Ruský aktivista je hospitalizován. Byl otráven, myslí si rodina

Bývalý vůdce ruské protestní skupiny Pussy Riot Pjotr Verzilov byl ve vážném stavu hospitalizován, napsal server BBC. Jeho příbuzní ruskému zpravodajskému serveru Meduza řekli, že byl podle nich otráven. Uvedli, že se mu přitížilo po soudním slyšení s členkou Pussy Riot Veronikou Nikulšinovou, které se konalo v úterý. Verzilov je jedním z aktivistů, kteří narušili průběh finále světového fotbalového šampionátu v Moskvě.

Pjotr Verzilov
Zdroj: Reuters Autor: Tatyana Makeyeva

Nikulšinová uvedla, že Verzilov si nejprve stěžoval, že přestává vidět, „pak nemohl mluvit, potom nedokázal chodit“. 

Aktivista je manželem Naděždy Tolokonnikovové, též členky Pussy Riot, která byla v roce 2012 odsouzena na dva roky do vězení za divoký punkový koncert v moskevské katedrále Krista Spasitele. 

„Pjotr byl asi otráven. Je na oddělení toxikologie ve vážném stavu,“ napsala na Twitteru Tolokonnikovová. Zpravodajský server Meduza napsal, že k Verzilovi nepustili jeho matku.

Ošetřující lékaři podle rozhlasové stanice Echo Moskvy nevylučují, že Verzilov se přiotrávil léky. Jeho blízcí takovou možnost ale vylučují. Pacient je na jednotce intenzivní péče, jeho vážný zdravotní stav potrvá nejméně další tři dny. Jeho život podle lékařů není bezprostředně ohrožen. Podle očitých svědků nicméně s okolím komunikuje jen pohybem očí.

Známá postava ruské alternativní scény

Jednatřicetiletý Verzilov patří k nejvýraznějším osobnostem ruské alternativní scény. Proslul zejména jako inspirátor okázalých performancí umělecké skupiny Vojna, je vydavatelem internetového serveru Mediazona, který monitoruje situaci v ruském vězeňství.

Verzilov, který má kromě ruského i kanadské občanství, se v roce 2013 až 2014 zapojil do protestních akcí proti proruskému režimu na Ukrajině, které vyústily v pád prezidenta Viktora Janukovyče. Se skupinami Vojna a Pussy Riot se podle některých informací rozešel.

Aktivista a další tři ženy strávili za narušení finálového zápasu mezi Francií a Chorvatskem 15 dní ve vězení. Na hřiště vtrhli v policejních uniformách.