Brazilský prezident Temer byl obviněn z korupce. Jeho poslanci jsou proti

Brazilská generální prokuratura obvinila prezidenta Michela Temera z přijímání úplatků. Jedná se o první případ, kdy úřadující hlava státu největší jihoamerické země čelí obvinění z trestného činu. Brazilský parlament nyní musí rozhodnout, zda nejvyššímu soudu umožní zahájit s Temerem soudní proces. Poslanci z jeho koalice chtějí proces zablokovat a tvrdí, že k tomu mají i dostatek hlasů. Temer označil obvinění za fikci a prohlásil, že proti němu neexistují důkazy.

Formální obžaloba prezidenta z korupce, kterou generální prokurátor Rodrigo Janot doručil nejvyššímu soudu, je podle agentury AP další epizodou ve střetu Temera s brazilskou justicí. Už v květnu nejvyšší státní zastupitelství obvinilo prezidenta z maření vyšetřování své korupční kauzy.

Podle Janotova původního prohlášení se Temer společně s někdejším prezidentským kandidátem Aéciem Nevesem „snažili zpomalit vyšetřování korupce“.

Podle aktuálního obvinění Temer v období mezi březnem a dubnem letošního roku přijal úplatek ve výši zhruba 150 tisíc dolarů (3,5 milionu korun). Dostat ho měl od brazilského podnikatele Joesleyho Batisty, šéfa velkého masokombinátu JBS. Batista čelí vyšetřování kvůli korupci v kauze kolem zkaženého masa.

Temer prohlásil, že vedení firmy se pokouší uniknout vysokým trestům za své vlastní zločiny, a tak se v rámci dohody s prokuraturou snaží svalit vinu na něho.

V první reakci nazval obvinění fikcí a útokem na svou osobu i na celou Brazílii. V emotivním projevu před svými příznivci rovněž prohlásil, že jako právník dobře ví, že obžaloba nemá žádný reálný právní základ. Obvinění mají negativní vliv na oživení brazilského hospodářství, neboť potenciálně paralyzují snahy vlády o reformy, dodal. Své funkce se prý dobrovolně nevzdá a zemi povede dál.

Poslanci chtějí proces zablokovat

Svolení s postavením prezidenta před soud by podle brazilských zákonů musela vyjádřit dolní komora Kongresu. Poslanci Temerovy koalice jsou si ale podle agentury AP jistí, že mají v parlamentu potřebný počet hlasů, aby proces zablokovali. Pokud by se však nenašly dvě třetiny poslanců, které by vyjádřily Temerovi podporu, byl by prezident zbaven až na 180 dní funkce. Pravomoci hlavy státu by během té doby vykonával Temerův spojenec a předseda dolní komory Kongresu Rodrigo Maia.

Na veřejnost se před časem dostala nahrávka Temerova březnového rozhovoru s podnikatelem Joesleyem Batistou. Šéf z masokombinátu JBS, vyšetřovaného kvůli korupci v kauze zkaženého masa, údajně při setkání Temera informoval, že zaplatí expředsedovi dolní komory parlamentu Eduardu Cunhovi za mlčení.

Temer podle listu O Globo úplatek na schůzce odsouhlasil. Cunha, jenž býval vlivným mužem Temerovy politické strany, byl zatčen loni v říjnu a letos odsouzen k 15 letům a čtyřem měsícům vězení za korupci. Právě od Batisty měl podle aktuálního obvinění generální prokuratury přijmout úplatek i samotný Temer.

Konzervativec Temer převzal moc v Brazílii z pozice viceprezidenta loni po sesazení levicové prezidentky Dilmy Rousseffové, které se staly osudnými neústavní manipulace s výsledky rozpočtu. Prezident Temer v minulých týdnech odmítl všechna proti němu vznesená obvinění a uvedl, že z úřadu neodstoupí. V Brazílii je krajně neoblíbený. V nedávném průzkumu veřejného mínění mu podporu vyslovilo jen sedm procent respondentů.