Vůdce Islámského státu je zřejmě po smrti, hlásí Rusové

Ruské letectvo při náletu na poradu vedení Islámského státu zřejmě zabilo vůdce této teroristické organizace abú Bakra Bagdádího. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany s tím, že smrt vůdce IS dál ověřuje. Informace o zabití Bagdádího zatím nemůže potvrdit ani koalice vedená Spojenými státy.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Je Bagdádí tentokrát skutečně mrtev?

„Podle informace, kterou prověřujeme různými kanály, se porady zúčastnil také vůdce IS Ibráhím abú Bakr Bagdádí, který byl při náletu zabit,“ tvrdí ruští vojáci podle agentury Interfax. Při desetiminutovém náletu přišli o život další vysocí pohlaváři IS, jakož i tři desítky polních velitelů střední úrovně a až tři stovky bojovníků IS z tělesné stráže vedení.

Nálet podnikly stíhací bombardéry Su-35 a Su-34 v noci na 28. května na jižním předměstí Rakká, která je syrskou baštou islamistů.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu už ruskou bezpečnostní radu informoval, že Bagdádí byl zřejmě zabit. „Ministr obrany informoval účastníky schůzky rady, že při ruském útoku u Rakká bylo zlikvidováno více než 100 teroristů včetně velitelů Islámského státu, mezi nimiž byl asi i Bagdádí,“ uvedla k obsahu Šojguovy informace ruská televize.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov ale připustil, že zpráva o zabití vůdce IS „dosud není stoprocentně potvrzená“. Mluvčí Kremlu dodal, že prezident Vladimir Putin byl jako vrchní velitel o možné likvidaci Bagdádího informován.

Šéf exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) Ramí Abdar Rahmán se přiklání k těm, kteří o Bagdádího smrti pochybují. Sdělil, že podle jeho informací byl Bagdádí koncem května na jiném místě, a to ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur.

V posledních letech bylo několikrát ohlášeno Bagdádího zabití či zajetí, ale nakonec se tyto zprávy nepotvrdily. V dubnu 2015 íránská média informovala, že Bagdádí byl těžce zraněn při leteckém útoku a nachází se ve stavu klinické smrti. Zpráva o Bagdádího smrti se objevila také loni v červnu.

Jak upozornil editor Českého rozhlasu Plus Pavel Novotný, informaci o Bagdádího smrti bude velmi těžké potvrdit. Smrt vůdce IS by měla zejména symbolický dopad na fungování organizace. „Na bojištích se příliš nevyskytoval, dokonce mu přezdívali Duch. Pro své věrné je ale vládcem nadaným takřka božskou autoritou,“ uvedl Novotný s tím, že je jen otázka času, než se najdou jiní vůdci.

Video Studio ČT24
video

Novotný: Z vojenského hlediska není Bagdádí významný

Novotný: Z vojenského hlediska není Bagdádí významný

Ruský nálet možná zabil vůdce IS

25 milionů dolarů za dopadení

Zatím naposledy Bagdádí oslovil své stoupence z nahrávky loni v listopadu. Vyzval tehdy své lidi, aby pokračovali v boji proti „bezvěrcům a nechali jejich krev téct proudem“. V minulosti se skrýval v iráckém Mosulu, podle zpráv z letošního března však již mosulské bojiště opustil a ukrýval se v poušti mezi civilisty.

USA na jeho dopadení či smrt již v říjnu 2011 vypsaly odměnu deset milionů dolarů (234 milionů Kč), kterou loni v prosinci zvýšily na 25 milionů dolarů (587 milionů Kč).