Ministerstvo zahraničí: Stíhání české samosprávy Ruskem kvůli soše Koněva je nepřípustné

České ministerstvo zahraničí označilo stíhání místní samosprávy kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze za nepřípustné. Reagovalo tak na fakt, že vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil v této souvislosti trestní stíhání. Sochu nechala odstranit radnice Prahy 6. Ruská diplomacie následně označila akt za zločin, který nezůstane bez odpovědi.

Odstraňovaná socha maršála Koněva
Zdroj: ČT24 Autor: Jiří Václavek

České ministerstvo zahraničí sdělilo v tiskovém vyjádření, že příslušné ruské zákony nebudou v Česku vymahatelné. „Socha maršála Koněva je válečným pomníkem, a vztahuje se tak na ni Smlouva o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993, přemístění sochy ale není v rozporu s jejím zněním,“ uvedla česká diplomacie.

Ministerstvo také připomnělo, že se Česká republika na základě dohod s Ruskem na svém území řádně stará o čtyři tisícovky válečných hrobů, památníků či pomníků. V Rusku přitom podle úřadu nebyly dodnes navzdory dlouholetým jednáním obnoveny válečné pomníky padlých československých legionářů.

„Místní samospráva v České republice je nedílnou součástí ústavního zřízení našeho státu. Stíhání jejích demokraticky zvolených představitelů cizím státem za plnění jejich mandátu je z pohledu ČR nepřípustné,“ uvedlo české ministerstvo. „Příslušná ruská legislativa – navíc uplatňována retroaktivně – nebude ve vztahu k ČR nijak vymahatelná,“ doplnilo.

Postup Prahy 6 byl podle Rusů cynický

Podle Světlany Petrenkové se trestní řízení vede podle článku o znesvěcení symbolů vojenské slávy Ruska. Mluvčí výboru označila postup Prahy 6 za cynický a za porušení závazků vyplývajících z dvoustranných dohod mezi Ruskou federací a Českou republikou.

„Dokazuje to neúctu ke společné paměti a historii boje sovětského lidu proti fašismu,“ sdělila mluvčí.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu už dříve požádal šéfa kriminální ústředny Alexandra Bastrykina o posouzení trestní odpovědnosti představitelů zahraničních zemí za rozhodnutí o zrušení památníků padlých sovětských občanů, uvádí agentura TASS.

Šojgu žádá vrácení sochy, poslal dopis Metnarovi

Rusko podle agentury RIA Novosti požádalo o vrácení sochy, Šojgu o to českého ministra obrany Lubomíra Metnara požádal dopisem. Mluvčí českého ministerstva Jan Pejšek Českému rozhlasu-Radiožurnálu potvrdil, že Metnar dopis přijal a odpoví na něj.

Stíhání v Rusku umožňuje zákon, který v úterý podepsal ruský prezident Vladimir Putin. Za poškození válečných hrobů a pomníků v Rusku i zahraničí hrozí podle něj až pětiletý trest.

„Podle mého soudu je to jistý krok směrem k domácímu publiku a vůči světu a vůči České republice jakési gesto, které nemusí nutně být prakticky naplněno,“ uvedl ve vysílání ČT24 komentátor Českého rozhlasu Plus Libor Dvořák.

Vzájemné vztahy se zhorší, prohlásil komentátor ČRo Plus Dvořák

TASS připomíná, že o odstranění Koněvovy sochy v Praze rozhodla radnice Prahy 6, na jejímž území pomník stál. Agentura jmenuje starostu tohoto pražského obvodu Ondřeje Koláře (TOP 09) jako autora podnětu k odstranění sochy.

„Takové z ruského pohledu svatokrádežné zacházení s maršálem je pro Rusy naprosto neslýchané. Musíme si uvědomit, že v symbolice patří Ivan Stěpanovič Koněv vedle maršála (Georgije K.) Žukova a dalších podobných sovětských vojevůdců,“ řekl Dvořák. „Nemůžeme pochybovat o tom, že (česko-ruské) vztahy se zhorší,“ dodal.