Kočner a další tři lidé mají jít kvůli Kuciakově vraždě před soud. Prokuratura podala obžalobu

Slovenská prokuratura podala obžalobu na podnikatele Mariana Kočnera a další tři obviněné v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Podle slovenských médií to potvrdila mluvčí Úřadu speciální prokuratury Jana Tökölyová. V případě prokázání viny hrozí obžalovaným až doživotí. Pátý obviněný spolupracuje s vyštřovateli a uzavřel s prokurátorem dohodu o vině a trestu.

Video Události
video

Události: Obžaloba Mariana Kočnera

Prokuratura podala obžalobu u Specializovaného trestního soudu v Pezinku. Týká se šesti činů, z toho dvou úkladných vražd. Kromě podnikatele Kočnera míří obžaloba na jeho spolupracovnici Alenu Zsuzsovou, Miroslava Marčeka, který se přiznal, že střílel, a Marčekova údajného pomocníka Tomáše Szabóa.

Pátý obviněný Zoltán Andruskó, který v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy, se přiznal a uzavřel s prokurátorem dohodu o vině a trestu. Ta mu v případě jejího schválení soudem zajistí výrazně nižší trest než 25 let vězení nebo doživotí, což mu původně hrozilo. Andruskó by v soudním líčení se zmíněnou čtveřicí obžalovaných měl vypovídat jako svědek.

Podle vyšetřovatelů si Kuciakovu vraždu objednal Kočner, o jehož kontroverzních podnikatelských aktivitách investigativní reportér psal. Zsuzsová podle dostupných informací objednávku předala Andruskóovi, který najal bývalého vyšetřovatele Szabóa a bývalého vojáka Marčeka. Policie původně jako vraha označila Szabóa, později se ke střelbě přiznal Marček. Ten dříve v případu vystupoval jako vrahův řidič.

Prokuratura již před rokem informovala, že objednavatel novinářovy vraždy zaplatil za tento čin nejméně 70 000 eur (1,8 milionu korun).

Video Zprávy ve 12
video

Zpravodaj ČT Obrovský: Hlavní líčení by mohlo začít v průběhu zimy či jara

Kočner Kuciakovi vyhrožoval 

Kočner Kuciakovi v roce 2017 v telefonickém rozhovoru vyhrožoval, že najde „špínu“ na něj a na jeho rodinu a získané materiály zveřejní. Podle dříve publikovaných informací Kočner nechal sledovat Kuciaka i další novináře.

Kuciak a jeho přítelkyně byli zastřeleni loni 21. února v Kucakově domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy. Vražda vyvolala na Slovensku mohutné protivládní demonstrace a politickou krizi, která vyústila v odchod Roberta Fica z funkce premiéra. V čele kabinetu ho vystřídal místopředseda Ficovy strany Smer-sociálna demokracia Peter Pellegrini.

Zmíněná obžaloba se kromě vraždy Kuciaka a jeho snoubenky týká i vraždy podnikatele Petera Molnára, který byl zastřelen v roce 2016. Někteří z obžalovaných z Kuciakovy vraždy jsou také podezřelí z přípravy vražd bývalého ministra vnitra a spravedlnosti a nynějšího advokáta Daniela Lipšice a prokurátorů Petera Šufliarského a Maroše Žilinky.