Trumpův šéf státní kasy Mnuchin chystá daňovou revoluci

Ministrem financí budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa bude bývalý bankéř investiční bankovní společnosti Goldman Sachs a současný hollywoodský finančník Steven Mnuchin. Ten už ohlásil, že chystá nejrozsáhlejší daňovou reformu od dob prezidenta Ronalda Reagana.

Steven Mnuchin
Zdroj: Reuters Autor: Mike Segar

Třiapadesátiletý Steven Mnuchim, který byl během Trumpovy kampaně šéfem financí, bude podle Reuters prvním finančníkem se zkušeností z Wall Street v čele ministerstva od dob prezidenta George Bushe mladšího. V rámci své kampaně přitom Donald Trump kritizoval vliv velkých bank.

V Goldman Sachs strávil Mnuchin 17 let, stal se partnerem. Odešel v roce 2002, kdy založil vlastní společnost RatPac Entertainment a investoval do filmů, mezi nimiž byly hity jako Avatar nebo Šílený Max: Zběsilá cesta. Podle filmové databáze IMDB si sám dokonce zahrál ve snímku Rules Don't Apply, který natočil Warren Beatty a který teprve přijde do kin.

Mnuchin bude hrát důležitou roli při utváření Trumpovy daňové politiky a plánů v oblasti investic do infrastruktury. „Myslíme si, že snížením korporátních daní vytvoříme podmínky pro silný ekonomický růst, který povede k citelnému růstu osobních příjmů,“ podotkl Mnuchin. Dodal, že daně jsou nyní příliš komplikované.

Povede také agenturu, jejímž úkolem je zavádění mezinárodních hospodářských sankcí. Mezi jeho úkoly tak bude patřit také přehodnocení dohody o zrušení některých sankcí vůči Íránu. Ve své kampani nový prezident dohodu ostře kritizoval a vyzval zároveň ke zpřísnění sankcí proti Íránu s cílem donutit Teherán k větším ústupkům. 

Mnuchin se zřejmě nevyhne zvyšování vládního dluhu 

O Mnuchinových názorech na úrokové sazby, fiskální politiku, či zda podporuje silný dolar je známo málo, uvedla agentura Bloomberg. Vzhledem k jeho kořenům v Goldman Sachs a jeho jednání v době finanční krize by mohl při svém slyšení v Senátu, který musí jeho jmenování schválit, čelit ostrým dotazům.

Jako ministr financí zřejmě bude muset Mnuchit také zvýšit vládní dluh, protože bude potřeba financovat Trumpovy plány. Podle analytiků také zřejmě poroste deficit státního rozpočtu, pokud bude Trump plnit své předvolební sliby a bude stavět zeď na americko-mexické hranici, bude snižovat daně a vydá za infrastrukturní projekty jeden bilion dolarů.

Bloomberg rovněž upozornil, že Mnuchinova rodina vydělala 3,2 milionu dolarů na obchodech s odsouzeným podvodníkem Bernardem Madoffem. Tyto peníze nebyly vráceny obětem podvodů, protože byly vybrané z Madoffova účtu ještě před odhalením jeho podvodů. Mnuchin také vydělal na krachu trhu s bydlením v roce 2008, kdy on a skupina investorů koupili zkrachovalou kalifornskou hypoteční banku, kterou po rekapitalizaci a přejmenování prodali za více než dvojnásobek kupní ceny.

Kdo se dostane do Trumpovy vlády

Trumpovým ministrem obchodu se stane devětasedmdesátiletý investor Wilbur Ross, jehož jmění odhadl časopis Forbes na 2,9 miliardy dolarů (73,7 miliardy korun). Ministryní dopravy má podle agentur být jmenována třiašedesátiletá Elaine Chaová, bývalá ministryně práce ve vládě George W. Bushe.

Wilbur Ross s Donaldem Trumpem
Zdroj: Reuters
Autor: Mike Segar

Ross je známým investorem do problémových odvětví. Právě on pomohl formovat názory z Trumpovy kampaně ohledně obchodní politiky, podle kterých severoamerická dohoda o volném obchodu s Kanadou a Mexikem a vstup Číny do Světové obchodní organizace způsobily masivní ztráty pracovních míst v továrnách v USA.

Chaová má za sebou již zkušenosti z vlády. Byla první ženou asijsko-amerického původu v americkém kabinetu. Jejím manželem je vůdce republikánské většiny v americkém Senátu Mitch McConnell. Na ministerstvu dopravy se nejspíš zaměří na zvýšení bezpečnosti v dopravě. Bude zřejmě muset rozhodovat také o tom, zda budou moci být bezpilotní letadla, takzvané drony, nasazeny do amerického vzdušného prostoru či o nasazení samořídících aut či jiných technologií do provozu na silnicích.

Elaine Chaová
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Aude Guerrucci

Mezi potvrzenými jmény v Trumpově týmu je Mike Pence jako viceprezident, Reince Priebus jako personální šéf Bílého domu, Steve Bannon jako Trumpův hlavní poradce, Michael Flynn jako poradce pro otázky národní bezpečnosti, Jeff Sessions jako ministr spravedlnosti nebo Tom Price jako ministr zdravotnictví. Post ministryně školství nabídl milionářce Betsy DeVosové a za stálého představitele USA v OSN vybral jihokarolínskou guvernérku Nikki Haleyovou.

Změnu čeká také CIA, novým ředitelem bude Mike Pompeo. Končící šéf zpravodajské služby John Brennan v rozhovoru s BBC ještě Trumpovi směřoval několik doporučení. Varoval například, že by zrušení jaderné dohody s Íránem mělo katastrofální následky. Mohlo by to podle něj posílit zastánce tvrdé linie v Íránu a mohl by přimět i jiné státy, aby aktivněji pokračovaly ve svých jaderných aktivitách. Trump by se podle něj měl mít také na pozoru před ruskými sliby. Moskva je podle něj odpovědná za většinu utrpení v Sýrii.

Doporučil pak i obezřetnost v používání bezpilotních letounů k náletům a varoval budoucího prezidenta před návratem ke kontroverzním praktikám při výslechu podezřelých z terorismu. Jednou z největších veřejných výzev, kterým totiž Brennan během svého působení v CIA čelil, bylo vyrovnat se s následky kontroverzních výslechových metod, jakou byl například waterboarding, který je považován za mučení a který vyvolával u vyslýchaných pocit, že se topí.

USA oficiálně od waterboardingu ustoupily. Trump však během kampaně prohlásil, že by zvážil jeho opětovné zavedení, pokud by to přineslo výsledky. Podle Brennana by to ale byla chyba. „Myslím, že většina příslušníků CIA se k něčemu takovému nebude chtít vrátit,“ řekl šéf CIA s tím, že to pověst zpravodajské služby poškodilo.