Newyorský útočník uctíval Ládina, FBI hledá pravděpodobné komplice

Americká prokuratura obvinila Ahmada Rahamiho z umístění několika bomb v New Yorku a New Jersey. Američan afghánského původu měl u sebe v době zadržení džihádistické texty, v nichž velebil „bratra Usámu bin Ládina“ a přísahal, že „v ulicích budou slyšet bomby“. FBI nyní pátrá po dvojici mužů, které v sobotu v New Yorku zachytily kamery, jak zřejmě nesou kufr s bombou, jež nakonec nevybuchla.

FBI zveřejnila snímek dvou mužů, kteří podle vyšetřovatelů dali na chodník zavazadlo, z něhož odstranili výbušné zařízení a kufr si vzali s sebou. Bombu měl pak umístit Rahami.

Policie zadržela osmadvacetiletého Rahamiho v souvislosti s víkendovým výbuchem v Seaside Parku v New Jersey a s explozí v manhattanské čtvrti Chelsea, která zranila 29 lidí.

Z bezdomovců jsou hrdinové

Ve městě Elizabeth v New Jersey v pondělí nalezli pět nástražných výbušných zařízení v batohu v popelnici dva bezdomovci. Ti jsou nyní oslavováni jako hrdinové. „Sebrali jsme ho a zašli za roh za obchod. Říkal jsem, že mi připadá nějak těžký,“ podotkl jeden z mužů. 

Po otevření batohu zjistili, že se uvnitř ukrývá bomba. Okamžitě zašli na policii a speciální jednotka pak výbušninu zlikvidovala pomocí robota.

Úřadům pomohly při dopadení podezřelého záběry z kamer. Na jedné z nich se objevoval Rahami s vozíkem asi čtyřicet minut před prvním výbuchem, na dalších záběrech o deset minut později pak u místa druhé exploze.

Úřady odhalily jeho totožnost v pondělí ráno místního času, o čtyři hodiny později byl dopaden v Lindenu několik desítek kilometrů od New Yorku. Rahamiho zadržení doprovázela přestřelka, kvůli které byl obviněn i z pokusu o vraždu pěti policistů. Muž utrpěl zranění a v současné době je v péči lékařů. Kauce byla stanovena na 5,2 milionu dolarů.

Zraněný Ahmad Rahami
Zdroj: REUTERS
Autor: Anthony Genaro

Podezřelý nakupoval na eBay 

Útok zjevně plánoval minimálně několik měsíců dopředu. Mezi 20. červnem a 10. srpnem si uživatel „ahmad rahimi“ koupil na eBay položky potřebné k sestavení bomby. Ty přišly posléze do podniku v Perth Amboy v New Jersey, kde měl Rahami až do 12. září pracovat. K bombám využil tlakového hrnce – podobně jako útočníci v Bostonu před třemi lety. Časovač byl součástí mobilního telefonu.

O bombách se zmiňují i texty, které se našly v počítači možného útočníka. Kromě bin Ládina zmiňují i odkazy na klerika Anwara al-Awlakiho narozeného v USA nebo masového střelce z Fort Hood Nidala Hasana. „Dá-li bůh. V ulicích budou slyšet bomby. Střílet na vaše policisty. Smrt útlaku,“ píše se dále v textech.

V roce 2014 měl Rahamiho otec varovat FBI, že je jeho syn terorista poté, co mladý muž napadl příbuzného a skončil ve vězení. Vyšetřovatelé jej ale nevyhodnotili jako možnou hrozbu. V databázi potencionálních teroristů se Rahamiho jméno neobjevilo.

„Jednou projevil zájem stát se policistou. Jak už jsem řekl, je neuvěřitelné, jak se to mohlo stát. Proč?“ konstatoval Rahamiho soused David Yanvary.

Video Studio ČT24
video

Rahami obviněn z rozmístění bomb v New Yorku a New Jersey

Rahami obviněn z rozmístění bomb v New Yorku a New Jersey

V uplynulých letech vycestoval na delší dobu do Afghánistánu a Pákistánu. V roce 2011 si vzal Pákistánku a v roce 2012 jí byl schválen pobyt v USA. Později zřejmě otěhotněla, ale není jasné, co se stalo s dítětem, píše CNN. Před sobotními útoky žena Spojené státy opustila, nyní ale spolupracuje s vyšetřovateli ve Spojených arabských emirátech.