal několikrát najevo, že podmínkou zlepšení vztahů s Ottawou je propuštění Meng.

Spavor žil před zatčením ve městě Tan-tung u hranic se Severní Koreou, se kterou spolupracoval v kulturní oblasti. Kovrig jezdil do Číny s obchodními vízy, ale jeho cílem bylo podle Číny provádět špionáž a získávat prostřednictvím svého kontaktu v Číně citlivé informace. Jeho kontaktní osobou měl být Spavor.

Čínsky hovořící Kovrig pracoval jako analytik pro nevládní Mezinárodní krizovou skupinu (ICG), která se zaměřuje na předcházení konfliktům a jejich řešení v rámci celého světa. Předtím působil v letech 2003 až 2016 jako diplomat, mimo jiné i v Pekingu a Hongkongu. Obvinění ze špionáže popřel.