Riskujete naši demokracii, varovala odpůrce dohody o brexitu Mayová

Kritici brexitové dohody si musí uvědomit, jakému riziku vystavují demokracii a živobytí voličů. V komentáři pro bulvární list Daily Mail to píše britská premiérka Theresa Mayová. Podpora stávající smlouvy je podle ní jediný způsob, jak ctít výsledek referenda z roku 2016 a zároveň ochránit pracovní místa Britů a bezpečnost v zemi. Reálný alternativní plán podle Mayové neexistuje.

Britská premiérka Theresa Mayová
Zdroj: REUTERS Autor: Eddie Keogh

Mayová je přesvědčena, že její dohoda s Bruselem realizuje výsledek plebiscitu z června 2016 a vrací Velké Británii kontrolu nad svými financemi, zákony a hranicemi. Premiérka se také domnívá, že chrání pracovní místa britských občanů a přináší jistotu pro podnikatelskou sféru.

„A nikdo jiný nemá alternativní plán, který by v těchto třech zkouškách obstál,“ upozornila v komentáři premiérka. Ve svém článku pak apeluje jak na zastánce vypsání nového referenda, tak na poslance, kteří „jsou tak zaměřeni na svou konkrétní vizi brexitu, že by nakonec mohli z dokonalého ideálu učinit nepřítele dobré dohody“.

„Obě skupiny jsou motivované tím, co považují za nejlepší pro zemi, ale jedna i druhá si musí uvědomit, jakému riziku vystavují demokracii a živobytí našich voličů,“ míní Mayová.

Další odklad hlasování o dohodě? Podle médií má Mayová obavy

Británii možná čeká přelomových deset dní. Ve středu se totiž v dolní komoře parlamentu opět rozjede debata o dohodě s Unií; hlasovat by pak poslanci měli 15. nebo 16. ledna. Rozprava začíná nanovo poté, co vláda vycouvala z hlasování naplánovaného na 11. prosince, neboť jí hrozila drtivá porážka.

Dohoda o brexitu 1.55 MB
Na přístupu zákonodárců k dohodnutým podmínkám brexitu se však nejspíše během Vánoc mnoho nezměnilo a deník The Daily Telegraph píše, že premiérka Mayová je připravena opět hlasování odložit ve snaze zajistit si větší šanci na úspěch. Premiérka to ale v neděli popřela. Podle ní přitom vůbec není jasné, co se stane, pokud parlament smete dokument ze stolu.

Dohodu podle všeho neodmítá jen většina zákonodárců, ale také veřejnost. Průzkumy naznačují, že dokument nepodporuje ani čtvrtina voličů. Bez ohledu na to, zda schválí dohodu s Bruselem či nikoli, hodlá Británie opustit EU 29. března.