Síť útočníků ze Španělska měla mít až 12 členů

Řidič dodávky, který ve čtvrtek při teroristickém útoku v Barceloně zabil 13 lidí, je možná stále naživu a na útěku. Podle serveru BBC News to uvedla španělská policie. Ta nyní pátrá po Younesi Abouyaaqoubovi, jehož španělská média označují za předpokládaného řidiče vozu.

Video Zprávy v 16
video

Policie pátrá po novém hlavním podezřelém

Podle policie podezřelí původně plánovali sofistikovanější útoky. Při středečním výbuchu ve městě Alcanar ale přišli o materiál na bomby, takže místo toho provedli jednodušší atentáty za použití automobilů. Bezpečnostní úřady jsou přesvědčeny, že útoky v Barceloně a městě Cambrils byly dílem teroristické buňky čítající nejméně 12 členů.

Původně byl za klíčového podezřelého považován sedmnáctiletý Moussa Oukabir, který byl mezi pěti muži, jež policie zastřelila při pozdějším útoku ve městě Cambrils západně od Barcelony. V pátek pozdě večer ale policejní šéf Josep Trapero místní televizi řekl, že teorie, podle níž byl řidičem dodávky on, „má nyní menší váhu“.

Video Zprávy
video

Tiskové konference policie a ministra vnitra

Tiskové konference policie a ministra vnitra

Zpravodajka ČT: Na Las Ramblas se vracejí turisté

List El País napsal, že roste přesvědčení, že hlavním podezřelým je Abouyaacoub. Oukabira policie podezírá, že použil bratrovy doklady k pronajmutí dodávky, která byla použita při barcelonském útoku, a další, jež byla nalezena o několik hodin později ve městě Vic severně od Barcelony a jež měla sloužit jako únikové vozidlo.

  • „Po včerejšku se dnes vyšetřování ubírá úplně novým směrem. Hlavním podezřelým je skutečně Younes Abouyaaqoub. Ten je v tuto chvíli podle policie stále na útěku,“ informuje z Katalánska redaktorka ČT Katarína Sedláčková.

Dvaadvacetiletý Abouyaaqoub se narodil v Maroku a žil ve městě Ripoll severně od Barcelony. Policisté v Ripollu zatkli tři lidi, další byl zadržen v Alcanaru. Tři zatčení jsou Maročané, jeden je Španěl.

Policisté v pátek ráno zastřelili ve městě Cambrils pět útočníků, včetně Oukabira, poté, co tam při útoku automobilem zabili jednu ženu a zranili šest dalších lidí. Policie identifikovala tři z pěti usmrcených útočníků, byli jimi 18letý Said Aallaa, 24letý Mohamed Hychami a Oukabir.

Oukabirův bratr Driss byl mezi třemi lidmi zatčenými v Ripollu. Údajně se sám přihlásil policii a vypověděl, že se na útocích nijak nepodílel a že doklady mu byly ukradeny.

Španělsko stupeň ohrožení nezvýší, další útok prý nehrozí

Španělská vláda rozhodla, že zachová stupeň ohrožení terorismem na čtvrtém, tedy druhém nejvyšším stupni, který v zemi platí od června roku 2015. Posílí ale bezpečnostní opatření, mimo jiné v turistických letoviscích.

Ministr vnitra Juan Ignacio Zoido uvedl, že neexistuje bezprostřední nebezpečí dalšího teroristického útoku. Teroristickou buňku stojící za útoky v Katalánsku policie prý už zneškodnila. „Můžeme říci, že (teroristickou) buňku se podařilo zneškodnit,“ uvedl Zoido.

Mluvčí katalánské policie Albert Oliva ale odmítl, že by byla buňka zneškodněná. „Z naší strany nebudeme dementovat ani potvrzovat vyjádření vlády, ale my vedeme vyšetřování ve spolupráci s národní policií a civilní gardou,“ řekl. „Budeme o tom informovat, až budeme považovat buňku za zneškodněnou,“ dodal Oliva.

Video Události
video

Události ČT: Pátrání po pachateli pokračuje

Také katalánský ministr vnitra Joaquim Forn řekl, že nepovažuje teroristickou buňku za zneškodněnou, „protože zbývá zadržet dvě nebo tři osoby“. Zastřelení pěti členů skupiny ve městě Cambril podle Forna zasadilo „buňce těžkou ránu“. „Ale ještě nemůžeme říct, že je úplně zneškodněná,“ dodal.

Vyšetřování podle ministra vnitra pokračuje. K informacím médií, že policie stále pátrá po teroristovi, který najel v Barceloně do lidí, se Zoido nevyjádřil.

Pátý nejvyšší stupeň ohrožení teroristickým útokem by vládě umožnil mimo jiné nasazení armády v ulicích. Strategické objekty jako nádraží či letiště by mohlo v tom případě podle listu El País střežit až pět tisíc vojáků.

Útočníky mohl zradikalizovat imám z Ripollu

K radikalizaci buňky, která útočila ve Španělsku, zřejmě přispěl imám mešity v severošpanělském městě Ripoll Abdelbaki Es Satty. Podle španělské policie může být Es Satty obětí středečního výbuchu ve městě Alcanar, spojovaného nyní s čtvrtečním útokem v Barceloně a pátečním v Cambrilsu.

Při policejních domovních raziích byl v Ripollu prohledán i Es Sattyho dům. Imám v červnu náhle odjel a zástupcům mešity pouze řekl, že chce pobýt tři měsíce v Maroku. Od té doby ho ve Španělsku nikdo neviděl. Policie se nyní kloní k názoru, že Es Satty může být osobou, která zemřela v Alcanaru. Právě tam se zřejmě na útoky chystala teroristická buňka, avšak připravené nálože vybuchly.