Právě jste na vlastní kůži pocítili změny klimatu, komentují vědci vlnu veder

Klimatické změny vyvolané lidmi zřejmě způsobily, že teplota při nedávné vlně veder byla o celé čtyři stupně vyšší, než by byla za normálních okolností. Vyplývá z uveřejněné studie klimatologů, podle níž je navíc pravděpodobnost výskytu takto extrémního počasí pětkrát vyšší než před sto lety.

Při vlně veder z konce června byla v Gallargues-le-Montueux v regionu Provence zaznamenána nejvyšší teplota v historii měření 45,9 stupně. Je to o téměř dva stupně více než dosavadní maximum z roku 2003. Další rekordy pak padaly i ve Španělsku, Švýcarsku, Rakousku, Německu a Česku.

Rozdíl, když se vyjde ven

„Změny klimatu již nejsou abstraktní nárůst globální teploty, ale rozdíl, který cítíte, když vyjdete ven během vedra,“ řekl podle agentury Reuters Geert Jan van Oldenborgh, výzkumník z Nizozemského královského meteorologického institutu a současně jeden z autorů studie vypracované vědeckou skupinou World Weather Attribution (WWA).

„Pozorování ukazuje, že podobně časté vlny veder by byly před sto lety zřejmě o čtyři stupně nižší,“ uvádí studie. „Zažili jsme vedra, jejichž intenzita se v polovině století může stát normou,“ řekl klimatolog z francouzského institutu CNRS Robert Vautard.

Počasí se mění pomaleji a teploty rostou

Klimatologové dlouhodobě tvrdí, že oteplování zemského povrchu způsobené převážně vypouštěním emisí oxidu uhličitého z fosilních paliv do ovzduší způsobí, že klimatické jevy budou extrémnější a že tyto extrémy – jako jsou bouře, sucha či záplavy – budou častější.

Meteorologové uvádějí, že oslabování takzvaného tryskového proudění ve vysokých výškách atmosféry nad Evropou způsobuje, že se pomaleji mění počasí, což v důsledku vede k nárůstu teplot.

Světová meteorologická organizace v pátek vydala prohlášení, že rok 2019 má nakročeno k tomu stát se jedním z nejteplejších roků vůbec a že období 2015–2019 bude nejteplejším zaznamenaným pětiletím v historii měření. Uvedla také, že vlna veder byla „zcela v souladu“ s extrémy spojenými s důsledky vypouštění skleníkových plynů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajina, USA a Turecko jednají v Istanbulu

K jednacímu stolu v Istanbulu zasedli zástupci Ukrajiny, Spojených států a Turecka, následovat mají jednání mezi Ukrajinou, Ruskem a Tureckem. První přímá rusko-ukrajinská vyjednávání za tři roky války byla původně plánovaná na čtvrtek. Ukrajinskou delegaci vede ministr obrany Rustem Umerov, ruskou poradce Kremlu Vladimir Medinskij. Ještě před ranním jednáním se zástupci napadené země setkali se západními partnery.
09:54Aktualizovánopřed 1 mminutou

Izraelské údery na severu Gazy zabily podle úřadů nejméně padesát lidí

Nejméně padesát lidí zahynulo od půlnoci při izraelských úderech na severu Pásma Gazy, píše agentura AFP s odvoláním na tamní civilní obranu. Pátrací a záchranné akce v sutinách budov pokračují a předpokládá se, že počet obětí ještě vzroste. Izrael v posledních dnech útoky výrazně zintenzivnil. Úřady v Pásmu Gazy jsou ovládané teroristickým hnutím Hamás a údaje není možné nezávisle ověřit.
před 6 mminutami

U Ria pluje zelená skvrna, v Sao Paulu zmodral potok

U pobřeží brazilského Ria de Janeiro poblíž pláže Barra da Tijuca se ve čtvrtek objevila masivní tmavá skvrna. Úřady se domnívají, že znečištění vzniklo snížením odlivu a teplotním rozdílem mezi vodami. Jiní experti uvažují, že na vině je neuspořádaný růst měst a nedostatečná hygiena v regionu.
před 17 mminutami

Exšéfa FBI Comeyho vyšetřují pro podezření z výzvy k atentátu na Trumpa

Americké tajné služby vyšetřují bývalého šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, informují média. Ten podle ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemové v nyní už smazaném příspěvku na sociálních sítích vyzval k atentátu na prezidenta Donalda Trumpa.
před 53 mminutami

Sankce, které srazí Putina na kolena, jsou v nedohlednu, říká historik

Je složité si představit scénář, který by umožnil Ukrajincům vyhnat Rusy ze všech či většiny okupovaných území, míní britský historik, spisovatel a profesor na University College London Mark Galeotti. Podle něj se zároveň nebude jednat o evropské vojáky, kteří v případě příměří Ukrajinu zabezpečí. Na přednášce na Ústavu mezinárodních vztahů v Praze hovořil i o tom, že sankce proti Rusku nedokáží srazit tamní ekonomiku v rámci několika měsíců a je potřeba je obnovovat.
před 1 hhodinou

Silná bezpečnost vyžaduje i silnou ekonomiku, řekl Fiala před summitem EPC

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pátek účastní summitu Evropského politického společenství (EPC), který hostí Tirana. Před odletem se vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude jednat především o ekonomických tématech. Od setkání si slibuje otevřenou diskusi. Rovněž se v albánském hlavním městě sejde s šéfkou Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajina ztratila další stíhačku F-16

Ukrajina v noci na pátek přišla o víceúčelovou stíhačku F-16, přičemž pilot se před zřícením stroje úspěšně katapultoval. Příčinou incidentu byla blíže nespecifikovaná výjimečná situace na palubě letounu, který byl nasazen k odražení ruského útoku, uvedlo na platformě Telegram ukrajinské letectvo.
před 2 hhodinami

Britská policie obvinila muže ze založení požárů spojených se Starmerem

Britská policie obvinila ze žhářství muže, který podle policistů v minulých dnech založil požár v domě premiéra Keira Starmera. Zapálil i auto spjaté s předsedou vlády a jednu další budovu, informovaly ve čtvrtek tiskové agentury. Podle nich je obviněným jednadvacetiletý Ukrajinec Roman Lavrynovyč.
05:48Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...