Spojené státy zasáhla vlna veder. Vyžádala si první oběti

Rozsáhlé území od Texasu na jihu po Maine na severovýchodě Spojených států zasáhla silná vlna veder. V největším americkém městě New Yorku vyvolala nutnost mimořádných opatření, která mají zabránit výpadkům v zásobování elektrickým proudem.

Podle amerických meteorologů na řadě míst vysoké teploty překonaly rekordní hodnoty, zvlášť velké potíže Američanům dělá nezvykle velké vedro v noci, uvedla agentura AP. Denní teploty těsně pod 40 stupňů Celsia pocitově zvyšuje mimořádně vysoká vlhkost vzduchu. 

Televize CBS oznámila, že ve státě Maryland horko zavinilo smrt čtyř lidí, jeden člověk na následky vysokých teplot zemřel v Arizoně a další v Arkansasu. Ve Filadelfii zaznamenali přerušení dodávek elektřiny, jeden z tamních domů pro seniory musel být evakuován. V Chicagu zrušili rockový festival, v New Jersey dostihy.

Newyorský starosta Bill de Blasio v neděli vyhlásil ve městě mimořádnou energetickou regulaci, protože odběr proudu se vzhledem k zapnutým klimatizacím nebezpečně přiblížil přípustnému maximu. V podnicích a kancelářích, které jsou umístěny v budovách vyšších než 30 metrů, platí teplotní limit klimatizovaného vzduchu, jenž nesmí být chladnější než 25,6 stupně Celsia.

V New Yorku byla také v neděli kvůli horku zrušena oslava padesátého výročí přistání Američanů na Měsíci, která se měla konat pod širým nebem na náměstí Times Square. Zatímco pro oblast středozápadu předpověď hlásí ochlazení, na východě podle meteorologické služby vedro zatím neustoupí.