Trump podle Izraele v pondělí podepíše dekret o Golanech. Turecko chce věc řešit v OSN

Americký prezident Donald Trump v pondělí podepíše dekret, v němž uzná svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami. S odvoláním na prohlášení izraelského ministra zahraničí Jisraela Kace o tom informovala agentura AP. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli podle agentury řekl, že Turecko předloží záležitost Golanských výšin v OSN.

Golanské výšiny
Zdroj: ČTK/AP Autor: Dan Balilty

Trumpův výrok o Golanských výšinách turecký prezident Erdogan označil za „dárek“ izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi před nadcházejícími volbami v Izraeli.

„Zítra (v pondělí) prezident Trump za přítomnosti premiéra Netanjahua podepíše dekret uznávající svrchovanost (Izraele) nad Golanskými výšinami. Izraelsko-americké vztahy jsou bližší než kdy dříve,“ sdělil izraelský ministr zahraničí Kac na Twitteru. Americká strana informaci dosud oficiálně nepotvrdila.

Agentura Reuters s odkazem na nejmenovaného vysokého představitele americké vlády v pátek uvedla, že Trump se chystá dokument stvrdit příští týden během návštěvy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v USA.

Americký prezident ve čtvrtek řekl, že Spojené státy by měly uznat izraelskou svrchovanost nad Golanskými výšinami, protože toto území je významné pro izraelskou bezpečnost a stabilitu v regionu. 

Erdogan už v pátek na zasedání Organizace islámské spolupráce prohlásil, že legitimizace okupace Golanských výšin (Izraelem) nesmí být dovolena. 

Mnoho států označilo Trumpův výrok za porušení dosavadních rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Podle Kremlu může tento krok destabilizovat situaci na Blízkém východě. S Trumpem nesouhlasí ani Evropská unie a svůj dosavadní názor na status Golan nehodlá změnit Německo ani Francie.

Židovský stát toto strategicky významné území obsadil v roce 1967 za takzvané šestidenní války a v roce 1981 ho anektoval.