Brazilský exprezident dostal za korupci devět a půl roku vězení

Bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva byl odsouzen k 9,5 roku vězení za korupci a praní špinavých peněz. Jde o prvního exprezidenta největší latinskoamerické země, který byl odsouzen do vězení za korupci. Lula obvinění odmítá a tvrdí, že proces je politicky motivovaný. Proti rozsudku se odvolá.

Až do skončení odvolacího procesu nemusí Lula da Silva nastoupit do vězení. Pokud nebude pravomocně odsouzen, může opět kandidovat i na prezidenta ve volbách na podzim 2018. Podle posledních průzkumů je zatím jejich favoritem.

Lula da Silva, který stál v čele Brazílie od ledna 2003 do ledna 2011 a stále patří k nejpopulárnějším politikům v zemi, byl odsouzen v souvislosti s největší korupční kauzou v historii Brazílie. Týká se rozsáhlého úplatkářského systému kolem státní firmy Petrobras.

Podle obžaloby exprezident dostával úplatky od stavební firmy OAS, mimo jiné luxusní byt ve městě Guarujá. Lula tvrdí, že byt není jeho a že je registrován na firmu OAS. Její šéf Léo Pinheiro byl již v kauze kolem Petrobrasu odsouzen k 16 letům vězení.

Video Studio 6
video

Soud poslal brazilského exprezidenta kvůli korupci za mříže

Podle rozsudku, z něhož citují brazilská média, se Lula „vědomě podílel na zločinném systému a věděl o tom, že manažeři firmy Petrobras zneužívali své funkce k získávání výhod pro politiky a politické strany“. Podle obžaloby měl přímo Lula dostat od firmy OAS 3,7 milionu realů (asi 26 milionů korun).

Spolu s brazilským exprezidentem bylo odsouzeno i několik manažerů firmy OAS a Paulo Okamotto, předseda exprezidentova Institutu Lula.

Exprezident byl obžalován loni v září. Prokuratura v Sao Paulu ho navrhla obžalovat již loni v březnu. Krátce nato ale tehdejší prezidentka Dilma Rousseffová jmenovala Lulu šéfem svého kabinetu, což mnozí vykládali tak, že ho chce zachránit před soudy. Rousseffová byla ale posléze z nejvyššího úřadu kvůli podezření z korupce také odvolána a Lula přišel o místo ve vládě.

Kvůli obvinění z korupce hrozí pád i nynějšímu brazilskému prezidentovi, Michelu Temerovi. Obžalobou se už zabývá dolní komora parlamentu. Pokud ji dvoutřetinovou většinou schválí, bude prezident dočasně odvolán a ve lhůtě 180 dnů se bude žalobou zabývat nejvyšší soud. Ten pak může Temerovi vyměřit trest až 12 let vězení.